Ztracené bednění

Autor: Pavel Tesárek (41 příspěvků)
23. 6. 2009
3 komentáře
Ztracené bednění
Příspěvek stavebníka
9.5 – 23.5.2009 Na zakládání rohů ztraceného bednění jsem si pozval kamaráda, který je velice šikovný a pečlivý. Vzhledem k úskokům a vyměřování výšky za pomoci pouze 2,5 metru dlouhé vodováhy, nám zakládání trvalo celý den.

Nejprve jsme založili jeden roh a od něj postupně skládali bednění vždy na délku vodováhy. Tímto principem jsme přenesli výšku všech rohů ztraceného bednění.

V týdnu nám přivezli 11 palet bednění a o víkendu jsme se pustili do zakládání a betonování. Protože bednění, které jsme koupili na rohy, bylo jiné než zbylých 11 palet a nešlo v rozích jednoduše převázat, vyříznul jsem flexou v rohovém bednění dvě strany a všechny rohy prolil betonem.

Mezi bednění jsme položili kolem dokola roksory. Zbylé dráty jsme nařezali a zapíchali nahoru do bednění. Tyto dráty potom ohnu do desky a přivážu ke kari sítím.

Reklama

Do bednění jsme kromě betonu dávali také odseky z kostek.

Ztracené bednění nám trvalo celkem 4 dny:

 1. den se zakládaly rohy
 2. den potom zbylé bednění + částečné zalévání betonem
 3. a 4. den zalévání betonem
Reklama

Postup zaměření rohů ztraceného bednění

První tvárnici jsme založili podle laviček. Druhou jsme si podle provázku z laviček položili na vzdálenost 2m (když nejsou lavičky, lze vyrobit úhelník) Ostatní už jsme jen odměřovali, neboť jsem o některé lavičky při bagrování přišel

Našli jsme nejdříve nejvyšší místo a potom postupovali pomocí 3 metrů s délkou 3, 4 a 5m. Od rohu první položené tvárnice jsme naměřili vzdálenost 3m směrem k tvárnici číslo 2.

Poté jsme vzali metr délky 5m a položili ho na roh tvárnice číslo 2 Metr délky 4m jsme položili na roh tvárnice číslo 1

Reklama

Propojením obou metrů vznikne bod, kterým musí procházet zednická šňůra.

Ztracené bednění

Galerie

Ztracené bednění
Ztracené bednění
Ztracené bednění
Ztracené bednění
a 64 dalších
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Pavel Tesárek
Pavel Tesárek (41 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  vickyvictoria 2. 10. 2017 10:00:20

  Děkuji za rychlou odpověď. No setkala jsem se nyní se dvěma názory. Půlka lidí (zedníků) říká, že nevadí, když zůstane uvnitř a druhá půlka, že musí určitě ven, že tam nesmí zůstat. Tak tedy vůbec netuším a nikde jsem se to ani nedočetla.

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 2. 10. 2017 9:04:23

  My jsme beton uvnitř nechávali.

  vickyvictoria 2. 10. 2017 7:57:12

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda nechávat polosuchý beton uvnitř ztraceného bednění nebo ho vyndávat? Vzhledem k velkým výškovým rozdílům po nalití základových pasů, musím hodně podbetonovávat ztracené bednění do roviny, takže mám pod ztraceným bedněním někde i 8 cm betonu. Akorát nevím, zda ten beton z prostředku těch tvárnic mám vyškrábnout a nechat jen obvodový beton pod tvárnicemi, aby až přijede mix s beton na zalití bednění, se mi pásy propojily s novým betonem? Nevím, zda je můj dotaz srozumitelný:-)

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama