Založení a zdění vnitřních nosných zdí

Autor: ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
21. 1. 2016
6 komentářů
Příspěvek stavebníka
Po vyzdění všech obvodových stěn do úrovně překladů bylo na čase pustit se do založení a zdění vnitřního nosného zdiva. Vnitřní zdi jsme se rozhodli vyzkoušet založit svépomocí.

Nejprve bylo nutné „uvnitř domu“ poklidit a následně napenetrovat místa přípravkem DEK PRIMER pod budoucími zdmi, abychom mohli pod zdivo navařit pásy hydroizolace. Používali jsme hydroizolaci předepsanou z projektové dokumentace, která má označení GLASTEK 40 special mineral. Na položený hydroizolační pás, na kterém jsme důkladně provedli naměření všech vnitřních nosných zdí, včetně vyznačení otvorů pro dveře. Pod obvodovými zdmi máme položené desky z pěnového skla. Jejich výška je 5 cm + výška malty pod deskami a nad deskami (cca 2 cm), což znamená, že obvodové zdivo začíná přibližně ve výšce 7 cm nad betonem desky. 

Založení a zdění vnitřních nosných zdí

Abychom mohli založit vnitřní zdi v podobné výšce, vytvořili jsme pod nimi betonový základ vysoký přibližně 5 cm. Do přípravku vyrobeného ze střešních latí jsme nasypali beton, důkladně jej zhutnili a následně postup zopakovali. Šířka betonového základu je totožná s šířkou zdiva, tedy 24 cm. Na zdění vnitřních nosných zdí používáme cihlu Porotherm 24 Profi, kterou následně budeme zdít na pěnu Dryfix. Druhý den po zatvrdnutí betonu jsme se pustili do zakládání. Zakládací sadu a digitální nivelační přístroj jsme pořídili v půjčovně Stavebnin DEK a za jedno odpoledne založili všechny nosné vnitřní zdi. Na většině obvodových stěn jsme měli nerezové kotvy pro připojení vnitřního nosného zdiva zazděny předem. V těchto případech stačilo pouze vytvořit do vnitřní nosné cihly dvě drážky, nanést zdicí pěnu DryFix a přezdít kotvy položené na cihle další vrstvou zdiva. V místech, kde nám při zdění obvodových stěn kotvy došly, jsme provedli jejich instalaci dodatečně za pomoci hmoždinek. Kotvy se ohnou na úhel 90 stupňů a do obvodových stěn se vyvrtají otvory pro hmoždinky. Do obvodové stěny se kotvy poté našroubují a na připojované vnitřní stěny přilepí zdicí maltou a přezdí další vrstvou zdiva. 

Reklama

TIP: V předchozím videu jsme se věnovali zdění obvodových zdí na pěnu. V příštím videu se podíváme na usazování překladů nad okenní a dveřní otvory.

Otázka

Plánujete zdění vnitřních nosných zdí až po vyzdění obvodového zdiva, nebo budete zdít vše najednou a proč? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Náklady

Název položky Cena
Zapůjčení digitálního niveláku
725 Kč
Zapůjčení zakládací sady
300 Kč
Pásy hydroizolace
4 115 Kč
Beton pod vnitřní zdi
528 Kč
Celkem 5 668 Kč
Reklama

Galerie

Založení a zdění vnitřních nosných zdí
Založení a zdění vnitřních nosných zdí
Založení a zdění vnitřních nosných zdí
Založení a zdění vnitřních nosných zdí
a 34 dalších
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 28. 3. 2016 17:58:31

  Pro Šáša a Romča: Broušené cihly má tuším Wienerberger označen vždy slovem PROFI. Zkontrolujte prosím zda nedošlo pouze omylem k záměně cihel při dodání na stavbu. Případně kontaktujte Wienerberger například přes formulář, který je k dispozici zde nad komentáři. Pokud se Vám nebude dostávat odpovědi, napište mi na email pavel@svepomoci.cz

  Šáša a Romča

  Šáša a Romča 28. 3. 2016 17:34:20

  Tak to nám to v tom Wienenbergu pěkně zavařili. Jelikož nám řekli, že vše můžeme dávat (a taky nám dodali) na tenkostěnou maltu nebo lepidlo. Takže teď nejsem vůbec potěšena :-(

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 28. 3. 2016 16:40:47

  Pro Šáša a Romča: My stavíme v obou případech z cihel broušených. Všechny jsou tím pádem vysoké 249mm (+1mm tenkovrstvé malty (lepidla) a jsme na hodnotě 250mm, která se standardně uvádí). Vy stavíte obvodové stěny z broušených cihel a vnitřní z nebroušených cihel, které je nutné ukládat do 12mm vrstvy malty (standardní zdící malty). Tím pádem se ovšem také dostáváte na modul 250mm a všechny řady cihel by tím pádem i u Vás měli být v jedné rovině.

  Šáša a Romča

  Šáša a Romča 28. 3. 2016 9:14:22

  Chci se informovat, z jakych cihel stavite. Jelikož máme menší problém, vnější máme plněné minerální vatou, výška 249mm, nosné jsou duté s výškou 238mm... Jak tedy na kotvy... když jsou zde rozdílné výšky. můžou se kotvy zahýbat? Nebo musí být v rovině?

  Karel

  Karel 1. 2. 2016 12:41:01

  Taky jsme všechny nosné zdi stavěli zaráz a provazovali. Takovému provázání nemůžou žádné kotvy konkurovat. Nejen odolností proti výkyvům, ale především lepšímu rozkladu zatížení - to kotvy neřeší vůbec. Navíc jsme si všechny nosné zdi založili hned na poprvé. Nevím proč to dělat na dvakrát.
  Ale jinak to máte pěkné. Chválím tu čistotu všude, na to já bohužel čas nemám :)

  Roman

  Roman 31. 1. 2016 21:58:04

  Nosné příčky v domě jsme stavěly rovnou s obvodovými. Mám monolit, takže tam by to ani jinak nešlo. Až normální příčky jsem dozdíval z broušených cihel a kotvil pomocí pásků a hmoždinek. Práce s broušenými cihlami jde pěkně od ruky. Nejhorší na celé stavbě příček bylo nanosit cihly do domu. Stavěl jsem je z 14cm cihel na pěnu. Celkem padlo 7 palet a stavěl jsem to sám 6 dní včetně dořezů v podkroví.

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama