Dům z VPC IV. (armování a šalování věnce, betonáž věnce)

Autor: Michal Žoha (5 příspěvků)
6. 3. 2023
0 komentářů
Dům z VPC IV. (armování a šalování věnce, betonáž věnce)
Příspěvek stavebníka

Armování

Armaturu jsem si vázal sám. Pouze třmínky jsem si nechal naohýbat na zakázku. Svazoval jsem drátky s pomocí ruční rádlovačky, naprosto pohodová práce. Překlady přes okna a dveře jsou monolitické, s tím bylo potřeba si trochu pohrát a správně rozměřit, kam dát vyšší třmínky.

Svázané koše v 6 m určitě dávejte na zeď ve dvou lidech, jinak se vám mohou pěkně zkroutit a drátky popraskat. Koše jsem provizorně zajišťoval pomocí HT trubky 40 mm zasunuté do dutiny VPC.

Reklama

Šalování

Pro šalování věnce jsem si nechal nařezat OSB desky. Svazoval jsem je prostrčením drátu kolem odřezku z roxoru. Jako vymezení správné šířky jsem použil PPR trubku. Nezapomínejte na průchodky věncem pro elektřinu a hlavně rekuperaci. Já jsem na některých místech nechal průchodku pro rekuperaci příliš nízko a dělalo mi to později problémy s umístěním sádrokartonového stropu.

Pro vyrovnání šalování je naprosto ideální rotační laser - vystačíte si s ním totiž sami na rozdíl od klasického niveláku. Finální upevnění jsem zajišťoval provrtáním desek těsně nad zdivem a stažením závitovou tyčí přes kousek latě.

Dnes už bych pro svazování desek proti sobě použil pouze závitovou tyč a vrchní hranu desek bych zpevnil střešní latí. Bez zpevnění latí se totiž některé desky nad překlady mírně prohnuly.

Reklama

Betonáž

Před samotnou betonáží nezapomeňte ještě zapěnit alespoň středové dutiny ve VPC. Při vibrování se beton i s velkým kamenem dostane totiž celkem hluboko.

Betonáž jsem prováděli pomocí mixpumpy. Určitě si připravte podél všech zdí pochozí lešení a naplánujte si kudy přesně půjdete, aby se pumpa nemusela mockrát zastavovat.

Po zalití stačilo jen beton lehce zvibrovat a bylo hotovo. Celá akce lití trvala 30 minut!!!

Reklama

Náklady

Název položky Cena
Beton, pumpa, armatura
30 000 Kč
Celkem 30 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Michal Žoha (5 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama