Článek první: Jak to celé začalo

Autor: Jana Kouřilová (94 příspěvků)
Kategorie: Podklady
19. 11. 2015
0 komentářů
Článek první: Jak to celé začalo
Příspěvek stavebníka
O stavbě vlastního domečku jsme s manželem začali přemýšlet, už když jsme se brali. Náš malý byt ve městě se moc neslučoval s našimi představami o bydlení a hlavně velikostně nám začal být velmi těsný.

Začali jsme se tedy dívat po vhodném pozemku ke stavbě domu. Asi po půl roce jsme našli velikostně odpovídající pozemek, který vyhovoval nám oběma  z hlediska dojezdnosti do práce a hlavně je ve výborné dostupnosti do většího města.  Navíc má občanskou vybavenost, ale především je kolem pěkná příroda.

Cena byla také slušná, takže jsme si mohli odškrtnout jednu ze zásadních položek  nutnou ke stěhování (i když to je ještě v nedohlednu...). Dalším krokem k vysněnému bydlení bylo nutné dát dohromady projekt domu.  Musím říct, že jsem hledáním vhodného domu, třeba i katalogového, strávila hodiny a hodiny a nakonec jsme se shodli na tom, že tudy cesta nevede.  U každého domu, který se nám alespoň trochu zamlouval jsme narazili na (pro nás) důležitý  nedostatek.

Paralelně s výběrem vhodného domu jsme začali řešit i z čeho to budeme stavět. Na čem jsme se shodli hned,bylo to, že asi nechceme zděný dům z důvodu, že chceme rychle bydlet. Jsme mladí a lákají nás nové technologie a způsoby stavění, proto jsme nechtěli využít to, co je tu už téměř beze změny dlouho - jinými slovy, dřevostavba byla jasná volba. No jo, ale jaká?

Cihly jsou jen jedny, ale dřevostaveb je mraky. Dali jsme s mužem dohromady naše požadavky a podle toho jsme začali třídit firmy,  které dodávají dřevostavby v ČR. Pro nás zásadním hlediskem byla difúzně otevřená stavba! Tím se překvapivě výběr velmi zúžil.

Dále jsme chtěli moderní materiál, nejlépe z obnovitelných zdrojů, nebo který bychom mohli zkusit smontovat sami (manžel by rád ušetřil nějaké rodinné finance, a tak by se podílel na stavbě), no a taky, aby firma nebyla z daleka. 

Abychom si udělali osobní představu, rozhodli jsme se navštívit veletrh Dřevostaveb v Praze s nadějí, že budeme chytřejší. Prošli jsme si téměř všechny stánky, které nás zajímali. Hledali jsme bližší informace o možnostech individuálních staveb (naše představy se začali  už vybarvovat), respektivě zajištění stavebního povolení, možnostech svépomocí, ale hlavně termínech, cenách, možnostech a vlastnostech materiálů, které se tam nabízeli. Když jsme viděli stánek firmy Ekopanely, líbila se mi jednoduchost, s jakou prezentovali to, co dělají.

Taky jsem si mohla na vlastní kůži osahat, jak vypadá vylisovaná sláma v desce, která se používá právě na stavbu domů. Líbilo se nám, jak lze využít slámu, coby přírodního materiálu pro stavbu.

Firma dokonce nabízí školení, kam jsme se přihlásili a jsem moc zvědavá, jak se to přesně používá, a jak se s tím dá pracovat - naživo je to určitě lepší, než jen informace na jejich  webu.

Ostatní firmy, které jsme navštívili se nám v hodně věcech i líbili, ale drtivá většina měla svoje katalogové domy a moc se netvářili na to, že  bychom chtěli tu a tam něco změnit. Mají to jako skládačku, nebo si to zaplatíme...(především RD Rýmařov).

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jana Kouřilová
Jana Kouřilová (94 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama