Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem

Autor: Pavel Tesárek (41 příspěvků)
15. 5. 2014
9 komentářů
Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem
Příspěvek stavebníka
Jedním zdrojem tepla domu by měla být teplovodní krbová vložka, která bude obezděná a vedle které bude zabudovaný prostor pro uskladnění a sušení dřeva.

Pro krbovou vložku jsem připravil betonový sokl ze zbytků ztraceného bednění, které jsem měl k dispozici. Jakmile byl betonový sokl dostatečně vyzrálý, přivezli topenáři krbovou vložku Romotop KV 075 W, kterou usadili na sokl a zapojili do otopné soustavy s akumulační nádrží.

Abych mohl vyzkoušet první zatopení použil jsem starou komínovou trubku a izolaci s jejíž pomocí jsem vložku provizorně připojil ke komínu.

Po připojení vložky ke komínu a otopné soustavě nastala chvíle prvního otestování. Každému přeji, aby si prožil ten skvělý pocit, když poprvé zatopíte :-).

Reklama

Jediné, co kazilo náladu, byla skutečnost, že krbová vložka nebyla obezděná a stále se tak jednalo o první zatopení na staveništi a hromadě nepořádku.

Při topení ve vložce jsem zjistil, že téměř veškerý výkon vložky je směřován do vody, a proto bylo možné i po dlouhém topení si na vložku z boku sáhnout a držet na ní ruku.

Díky této zkušenosti bylo rozhodnuto obezdít vložku z obyčejných cihel (příčkovek), které byly na stavbě a desky SILKA použít pouze na čelní stranu vložky.

Reklama

Založil jsem cihly s vynecháním otvoru pro desky SILKA před krbovou vložkou a skříň pro uskladnění dřeva vedle vložky. Skříň bude současně možné kdykoliv odsunout a dostat se tak přímo k vložce pro případné provedení servisu či budoucí výměnu bez nutnosti velkého bourání.

Po postavení celé konstrukce jsme cihly napenetrovali a nanesli na ně lepidlo, čímž došlo k vyrovnání povrchu. Následující 2 vrstvy lepidla jsem již nanesl na cihly i na desky silka.

Po vyschnutí a další penetraci přišla na řadu vrstva štuku a zadání výroby skříně na míru pro uskladnění dřeva. Současně byl objednán kominík, který připojil vložku k sopouchu pomocí nerezového potrubí a dále mi doporučil, abych komínovou rouru něčím podepřel, aby celá její hmotnost nebyla držena pouze komínovou vložkou.

Reklama

Prý se ve své praxi již mnohokrát setkal s tím, že komínová vložka (sopouch), ke které se připojuje roura od krbové vložky, praskla a je lepší tomu předejít.

Já jsem se proto na jeho doporučení rozhodl navrtat do stropu otvory, pomocí hmoždinky do nich uchytit oka a ocelovým lankem podepřít komínovou rouru. Přeji všem pohodové topení

Galerie

Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem
Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem
Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem
Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem
a 31 dalších
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Pavel Tesárek
Pavel Tesárek (41 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  honza 10. 12. 2019 10:20:19

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak jste spokojen s KV075.Za mě tedy katastrofa. Vůbec mě nevadí drobný nepořádek vzniklý přísunem topiva, ale vůbec si nedovedu představit, že bych neměl vedle KV skříň na palivo(inspiroval jsem se vámi) s přístupem k vložce.Nevím jak Vám, ale mě se neustále zanáší průduchy v teplovodním výměníku, a to mám 3 až 4 roky vyschlý buk, sklo na dveřích jsem ještě nikdy nečistil, stále nechávám alesponň trochu pootevřený přívod vzduchu, komín 20cm s odbočkou 18 nový, nerez a v prvním okruhu pod 50 St teploty vody ani čerpadlo nespínám.No a čístit průduchy spodem, jak radí výrobce a k tomu dodává takovou dětskou štětičku s nutností vyndavat šamotové obložení...prostě hrozný. Vyrobil jsem si takovou frézku z plátku oceli, princip plochého vrtáku a tím minimálně jednou za 2 měsíce musím všechny sopouchy vrtačkou profrézovat, poněvadž bývají tak do poloviny zarostlé a přenos tepla minimální.Tudíš sundat celou kopuli i se sopouchem...ta bývá taktéž plná napadaných suchých sazí tak, že zhora ucpou i ten zbytek možnosti odvodu spalin do komína. A ta není zrovna nejlehčí. Mám 1000l nádrž a teplota v ní se nedostane ani při dlouhodobém topení(14 dní) přes 30 st. Pak musím nechat vyhasnout, protože popelník nelze vyndat za provozu. Vůbec si nedovedu představit ty, kteří si vložku kompletně zazdí bez možnosti přístupu.A dost závidím těm, kteří mají vložku jiné firmy s výměníkem umístěným na ležato a s možností čištění průduchů táhlem na boku vložky třeba každý týden.
  Pokud jste přišel na nějakou vychytávku, která by tuto operaci zjednodušila, nebo se to zlepší odstraněním deflektorů, nebo mám něco blbě a nevím co...budu rád, když se ozvete...nebo i jiní s podobnou, nebo i jinou, třeba dobrou zkušeností a nebo co to může způsobovat.Ale asi chápu výrobce, že ji přestal vyrábět...

  LubosHa 29. 5. 2016 21:34:21

  Zrovna vybíráme krbovou vložku, takže se video bude hodit, díky, sám bych na něj asi nenarazil! Jinak jestli máte nějaký super článek, co vybírat za krbové vložky, případně jestli se někdo podívá na tyhle http://www.flamen.cz/cz/produkty/krby/krby-teplovzdusne/ tak budu jenom rád za rady.

  Roman

  Roman 23. 2. 2016 22:15:57

  dobry den mohl bych Vas prosim požádat o tel kontakt na Vas. měl bych par dotazu. Dekuji s pozdravem Roman.

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 20. 12. 2014 8:39:19

  Mít oboustrannou teplovodní krbovou vložku a z druhé strany obýváku kotelnu s hromadou dřeva (pokud máte třeba svůj les a dřevo seženete za směšné peníze) přijde mi to jako hezká kombinace atmosféry a účelu vytopit dům.

  V opačném případě bych volil obyčejnou vložku (žádné rozvody či napojení na systém, které investici značně prodraží), kterou využiji pro zatopení 5x za rok pro dotvoření atmosféry ;-)

  Karlaci

  Karlaci 19. 12. 2014 12:07:42

  Pokud to chápu správně, možná by bylo rozumnější, pořídit si tepelné čerpadlo a krb jen klasický horkovzdušný, pro dokreslení atmosféry a občasnému zatopení . Chtěl jsem teplovodní , z důvodu toho,že se mi zdálo výhodnější pokud už bude člověk topit,aby vytopil celý dům ,chtěl jsem tuto variantu v kombinaci z elektrokotlem .
  Děkuji za vaše postřehy.

  Pavel

  Pavel 19. 12. 2014 11:54:40

  Konecne zkusenost (ne) spokojeneho majitele.Diky za zhodnoceni.
  Stale mnoho stavitelu uvazuje nad primarnim zdrojem tepla jako o krbove vlozce s celnim prikladanim. Koncepcne je to krok asi tak o 70 let zpet, kdy byvala v kochyni kamna.

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 19. 12. 2014 11:41:39

  Dobrý den, do systému teplovodní krbové vložky, plánované pro primární zdroj tepla do které se přikládá z obývacího pokoje bych již nešel.

  Rozhodl bych se pouze pro variantu při které bych mohl přikládat z jiné místnosti (zadní části vložky) ve které bych měl k dispozici dostatečnou zásobu dřeva a netrápil by mě nepořádek.

  V opačném případě máte kotelnu v obývacím pokoji :-(

  Karlaci

  Karlaci 19. 12. 2014 11:38:27

  Dobrý den .
  Docela by mě zajímalo jak jste s tímto systémem vytápění spokojeny .Zvažuji totiž tutéž variantu .

  Majkííí a Kačka

  Majkííí a Kačka 16. 5. 2014 18:25:15

  Já jsem si nejdříve říkal, že to jsou dveře do "kotelny", kde bude dřevo a přikládání do krbu z boku. Až v průběhu fotek se z toho vyklubala skříň na dřevo + servisní otvor.

  Rozhodně je to povedená věc!

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama