Podlahové topení a anhydrit

Podlahové topení a anhydrit
Míša a Radek
Míša a Radek
22. 11. 2015
Inspirace
2 komentáře
Po jedenácti měsících od začátku jsme měli zkolaudováno a bydlíme v novém. Ale vezměme to po pořádku, kde jsme skončili a nepředbíhejme. Tedy, popíšeme práci na podlahovém vytápění. Co je potřeba k provedení svépomoci podlahového vytápění, bude předmětem našeho dalšího článku.

Po zateplení podlahy jsme se vrhli na nalepení dilatační pásky kolem obvodu jednotlivých místností. Zvolili jsme dilatační pásku se samolepícím pruhem (i když jsou dražší než obyčejné, měli jsme ji skoro zadarmo). První chyba byla, že jsme očekávali, že lepící část bude opravdu držet na omítce. Omyl :-) Pořídili jsme tedy sponkovačku a veškeré spoje jsme i přikotvili. Dilatace byla použita v tl.: 8mm. V místech, kde místnost překročila délku 7m, jsme tyto pásky zdvojili, kvůli roztažnosti anhydritu. Následně jsme roztahali reflexní fólii s vyznačenou sítí 5x5cm. Fólii jsme přelepili standartní HAVANA páskou, která se používá pro balení balíků (levná/efektivní). Tímto postupem jsme vytvořili v každé místnosti vanu, která se posléze vylila anhydritem. Další na řadu přišlo natahání potrubí. Součástí naší projektové dokumentace byl i návrh rozteče potrubí, délka a způsob, jakým se má provádět namotání potrubí. Jelikož stavíme pasivní dům, tak většina rozteče potrubí začínala až na 250mm a průměr potrubí manžel navrhl 16mm. Pro vinutí jsme zvolili třívrstvý plastohliník AL-PEx s kyslíkovou bariérou. Namotávání jsme vždy začínali od rozdělovače a sběrače (dále jen R+S), kde jsme nechali trčet 1m fous, pro následné napojení na R+S. Pro zjednodušení montáže jsme si pořídili taker. Je to taková malá hračka, do které se naládují spony pro uchycení potrubí a se kterou člověk nemusí lézt po zemi, když potřebuje přichytit podlahovku. Super věcička, která urychlí práci. Nyní k postupu montáže. Manžel rovnal a ohýbal potrubí do požadovaných úhlů a roztečí dle výkresové dokumentace a já za ním chodila a takrovala a takrovala. Rozteč spon byla cca. 30- 50cm u otáček a u 90° úhlů jsme dávala spony po 15cm. Přívodní a odvodní potrubí do pracovny, ložnice, pokoje 1, pokoje 2, koupelny se táhlo hlavní chodbou. Aby nám chodba nefungovala jako sauna (potrubí bylo v rozteči asi 10cm na šířku chodby 1200mm) jsme v prostoru chodby provedli osazení izolace tubexem tl.: 9mm přívodního a zpětného potrubí. Po obvodu HS portálů jsme snížili rozteče na 10cm. Většinu příprav a rozvodů v ploše 160 m2 jsme stihli udělat za čtyři podvečery (suma sumárum max 16 hodin). Další týden dorazila firma na vylití anhydritu. Za dopoledne měli hotovo a my pár dní odvlhčovali. Je polovina listopadu a topení jsme už asi třikrát na pár hodin zapnuli a funguje :-). Práci zdar a příště nás čeká rozsáhlejší článek týkající se fasády :-).

Náklady

Název položky Cena

odvlhčovače

28 000 Kč

odstranění anhydritového šlemu

3 336 Kč

oprava dveří po poškození pohlaháři, které jsme si prý způsobili sami, naschvál

3 000 Kč

anhydrit 161 m2

68 480 Kč

ochranná fólie na okna

400 Kč

tubex

1 000 Kč

rozvodná skříň pro podlahové topení

1 300 Kč

svěrné šroubení 8x

1 000 Kč

dilatační páska 8 mm, sponkovačka, páska

2 500 Kč

8-okruhový rozdělovač/sběrač, 700 m Al-PEX 16 mm, odrazová fólie 200 m2, takr + 3000 tis spon

22 700 Kč

Celkem 131 716 Kč

Galerie

Míša a Radek

Míša a Radek 10. 3. 2016 20:52:20

Zdravím,

jako zdroj máme automatický kotel na pelety se sezonním zásobníkem, tudíž jsme si mohli dovolit přiznat cca. 20% pokrytí topení a teplé vody elektro-patronou, tak aby primární energie vyšla cca. 50 kWh/m2.a

Radek

Míša a Radek

Míša a Radek 23. 11. 2015 17:05:04

Dobrý den,
celková tloušťka anhydritu byla 55 mm. Vždy se musí počítat tloušťka potrubí plus 39 mm (platí pouze v případě, že používáte spony, nikoli systémové desky).
Dilatační pás byl vysoký cca 10 cm, přesně už si nevzpomínám.

Zdravím Radek

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4