Betonový potěr na hydroizolační fólii

Autor: Zbyněk a Mirka (8 příspěvků)
10. 4. 2018
6 komentářů
Příspěvek stavebníka
Dříve, než bude možné založit první šár cihel, bylo v plánu betonování. Přesněji betonování krycí vrstvy, která má ochránit hydroizolační fólii před poškozením v průběhu stavby. V našem případě je tato vrstva i příležitostí plochu desky pořádně vyrovnat. Tím by se mohlo ulehčit zakládání zdí a příček a pozdější práce s podlahovým polystyrénem a podobně. Vrstva byla dle projektu v 5 cm silná.

Přemýšlel jsem, jakým způsobem zašalovat desku. Fólie měla nechané přesahy jen cca 10 cm. Zbytek se nataví, napojí v budoucnu dle potřeby. Díky tomu bylo možné přichytit vodorovná prkna pomocí svislých prken přibitých nastřelovacími hřeby. V místě přibití byl ještě další kousek prkna, aby bylo vše v rovině a nic nepružilo. Drželo to výborně. Navíc vrstva betonu 5 cm žádný extra tlak nevyvine. Všechna prkna na delších stranách byla připevněna do shodné výšky s pomocí laserového niveláku. Díky tomu se usnadnilo stahování betonu v okrajích a beton je tu tak nespojovaný a položený najednou. V místech vnitřních rohů se z důvodu překážení fólie muselo trochu improvizovat a bednění připevnit jak jen to šlo. Rozhodli jsme se pro ruční míchání a stahování po střešních latích. Lať byla 4 cm vysoká a do požadované výšky se podhodila betonem opět po vyměření nivelákem. Míchaček byla halda. Asi tak milion. Tedy přesněji 97. Potěr se míchal v poměru 1:4 (6 lopat cementu, 24 písku). Začalo se zhruba o pul 9 a stavbu jsme opouštěli poklizenou kolem sedmé večer. Celkem pracovalo 7 až 8 lidí. Využili jsme svátečního velikonočního pátku a díky tomu nám mohlo pomoct několik kamarádů i oba otcové. Díky tomu se vše stihlo v jednom dni. Počasí docela přálo a v noci po akci teplota neklesla pod +9° takže myslím že pro tuhnutí betonu by to žádný problém být neměl. Druhý den jsme celou desku raději zakryli plachtami a geotextiliemi. předpověď na další dny sice nebyla nijak extra špatná ( minima přes noc do +3°), ale pro jistotu, aby jsme zbytečně něco nepodcenili a veškerá práce by tak byla zbytečná. Opět děkujeme zúčastněným za skvěle odvedenou práci. Teď už je počkat na dodání cihel a můžeme se pustit do zdění obvodových stěn. Celý průběh naší stavby najdete na navodynavody.cz

Náklady

Název položky Cena
Cement 97
6 000 Kč
Písek 18t
4 800 Kč
Celkem 10 800 Kč

Galerie

Betonový potěr na hydroizolační fólii
Betonový potěr na hydroizolační fólii
Betonový potěr na hydroizolační fólii
Betonový potěr na hydroizolační fólii
a 2 další
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Zbyněk a Mirka
Zbyněk a Mirka (8 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Zbyněk a Mirka

  Zbyněk a Mirka 19. 1. 2022 21:16:28

  více informací jak těžit kryptomenu pouze pomocí mobilního telefonu najdete na navodynavody.cz

  Jarda 23. 5. 2020 11:02:18

  Zdravím,
  plánuji také použít celoplošně krycí beton na fólii Sikaplan a na to následně zdivo.

  Nápad se mi zdá celkem šikovný - izolace chráněná, a hlavně celá skladba cihel, překladů vůči skladbě podlahy se výškově nezmění.
  (v porovnání s tím, když by se krycí beton nalil mezi obvodové zdi).

  Nepopraskal krycí beton tloušťky 5cm, když se na něj vyzdily nosné zdi?
  Jaký typ/hustotu geotextilie jste dávali pod fólii sikaplan?

  .... Jak píše Ito, asi je lepší i horní plochu před betonováním překrýt geotextilií; aby se minimalizovalo riziko poškození během betonáže...

  Jave.cz 11. 4. 2018 7:53:22

  Zdravím.Já jsem dával stejnou folii,jedná se o švýcarský výrobek Sika plan.Ma jsme použili tloušťku 1,5mm.Je pravda,že ochranou geotextílii jsme dali z obou stran,ale pokud se dává pozor tak nic moc nehrozí.A porovnávat folii s asfaltovou lepenkou je asi jako srovnávat Trabant s Mercedesem. Ta kvalita je násobně vyšší zejména v detailech kolem prostupů odpadů a chrániček. Ať se daří.

  Fany a Ivka

  Fany a Ivka 10. 4. 2018 17:31:15

  Pokud jste pokládal Alkorplan nebo podobnou folii,měl by na ní přijít ještě FILTEK kvůli ochraně proti propíchnutí dalšími vrstvami základové desky.

  lorenc 10. 4. 2018 14:36:53

  přesně jak napsal Ito je to cele špatně. hydroizolace v čudu.
  po zatížení zdivem se v ní udělají díry.

  celkové využití těchto folii jako spodní hydroizolace je nešťastné.
  asfaltová lepenka je nato nejlepší vše ostatní je jen dobře prodaný špatný vyrobek

  lto 10. 4. 2018 6:27:14

  Dobrý den,
  Nechci moc prudit, ale pro někoho kdo to bude mít v projektu stejné, na tu celoplošnou izolaci by měla přijít ještě geotextilie, jako ochrana izolace před tou krycí vrstvou betonu. I když tu izolaci jak píšete nijak zvlášť nezatíží, je lepší ji chránit, už jen proto, že se po ní pohybujete v průběhu betonáže. Jinak krásná práce a proti mě tedy i levná.

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama