Stavíme aktivně pasivní dům

Autor: Míša a Radek (14 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
27. 1. 2015
6 komentářů
Stavíme aktivně pasivní dům
Příspěvek stavebníka
Jak jsme informovali v minulém článku, koupili jsme pozemek v malé vinařské obci a nyní byl potřeba vytvořit projekt našeho vysněného domu. Podmínkou ze strany stavebního úřadu byla rovná střecha, a pokud budeme chtít, můžeme stavět na hranici pozemku. Předběžnou vizualizaci jsme měli odsouhlasenou sousedy i stavebním úřadem. Teď zbývalo doladit detaily. Večer jsme si sedli a nad vínkem probrali naše možnosti.

Jelikož se manžel věnuje projektování pasivních domů a já jsem byla od mala vychovávaná v přesvědčení, že bydlení musí být co nejméně energeticky náročné, volba byla jasná. Postavíme si pasivní dům. Naší představě přispěla i dotace státu v podobě nemalé částky z programu Zelená úsporám. Pro byl i jistý komfort bydlení, který pasivní domy nabízejí, v podobě čerstvého vzduchu bez nutnosti větrání a mnoho dalších.

Od začátku jsme chtěli přízemní domek s rovnou střechou a velkými okny orientovanými na jih. Když mi manžel navrhnul udělat osmi metrové okno (bez sloupů) v centrální místnosti, byla jsem nadšená. Dům jsme umístili na hranici pozemku, pro větší prostor zahrady, a doladili rozmístění a velikost pokojů. Jediným zádrhelem bylo, že severní strana bude bez oken. Tak jsme si řekli, že koupelnu, šatnu a ostatní zázemí vybavíme světlovody. Po zjištění jejich ceny, jsme je však okamžitě zavrhli. Shodou okolností manžel v té době spolupracoval na jiném projektu s kolegou, který mu poradil, jak jednodušeji a ekonomičtěji celý problém vyřešit. Místo drahých světlovodů se na střechu namontují klasická fixní okna, která splňují požadavky pro pasivní stavby a po zateplení se na horní plášť namontují sklolaminátové kopule jako ochrana proti nepřízni počasí. Prosvětlení bylo vyřešeno a manžel začal zpracovávat dokumentaci pro stavební úřad, výpočty pro Zelenou úsporám a prováděcí dokumentaci. V příloze se můžete podívat na výsledek našeho snažení.

V příštím článku se už budeme věnovat naší srpnové dovolené na maltě :-).

Reklama

Náklady

Název položky Cena
razítko energetického auditora
1 500 Kč
tisk výkresů
350 Kč
měření radonu
1 550 Kč
stavební povolení+územní řízení
7 000 Kč
služby právníka
6 000 Kč
Celkem 16 400 Kč

Galerie

Stavíme aktivně pasivní dům
Stavíme aktivně pasivní dům
Stavíme aktivně pasivní dům
Stavíme aktivně pasivní dům

Přílohy

pudorys 1.NP.pdf
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Míša a Radek
Míša a Radek (14 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Radek a Lucka

  Radek a Lucka 23. 5. 2017 8:37:39

  Dobrý den, už jsem se s vámi bavil po telefonu s podobným plánem na dům, jen mě zajímalo, zda by se dům nevešel do pasivu s okny i na severní stranu například jen podlouhlé okna 150 x 60 cm pro koupelny a wc, plochu podlah bych měl cca 230m2 plus garáž 50 metrů, ale nepřijde mi úspora dávat ty světlíky, jelikož to možná vypadá na papíře, a když bych měl jako vy bungalov se zelenou střechou, tak je to podle mě skvělá izolace už jen např 40cm polystyren plus zemina atd musí být lepší jak jakákoliv střecha a je škoda řešit okna nahoru, a chtěl bych je jako teď do všech odvrácených místností uvedené podlouhlé pro možnost větrání apod, i když bude samozřejmě rekuperace, směřuji také na zelenou úsporám, čerpadlo zemní kolektor jako mám teď děkuji za info. Ještě prosím info jak budete řešit pergoly apod, viděl jsem vše po okna a zatím tam k tomu nemáte přípravu? Já chtěl dát atiku z ytongu a na ní trámy od pergoly nebo v kovu...Děkuji za rady Landa mail. landa.jason@seznam.cz

  Míša a Radek

  Míša a Radek 12. 3. 2016 13:13:24

  Zdravím,

  pošlete mi vaši projektovku na info@atelier-partika.cz a já to orientačně naházím do softwaru a mrknu, v čem by mohl být problém.


  S pozdravem
  Radek

  Míša a Radek

  Míša a Radek 12. 3. 2016 10:54:08

  Zdravím Tomáši,

  doporučuji zaměřit se na optimalizaci okenních výplní. Je obrovský rozdíl ve výpočtech při použití normálních plastových oken a oken high-tech (Internorm, Vašíček). Velikost a zastínění také hraje roli. Většinou se uvádí hodnota pro zastínění oken 0,6 dle metodiky pro bungalovi, ale pokud to však spočítáte na přesno, je zastínění někde kolem 0,8-0,9, což vám nějakou tu kWh na vytápění také ubere.
  Určitě napočítejte tepelné mosty a uveďte je do výpočtu. Ve většině případů se používá jednorázová přirážka deltaU=0,02 (opět podle metodiky NZU), která u domu navýší měrnou potřebu tepla na vytápění až o 8 kWh/m2.a. Pokud budou dobře optimalizované tepelné mosty je zaručeno snížení o 1-3 kWh/m2.a.

  K našemu RD:
  měrná potřeba tepla na vytápění našeho domu je 13 kWh/m2.a podle metodiky NZU a dle PHPP 16kWh/m2.a.
  1)Obvodová stěna 300mm EPS 70 F
  2)podlaha - 200mm EPS 100 Z
  3)plochá střecha - 520 -350mm EPS 100 S
  4)okna stolařství Vašíček
  5)Napočítané tepelné mosty
  6)Napočítané korekční činitele zastínění dle skutečnosti

  PCA 17. 2. 2015 11:21:16

  Pošlete to prosím na kosnabordel@seznam.cz, moc děkuji za pomoc.
  Petr Cacka

  Míša a Radek

  Míša a Radek 17. 2. 2015 10:52:49

  Dobrý den,

  napište svůj mail a já vám pošlu načtnutý detail řešení.

  S pozdravem
  Radek Partika

  PCA 17. 2. 2015 10:37:23

  Zdravím,
  zaujalo mne vaše řešení stropních světlíků, tj. použití standardního fixního okna s přesklívací kopulí. Stavím také pasivní dům a o tomto řešení jsem také :-) přemýšlel, ale ani já, ani projektant jsme nevymysleli kvalitní detail, aby nehrozilo, že se na okno dostane voda, která pak nebude mít možnost nijak odtéci...

  Zatím mám mám navržen stropní světlík buď ACG nebo Lam-plast, které nabízejí světlíky " i pro pasivní domy" s tím, že podstavu ještě dodatečně obalíme izolací, protože tepelná prostupnost není úplně ideální pro pasivní dům (ideální by bylo Fakro, ale to je cenově trošku jinde).

  Podělíte se se mnou o detail, jak máte vymyšlené napojení tepelné izolace a hydroizolace střechy na vodorovně umístěné okno + kopuli?
  Díky
  Petr

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama


  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů