Finální podlahové krytiny - dlažba a vinyl

Finální podlahové krytiny - dlažba a vinyl
Patrik a Marcelka
2. 8. 2019
Inspirace
10 komentářů
Vinyl  Pokládka vinylu v kompletním RD probíhala čistě svépomocí.

Jako vinylovou podlahu jsme vybrali značku Click Sacasa Natural 4 mm, dekor Pecan včetně lišt Salag v dekoru podlahy. Jako podložku pod vinyl jsem vybral Startol TOP, která má jen 1,6 mm a je určená pro podlahové vytápění. Pod kuchyňkou linku jsem objel dilatační spáru silikonem, kvůli případnému úniku vody. Podlahu jsem pokládál přímo na obroušený cemflow, samozřejmě na podložku, která pokryje menší nerovnosti. V chodbě, kde vznikly dvě praskliny, proběhla svépomocí oprava sešitím za pomocí 100m dlouhých hřebíků a epoxydového lepidla. Pokládka probíhala následovně. Očištění podlahy špachtlí od zbytků tmelu, barvy, následné zametení koštětem na hrubo. Ve finále pořádně vysát vysavačem. Prvně to chce rozměřit si místnost, kvůli dořezu. Musí být alespoň 5 cm. Kromě jedné místnosti, kde jsem musel dořezávat na začátku i konci, to vycházelo dobře, řezalo se pouze na jedné straně.  Rozvitnout a řítnout podložku a začít pokládat podlahu. Místnost, která má cca 15 m2 trvá cca 4 hodiny. Není k tomu potřeba žádné nářadí, stačí úhelník a odlamovací nůž na dořezy, nic víc, nic míň. Zaklikávání podlahy do sebe probíhá pouze ručně, není potřeba žádné gumové paličky apod. Pokládka je opravdu jednoduchá. Je to jedna z nejlehčích prací na stavbě, která jde rychle a dům dostane zase hned nový rozměr. Lišty dám až po dveřních obložkách. Dilatace jsem prováděl pouze na přechodech do místností, kde budou lišty.

U dlažby není moc co psát. Svépomocí proběhl pouze nákup, doprava a uložení v RD. Je z Obi. Z důvodu časových a absence nářadí jsem nechal dlažbu položit rovnou při obkládání koupelny obkladačem. Měl to za dvě odpoledne položené včetně soklu a spárování a já se mohl věnovat jiným věcem. V případě, že bych si dělal dlažbu sám, vyšla by cena v nákladech cca na polovinu.

Parapety jsem objednal na i-parapety.cz. Máme pouze 4 kusy v domě. Montáž je také jednoduchá. Vyrovnat klínkem do roviny, pohlídat si spád od okna, podpěnit a zatížit. Po vytvrdnutí odlepit folie a mezi stěnu a parapet dát akrylový tmel.

Náklady

Název položky Cena

Epoxydové lepidlo

450 Kč

Parapety 4x

1 734 Kč

Silikon - 3x

342 Kč

Podložka STARLON Top 1,6mm , 110m2

2 592 Kč

Vinylová podlaha Sacasa Natural - Pecan, 110m2, lišty

57 605 Kč

Dlažba Scandinavia včetně pokládky cca 12 m2

8 670 Kč

Celkem 71 393 Kč

Galerie

Patrik a Marcelka 12. 2. 2021 21:28:42

Cvakat to ani nepřestane, je to špatnou konstrukcí zámku a podlaha se v nich "pohybuje". Je to prostě na nic, hlavně jestli máte malé děti, kdy musíte chodit po špičkách :-) ..co se výdrže týče, vydrží toho dost, ale při dětech je používání už znát po dvou letech. No a ve finále jestli už mají jinou konstrukci zámku...

Oťas 12. 2. 2021 20:24:40

Pavel: Takhle mi to asi stačí, šlo o to, že ten výrobce je v podstatě nějaká fake firma (podle mě polsko, nebo tady v čechách), která se tváří jako Italská, ale jejich web je jedna stránka o ničem, kde nic nefunguje a udaná adresa je Kaufland v Miláně... Pokud ale vydrží a nemá zásadní problém, tak proč ho nevzít... díky za info

Pavel 10. 2. 2021 6:20:56

Oťas: Já také řešil cvakací zámky, ale je pravda, že teď si vůbec neuvědomuji jestli stále cvakají nebo to přestalo. Ale týkalo se to jen obyvák/kuchyně. A to stejný vinyl mám v celém domě. Bavíme se o vinilu 2019, takže byla to ta starší várka. Spoje se nijak nerozjíždí. A poškrábání? Asi záleží co se na tom dělá. Když si na to vezmete auto Tatrovku s dítětem a budete s ním dělat smyky, tak to na slunku bude vidět.

Oťas 9. 2. 2021 21:17:48

Děkuji za rychlou odpověď, tento problém byl údajně vyřešen změnou technologie zámků někdy na přelomu roku 19/20, mě zajímá odolnost proti poškrábání a jestli se třeba někde úplně nerozjíždí zámek. Cena je totiž opravdu lákavá, ale jak se říká, nejsem tak bohatý abych kupoval levné věci :-D

Patrik a Marcelka 9. 2. 2021 21:06:58

Dobrý den, já bych do ní již znovu nešel. Zámky "klepou" v každé místnosti, ale už jsme si na to zvyklí. Volil bych dnes již nějaký dražší vinyl, který na toto netrpí

Oťas 9. 2. 2021 21:00:13

Dobrý den, reaguji na starší příspěvek, ale doufám, že o to více zkušeností z užívání bude. Mám zájem o vinyl zn. Sacasa, ale recenzí je podezřele málo a mě by zajímalo jak jste s podlahou po téměř dvou letech spokojeni? Děkuji

Radek202 25. 11. 2019 19:46:20

Dobrý den, mám prosbu, uvažujeme o stejné značce vinylové podlahy SACASA dekor Sandstone. Líbí se nám tento dekor, ale z recenzí, kterých není mnoho, se již několikrát objevuje problém s klapáním zámků. Můžete mi, prosím, někdo napsat svou zkušenost. Děkuji Radek

Pavel 23. 10. 2019 5:42:55

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Také jsem si položil v celém domě tu stejnou podlahu co máte Vy. (vinyl) Neprojevu je se Vám neduh, že když chodíte po podlaze tak to jako by praská. Jako by se zaklapávaly zámky do sebe. Děkuji, Kamenský

Patrik a Marcelka 7. 8. 2019 18:30:52

Zdravíčko, objednával jsem to za lepší peníze prez mail - olsak@marell.cz. Co se týče kazu, tak nebyl problém, až na jeden balík, který měl ostřejší zámky, takže jsem je musel opravit. Víc ukáže až čas:-)

JirRadHei

JirRadHei 5. 8. 2019 6:02:10

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem jste si objednávali podlahu Sacasa, zda přes internetový obchod a jak jste spokojeni s její kvalitou, zda nebyla kazová. Mám vyhlídnutou tuto značku, jen jiný dekor a jelikož na internetu není moc recenzí a odkazů na tuto značku, mám obavu. Děkuji J. Heinischová

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4