1. Rekonstrukce /
  2. Rekonstrukce bytu /
  3. Rekonstrukce koupelny 95% svépomocí

Rekonstrukce koupelny 95% svépomocí

Rekonstrukce koupelny 95% svépomocí
Kuliš
4. 7. 2018
Inspirace
2 komentáře
Koupelna v mém bytě byla na první pohled naprosto nevyhovující. Hnědé kachličky vzor 1970, vana s prošlapaným smaltem, chybějící obklad za vanou, dveře otvírané dovnitř, za nimi rozměrný žebrový radiátor. Když se dovnitř postavila pračka, mlátily do ni dveře, umyvadlo bylo polovinou nad vanou a ještě vedle komína, těžko přístupné. U stropu bylo okno na záchod. Na to Terezka okamžitě řekla, že se musí "zacihlovat". Koupelnou navíc vedlo plynové potrubí ke karmě a skrz zeď do kuchyně. Prostě všechno špatně. 

Koupelna má rozměr 1,60 x 1,70 a z toho ubírá komín 0,40 x 0,70.  Nakonec, když jsem si to nakreslil na čtverečkovaný papír, se ukázalo, že to není zas tak málo. Jako první jsem povolal topenáře a nechal odstranit plynové potrubí a radiátor nahradit žebříkem. To byli jediní řemeslníci, kteří v koupělně pracovali. Zaplatil jsem 11.000,-. Postupně jsem za provozu koupelny osekával dlaždičky, začal jsem bourat obezdívku vany, sekat drážku na vodu a odpad k pračce, vyboural jsem beton z podlahy. Všechno tak, abychom se zatím mohli mýt. Pak jsem pozval tátu na víkend, vybourali jsme vanu a pak už nebylo cesty zpět. Během víkendu jsme sekali drážky na vodu a odpady. S odpadem jsem se musel napojit na litinové potrubí pomocí přechodky a medvědího hovna omotaného koudelí. S půjčenou svářečkou jsme svařili rozvody vody. Vodu a odpady jsem vyvedl i do kuchyně. Další den jsme betonovali podlahu. Nakonec jsme spolu pracovali čtyři dny a pak už jsem zbytek koupelny dělal úplně sám.  Následovala nejhorší část. Stěny křivé, v komíně zazděné staré nefunkční potrubí, které jsem musel vyřezat a vymlátit, při sekání drážek hodně zdiva opadalo, vydrobilo se. Bylo nutné chybějící omítku dolepit cihlami, doházet a podle omítacích lišt srovnat. Místy i 5 cm omítky. Tato práce mi zabrala asi tři týdny a byla nejvíce demotivující, omítka se musela dělat na tři vrstvy.  Obklady jsme si nechali navrhnout v prodejně a za tisícovku nám udělali i grafický návrh. Po nákupu nad 25.000 nám tu tisícovku zase vrátili. Poctivá práce při omítání se mi vrátila při obkládání. Neměl jsem jediný problém s kolmostí nebo rovinností. Nakoupil jsem obklad 60x30, za sprchový kout retro dlažbu 60x60 a na podlahu dlažbu imitující prkna. Nejvíc práce dalo vrtání otvorů do retro dlažby, byla příšerně tvrdá. "Prkna" na podlahu jsem pokládal náhodně, aby spáry netvořily linii.  Nalepil jsem vaničku z litého mramoru, namontoval sprchový kout. Místo karmy přišel elektrický ohřívač se zásobníkem. Nakonec jsem osadil obložkové zárubně a dveře otvírané ven. Do koupelny se nyní pohodlně vejde pračka i koš na prádlo a díky čirému sklu sprchového koutu vypadá prostorně. Kosmetika se uloží do skříňky pod umyvadlem.  Přestavba trvala od vybouraní vany tři měsíce. Po tu dobu jsme se myli v lavoru. To bylo možné jen díky tolerantní Terezce. Díky vlastní práci jsem ušetřil spoustu peněz a díky tomu jsem si mohl bez výčitek dovolit i dražší obklady a kvalitní sprchový kout a výsledek posuďte sami. 

Náklady

Název položky Cena

další

10 000 Kč

umyvadlo

5 000 Kč

vanička

3 774 Kč

sprchový kout

9 190 Kč

obklady a dlažby

10 000 Kč

zdící malta 10x25 kg

650 Kč

omítací malta 20x25 kg

1 180 Kč

vodoinstalace

2 500 Kč

odpady

1 500 Kč

betonový potěr podlaha

1 500 Kč

Ytong

790 Kč

topení, plyn

11 000 Kč

Celkem 57 084 Kč

Galerie

IvoSpa 7. 11. 2018 21:03:22

Tak tomu říkám pořádná proměna. Mohu se zeptat, odkud máte ty kachličky za sprchou? Vypadají totiž fakt suprově a celý prostor hezky zútulňují. Sám se na rekonstrukci koupelny už nějakou dobu chystám. Už mám v garáži přichystanou novou vanu, sprchu, umyvadlo i záchod, které jsem si objednal z https://www.levna-koupelna.cz/ , teď už jen musím koupit obklady, nové trubky a nějaký ten nábytek a můžu se do toho pustit :)

Kuliš 29. 7. 2021 21:15:39

Dobrý den, kachličky ze SIko České Budějovice, odpověď trochu pozdě

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji