Založení stavby a zdění nosných zdí

Autor: Lu+Ma (18 příspěvků)
2. 2. 2023
0 komentářů
Založení stavby a zdění nosných zdí
Příspěvek stavebníka

V dubnu přivezli první kamion cihel. Palety jsem roztahal po desce pomocí půjčeného paleťáku z práce. Kamion také přivezl zakládací maltu a balíky pěny. Cihly mám pro obytný prostor padesátky a garáž a všechny vnitřní nosné zdi ze třicítek od Heluz Family.

10. dubna přijel geodet se zedníkem na založení první řady. První řada pro obytný prostor bude z cihel širokých 38 cm. Druhá řada se přesadí o 12 cm ven už z padesátek, tam přijde nalepit zpětný spoj pro izolaci a následně polystyren jako soklík.

V první řadě jsem založili a vyrovnali do úhlů a výšky rohy domu. Mezi ně pak natáhli provázky a podle nich založili mezi nimi celou první řadu. Podle výkresové dokumentace jsem vynechali místa, kde budou dveře a podobně. Když bylo založena obvodová první řada, rozměřili jsme vnitřní nosné zdi, opět natáhli provázek a založili. Každou třetí cihlu jsem vždycky změřili na výšku nivelákem.

Další řady jsem si již zdil za pomoci táty sám. Na pěnu by to mohl dělat každý, opravdu se toho nebojte. Vždy jsem si založil a vyrovnal rohové cihly, natáhl provázek a pokládal jednu cihlu za druhou.

Důležité je povrch dokonale očistit, přejet mokrou štětkou, to proto, aby se pěna lépe chytla a nanést ve dvou řadách pěnu a položit cihlu.

Naměřil jsem si dle výkresové dokumentace místa, kde budou příčky, tedy nenosné zdi, a do těch míst jsem dával ob řadu nerezovou pásku. Je třeba vzít starej pilník a udělat do cihly drážku, očistit a nanést pěnu.

Pro Heluz padesátky existují speciální krajové cihly, a to půlky a celé, tyto cihly mají drážku, do které přijde XPS polystyren. Používají se do rohů, tam je ale drážka třeba vyplnit maltou, a do krajů jako ukončení pro dveře či okna.

Důležitý je vazba, proto dodávají rohové cihly právě i jako půlky.

Za víkend jsme stihli 5 řad. Jde to opravdu rychle. Neustále je třeba si hlídat rovinnost ve všech směrech vodováhou, jestli neujíždíte. Takhle jsme pokračovali do 10 řady a na tu řadu přijdou překlady. Složení překladů z venku je jeden kus překladu, pak osmdesátka EPS a další tři kusy překladu. Překlady jsme pomocí lešení tahali na horu růčo :D. A pokládali do maltového lože. Po položení jsme překlady omotali vázacím drátem a nechali zatvrdnout, prostor na straně mezi překlady a cihlou je třeba vyplnit maltou. Nejdelší, který jsme tahali ve 4 lidech, měl 3,5 m nad budoucí portál :).

Reklama

Galerie

Založení stavby a zdění nosných zdí
Založení stavby a zdění nosných zdí
Založení stavby a zdění nosných zdí
Založení stavby a zdění nosných zdí
a 2 další

Náklady

Název položky Cena
Založení 1.řady
2 400 Kč
Cihly 1.kamion
105 000 Kč
Celkem 107 400 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Lu+Ma
Lu+Ma (18 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama