Základová deska

Základová deska
E@M
8. 10. 2020
Inspirace
5 komentářů
Tím, že jsme přešly s bungalovu na patrový dům se změnil i pohled na případné založení stavby. Vzhledem k požadavkům na tepelnou obálku budovy a k tomu, že dům stojí cca 500m od dolu, který ukončil činnost pžed 20ti lety, bylo rozhodnuto pro založení stavby na plovoucí desce.

Polystyren jsem zavrhl hned a pěnové sklo si získalo moje sympatie. Cena k poměru užitné hodnoty mi přišla vyšší, ale po licitování ceny a využitím polských dovavatelů jsme se dostali na rozumnou cenu. Původní plán udělat desku na klíč padl, když začal být problém s dodavately desek na pěnoskle, buď se stavebním firmám do toho nechtělo, nebo byli extra drazí. K rozhodnutí tuto fázi udělat svépomocí padlo ve chvíli, kdy se vydání povolení nepochopitelně odkládalo. Nakonec jsem rád, že jsem se na to s tchánem, švagrem a ženou vrhl a za cca 4 víkendy bylo hotovo.

Co se týká náročnosti výstavby na pěnovém skle, myslím, že je to dokonce pro svépomocnou stavbu příjemější, než na pásech. Když bych chtěl tuto stavbu udělat ekonomičtější, klidně bych šel do 20cm pěnoskla a poté zateplil více podlahu.

Výkop byl domluven, zapůčen nivelační laser a šlo se na to. Skladba byla velmi jednoduchá. 15cm kamenivo 32-63, geotextilie, 50cm pěnového skla ve dvou vrstvách po 25cm, geotextilie, folie 0,2mm, armování a betonová deska 25cm.

Během dopoledne byla shrnuta ornice, a poté se začlo kopat do hloubky na správnou úroveň. Celkově se šlo v některých místech do hloubky cca 90cm pod rostný terén. Následující den se po obvodu výkopu se udělalo uzemnění a drenáž a vzhledem k podloží jsme nachystali výkop kam jsme oddrenážování odvedli a rozhodli se čekat co se s vodou bude v průběhu času dít. Bohužel se nic nedělo a voda se ani v teplých dnech nevsakovala. Následně se zasypala spodní vrstva desky kamenivem a uhutnili 250kg deskou - padlo celkem cca 40t. a objednalo se pěnové sklo z A-glass.

Během čekání na pěnové sklo jsme udělali kanalizaci, položili geotextilii na polovinu plochy.

Cca za 4 dny A-glass dovezlo sklo a začala se urovnávat první vrstva. S tou nebyl problém a hotovo bylo za cca 1 den včetně uhutnění 3mi přejezdy 80kg deskou. Následující den, se zahájílo navážení na druhou vrstvu, kdy jsme využili pásového dopravníku a tentokrát přišly na řadu naše ruce a dokonce se přidala i manželka. Část desky se vzhledem k nedostatku skla první víkend nedodělala, ale následující týden se práce dokončila.

Při poptávce armování jsem narazil na firmu, kterou jsem měl v hledáčku na monolitický a strop, po osobní schůzce a vzhledem k tomu, že se blížily Vánoce jsem využil nabídky a desku mi vyarmovali a vylili za 3 dny.

Tím zkončila první fáze a začalo se plánovat zdění.

Celkově se vše stihlo následovně: 2 dny bagrování + oddrenážování 2 dny kanalizace  2 + 1 den pěnosklo - bohužel kouzelníci z A-Glass dodali ve dvou 40m3 kontejnerech 92m2....takže pěnoskla bylo málo i když mělo být navíc cca 10m3 :-( - vše ale vyřešeno k vzájemné spokojenosti. Takže urovnání skla se protáhlo na 2 víkendy. 3 dny armování, bednění, betonování

Náklady

Název položky Cena

ostatní materiál - bedění....

15 000 Kč

Kari sítě a roxory, betonování

140 000 Kč

Pěnové sklo

115 000 Kč

Štěrk pod pěnové sklo + písek

30 000 Kč

Uložení zemnícího pásku

2 500 Kč

Pokládka kanalizace

7 800 Kč

Výkopové práce

22 000 Kč

Celkem 332 300 Kč

Galerie

Red 13. 10. 2020 18:24:58

Dík za fotky.

Ale hodně se divím tomu, že to projektant doporučil na jílu.

To čerpadlo jede na automat?
Totiž fakt si myslím, ač to je levnější než klasické založení (hlavně pro pasiv) a možná méně pracné, je problém se vsakem vody na jílu je v podstatě neřešitelný. Vlastně to i popisujete, že to musíte hlídat a čerpat dál.

To mě právě vede k tomu údivu nad tím, že to doporučil. Pač to musíte hlídat, minimálně hlídat, že to čerpadlo funguje jak má.
Ve finále mi přijde, že sice ušetřím práci při budování, ale následně se starat o to, že všechno funguje jak má bude o dost práce navíc.

Jak je ta deska velká? Resp. kolik má metrů čtverečných? Chtěl bych si to ještě přesně porovnat s cenou za klasiku + dodatečné tepelné izolace....

E@M 12. 10. 2020 16:10:14

Jo neni problem, rad se podelim o fotografie, pripadne o zkusenosti s realizaci.... skladba je presneji drenaz ve sterku 16-32, sterk 32-63 15cm, geotextilie 300g/m2, 2x25cm penoskla, geotextilie 300g/m2, folie 0,2mm zelezobetonova deska 25cm....zemina je jil a projektant to naopak doporucil (samozrejme padlo upozorneni na dobre odvodneni), drenaz je v kameni ne na zemine, trubka je cerna revizni pristum je uz jen z duvodu nepropustne zeminy, abych vedel kolik tam mam vody a jak drenaz funguje... pri desti sleduji a zatim funguje jak ma. Ve vykopu, ktery mel slouzit jako vsak musim mit cerpadlo a kdyz vzroste hladina vody ve "vsaku" tak to cerpam dost daleko a z kopce....
Za me je to na svepomocnou praci daleko snazsi zpusob....

Red 12. 10. 2020 15:13:04

Nemáte více k dispozici více fotek?

U tohoto typu založení je opravdu důležité odvodnění. Tady podle té fotky je vidět, že nemáte štěrkové lože obalené v geo, což být musí. Obalení trubky je sice super, ale reálně to nic nevyřeší. Taky se mi zdá, že je použita obyčejný žlutá meliorační trubka.... ta není vhodná. Všichni ji používají, jenže je to špatně. A obecně drenáž bez revizního přístupu je k ničemu.

Taky (nejen) proto se tento typ založení nesmí používat v místech s výskytem spodní vody dosahujícím základové spáry a v místech s zcela nepropustnou zeminou...

Reálně je toto založení levnější a pro svépomoc možná výhodnější.
Jenže klasické založení je pro laiky, kteří stavíme svépomocí mnohem bezpečnější.
To tedy neplatí při stavbě v místech, kde jsou zcela nebo alespoň z části propustné zeminy.

P&V 11. 10. 2020 18:54:27

Dobrý den, také bych se rád spojil a požádal Vás o zkušenosti (fotografie...) se založením na pěnovém skle. Parametry založení:32/63 + drenáž, geotextilie 200 g/m2 dvě vrstvy pěnového skla hutněné po 25 cm (celkem tedy polštář 500 mm) a masivní železobetonová deska tl. 250 mm, tedy více méně vše stejné jako Váš dům. Pokud Vás mohu požádat o emailové spojení hudecpetr@post.cz budu velice rád.

Kombajni 9. 10. 2020 8:25:40

Hezký den, je možno se s vámi spojit a získat popřípadě více fotek na inspiraci? Plánujeme +- to samé a některé věci jako třeba ten hromosvod nemůžu nikde najít a chtěl bych v tom mít jasno, jak to má vypadat. Bohužel desku na pěnoskle u nás nikdo moc nedělá, takže je to celé takové hledání jehly v kupce sena. Kdyžtak napište na email. děkuji tomas.laurin@gmail.com

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Poradny_dum

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Poradny_dum
Poradny_dum