Akumulační jímka na dešťovou vodu

Autor: Ondřej+Daniela (12 příspěvků)
6. 7. 2016
8 komentářů
Akumulační jímka na dešťovou vodu
Příspěvek stavebníka
Ahoj Stavebníci. Při kupování pozemku a následném stavebním ohlášení jsem věděl, že musím vyřešit, co s dešťovou vodou.

Pozemek je kompletně zasíťovaný, ale pouze se splaškovou kanalizací. Nějaká investice do toho bude. Napřed jsem přemýšlel nad vsakem, ale po brouzdání na netu jsem se přiklonil k trocha ekologie a šetření a rozhodl se pro akumulační dešťovou jímku se zpětným využitím vody do domácnosti. Firmu jsem si vybral opět na netu a navštívil jejich stánek na For Archu, kde jsem podepsal předběžnou smlouvu na dodání v listopadu 2015. Na náš rozměr střechy a srážkové území to vyšlo na 8 m3. Již při stavbě základové desky jsem si pod základy natáhl do domu dvě hadice na vodu. Jednu na pitnou a jednu na dešťovou. Na nádrži je nástavec, kde je umístěn hrubý filtr a za přepážkou čerpadlo s filtrem. Při rozvodech vody v domě jsem si od instalatéra nechal natáhnout jednu větev navíc na dešťovou vodu. Systém pracuje tak, že záchody, pračka a dva kohouty na zalévání jsou neustále připojeny na dešťovou vodu. Při poklesu tlaku automaticky najíždí čerpadlo na jímce. Pokud dojde voda v jímce, tak dá plovák signál elektroventilu a ten otevře přívod pitné vody do systému. Pro případ výpadku el. proudu jsem si nechal nainstalovat ruční ochoz vody. Dále zpětnou klapku a vodoměr na dešťovou vodu, abych věděl kolik ušetřím. V technické místnosti mám tedy navíc jeden malý rozvaděč, ke kterému jsem musel přivést kabel z domovního rozvaděče a z něho dva kabely k jímce. Jeden na čerpadlo a druhý k plováku. V domě zatím ještě nebydlíme, tak systém nemám plně odzkoušený na pračku, ale na záchody už to splachuje. Zahrada už je v plném rozkvětu, tak jen od dubna do května se skoro celá jímka vyčerpala na zalévání nového trávníku a zeleniny. Při následujících květnových deštích byla jímka za pár dní opět plná. Zatím jsem ušetřil 10 m3 pitné vody. Při naplnění jímky vody odtéká přepadem do 4 metry dlouhé KG trubky, kde poslední dva metry jsou navrtané a voda odtéká do vsaku, který je z vrstvy makadamu a hrubozrnného písku. Od listopadu do dubna se voda z jímky vůbec nečerpala. Voda nijak nazapáchala a byla stále čistá, bylo vidět krásně na dno. Při zakopání jímky jsem jí nejdříve celou napustil a následně několik dní zasypával a udusával. Vodu ze svodů jsem v zemi k jímce přivedl v KG trubkách. Stavbě zdar.

Náklady

Název položky Cena
KG trubky
6 000 Kč
Jímka + čerpadlo
45 000 Kč
Celkem 51 000 Kč

Galerie

Akumulační jímka na dešťovou vodu
Akumulační jímka na dešťovou vodu
Akumulační jímka na dešťovou vodu
Akumulační jímka na dešťovou vodu
a 18 dalších
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Ondřej+Daniela
Ondřej+Daniela (12 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  Sláva 28. 8. 2017 8:47:49

  Díky za odpověď.

  Ondřej+Daniela

  Ondřej+Daniela 21. 8. 2017 6:58:45

  Ahoj negativa snad žádné. A co se týká zamrzání tak jelikož je čerpadlo v šachtě cca 45cm pod úrovní země tak do nějakých -5°C jsem pořád čerpal vodu. Dal jsem si k čerpadlu teploměr a sledoval jsem to. Pak když v lednu přišly velký mrazy tak jsem čerpadlo vyndal a dal do tepla. Je připojené pouze na dvě příruby na sání a výtlaku. Taky jsem vypustil filtr. Ale letos už ho vyndavat nebudu. Pouze odšroubuji zátku na zalévání sání a odtud vysaju vodu a vypustím ten filtr. Voda v jímce samozřejmě vůbec nazamrzla. Jediné malé negativum je že je to celá starost navíc :-) a musíte to kontrolovat. Jednou za týden otevřu šachtu a zkouknu čerpadlo a kolik je vody. To dělám navíc i po deštích. Jinak je to bezúdržbový provoz. Letos na jaře když došla voda tak jsem zbytek vody vyčerpal kalovkou a celou jímku vystříkal a vytřel hadrem a byla jako nová. Po roce a půl provozu byl na stěnách šlem od pylu a to samé na dně. Ale na to mě ve firmě upozorňovali že by se to jednou za čas mělo udělat. Ale voda v jímce byla stále čistá. Toť asi vše...jinak za rok provozu jsem ušetřil 72 kubíků vody což je při zdejších cenách 5900kč. Mám vodoměr na dešťovce. Takže návratnost kolem 6. let.

  Sláva 20. 8. 2017 7:21:08

  Dobrý den, aktuálně řešíme stejnou firmu i systém jako Vy a chtěli by jsme se ujistit o správném výběru. Mohl bych Vás poprosit o nějaké zkušenosti a poznatky z provozu systému (hlavně ty případné negativní). Máme například obavu ze zamrzání automatické vodárny umístěné ve vstupním tunelu akumulační jímky.
  Předem děkuji za ochotu.

  Honza 21. 7. 2016 5:28:20

  To tedy gratuluji a čekam na další články, nebo na foto, půdorys 10 X15 chci totiž taky stavět, sklon sedlové střechy u nás musí být min. 35 stupňů. Ty náklady jsou s pozemkem, nebo opravdu jen stavba ?

  Ondřej+Daniela

  Ondřej+Daniela 20. 7. 2016 20:02:58

  Další články budou.....zítra to bude týden co jsme se nastěhovali. Články budou asi o zateplení stropu , elektrika , omítky , komplet podlahy , voda+obkladač , zónová regulace podlahového topení a zateplení. Komplet zateplení mi přivezou ze stavebnin zítra. Celkem jsme prostavěli 2450000Kč.

  Honza 20. 7. 2016 19:19:58

  Dobrý den, budou další články? Koukám že už jsou okna atd..kolik už je prostavěno?...Děkuji

  Ondřej+Daniela

  Ondřej+Daniela 6. 7. 2016 7:00:05

  V Berouně...firma Ekocis , mají pěkný stránky zde http://www.ekocis.cz/

  Martina,Petr a Péťa

  Martina,Petr a Péťa 6. 7. 2016 6:58:09

  To je super,právě uvažujeme o něčem podobném.Inspirujeme se od vás.Můžu se jen zeptat,kde jste jímku kupovali? :-)

  Sponzorovaná reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů