Několik řešení pro tvorbu hladké fasády

Autor: Baumit (29 příspěvků)
Kategorie: Zateplení fasády
16. 8. 2023
0 komentářů
Několik řešení pro tvorbu hladké fasády
Komerční
Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád.

Vysvětlení k této postupné proměně představ o finální vizáži fasády hledejme především v nárocích na estetiku a pojetí designu, ale nelze nezmínit ani mnohem racionálnější důvod, jakým jsou bezesporu nižší nároky na celkovou údržbu opláštění domu. Hladké fasády totiž nabízejí provedením a strukturou větší odolnost vůči různému typu znečištění a nesmíme opomenout ani ekonomický faktor v podobě vyšší vydatnosti, tedy nižší ceny za realizovaný čtvereční metr.

S požadavkem hladkých fasád je však spojeno také několik rizik, zejména pokud nejsou prováděny zkušenými realizačními firmami. Ale pojďme k tomuto tématu postupně.

Mluvíme-li dnes v případě renomovaného výrobce stavebních materiálů Baumit o hladkých fasádách neboli omítkách s jemnou strukturou, jasnou dominanci v tomto pojetí opláštění domu vykazují prémiové omítkové směsi se zrnitostí 1,5 mm. Tato zrnitost totiž úzce souvisí i s požadovanou minimální tloušťkou omítkové vrstvy na zateplovacím systému, která má stejnou hodnotu 1,5 mm.

Jedná se v podstatě o základní strukturu, kterou lze následně doplňovat a kombinovat s dalšími materiály a technikami s cílem dosáhnout co nejhladšího povrchu fasády.

Cestou je tedy doporučené dvouvrstvé řešení. Pokud je např. požadavkem hladká fasáda o zrnitosti 1 mm, je možné využít silikonové omítky Baumit StarTop s Drypor efektem, dále omítky Baumit NanoporTop nebo Baumit PuraTop, které se nabízejí vedle standardních zrnitostí 1,5 mm, 2 mm a 3 mm také ve verzi s označením Fine se zrnitostí 1 mm. Proto je pak řešením aplikovat dvě vrstvy omítky, a to nejprve se zrnem 1,5 mm a následně 1 mm. Výsledkem je velmi jemná struktura fasády.

Dalším řešením pro realizaci velmi hladkého povrchu fasády je aplikace jakékoliv omítky Baumit o zrnitosti 1,5 mm (např. Baumit SilikonTop) a po technologické přestávce následné natlačení a zatočení pastovité tenkovrstvé omítky Baumit FillTop se zrnitostí 0,5 mm. Ta vytváří vzhled štukové omítky a její předností je rovněž probarvení v téměř všech odstínech vzorníku Baumit Life (platí pro většinu omítek).

Ale ani tím nabídka Baumitu k hladkým fasádám nekončí. Na řadu totiž přichází dekorativní silikonová omítka Baumit CreativTop s nabídkou několika verzí. Pro hladké povrchy je označena Pearl se zrnem o velikosti 0,5 mm, ale úplným technologickým vrcholem je možnost aplikace verze Silk se zrnitostí 0,2 mm, kterou lze navíc brousit, čímž vzniká fasáda, kterou lze dosaženou hladkostí přirovnat k sádrové omítce.

Výhodou je také vedle bílého základu možnost jejího probarvení v několika pastelových odstínech a samozřejmě kombinace s některou kreativní technikou pro vytvoření jedinečného povrchu fasády (vzhled dřeva, betonu a jiné).

Zároveň je doporučen i finální nátěr takto upraveného povrchu.

Z pohledu realizace hladkých fasád je samozřejmě nutné dodržet pracovní postup zmíněné dvouvrstvé aplikace (se základní omítkou o zrnitosti 1–1,5 mm), a to včetně nutných technologických přestávek.

Realizace velkých hladkých ploch jsou pracnější (proto i finančně náročnější) a vyžadují výrazně větší zkušenosti. Proto je dobré je přenechat proškoleným odborným firmám.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Baumit (29 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
BAUMIT, spol. s r.o.

BAUMIT, spol. s r.o.

Průmyslová 1841, Brandýs nad Labem, 250 01

https://baumit.cz/

BAUMIT, spol. s r.o.

BAUMIT, spol. s r.o.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama