Tři roky s fotovoltaickým ohřevem

Autor: Tilesman (4 příspěvky)
5. 1. 2023
5 komentářů
Tři roky s fotovoltaickým ohřevem
Příspěvek stavebníka

Dobrý den, po čase...

Protože mám mnoho negativních ohlasů na ,,téma" ...že to v zimě nefunguje a z textů by si jeden snad i myslel, že to snad nefunguje až půl roku, tak uvedu své zkušenosti (na tyto bláboly které nevím, odkud pochází - rozhodně ne z praxe).

ANO, výkon fotovoltaiky je v zimě výrazně menší - ALE ne zanedbatelný...

Tedy jsem vložil obrázek, který jsem fotografoval každý den - předchozích pár dnů, později odpoledne, když slunce zašlo za obzor.

Ať si každý udělá obrázek sám ;-)

Lze snadno dopočítat, že pokud jede jeden zásobník pouze na Fotovoltaiku a druhý JEN ze sítě, nastavený na 50°, kolik nám to každý den asi ,,žere", když se pouze dohřívá potřebný rozdíl.

ROZHODNĚ MÉNĚ, než kdyby se ohřívala 10-12° voda z vodovodního řádu proudem ze sítě...

ANO, jsou dny, kdy je naprostá NULA, souhlasím... Je to každou zimu jiné, různé, někdy více někdy méně.

ALE ROZHODNĚ SE NÁM TO I V ZIMĚ VYPLATÍ, protože to nic navíc nežere a je naprosto bez údržby...

Hodně sluníčka všem ;-).

J.E

Posledních pár dnů...
Posledních pár dnů...
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tilesman
Tilesman (4 příspěvky)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Peťan

  Peťan 13. 1. 2023 12:53:49

  Máme teplovodní soláry a taky se nedá říct, že by to nefungovalo. I když je venku třeba -5 C a venku zasvítí slunce, tak je tam klidně hned 30 C. Tu fotovoltaiku vidím v zimě o něco lépe. Ale v létě dva teplovodní panely udělají dost tepla.

  Samozřejmě vždy záleží na sklonu střechy, umístění atd. Doporučuji kouknout na stránku http://46.174.61.40/emoncms/dashboard/view/fotovolt kde jsou reálná data solární sestavy panely-regulátor siton210-bojler od roku 2016. Člověk si udělá alespoň trochu představu jak to v reálu může fungovat. Žádné sliby ale reálná data.

  Tilesman

  Tilesman 13. 1. 2023 14:08:42

  Ano záleží.

  ALE TAKÉ NA ZAŘÍZENÍ JAKO CELKU ;-)

  Tím potvrzuji slova pana Filipa Es o ideální nebo dostatečné dimenzaci, způsobu zapojení atd atd...

  Protože na této stránce se dozvíme jak pracuje ,,Měnič SITON 210" se standartní 2kW spirálou, na 8x 255Wp - v 300Litrovém zásobníku.

  Teď je ca 15h odpoledne, za chvilku zajde slunce a bojler na zmíněném webu je na 13,9 Stupňů.

  Tedy kolik je potřeba na dohřátí například na 50 Stupňů je jasné.

  My jsme 4 členná rodina, mám 8x 250Wp a zásobník 125Litrů mám v tento moment na 19,4 aniž by se dnes vůbec ukázalo slunce a prší.

  A pracuji z domova, tedy nějaká teplá voda celý den, plus oběd a pak nádobí...

  A že toho moje žena ,,vypotřebuje" než šla ve 13h makat...

  A ptám se a zamýšlím se...

  Kolik energie je potřeba na dohřátí 300Litrové nádrže aby se mohli večer osprchovat 4 lidi a kolik na 125Litrový zásobník...?

  A protože je mám zapojené do serie... tak se do elektrického zásobníku vody dopouští a dohřívá ze sítě opravdu jen to, co je potřeba...

  Na každém detailu záleží, nejen na tom, co která fotovoltaika vyprodukuje :-)

  A protože mě to opravdu zajímá a mám na tom osobní zájem, zmiňovaný web sleduji dál i dnes...

  V tento moment 11.30h je obloha nad námi jak vymetená, krásný jasný slunečný den.

  Na zmiňovaném webu, kteří mají všichni sledovat aby si udělali obrázek sami, je teplota BOJLERU 17,3 Stupňů.

  Výkon značně kolísá, což úplně přesně nechápu proč.

  Já mám doma v tento moment rovných 40,0 Stupňů a možná dnes dosáhneme i úplného maxima.

  Nechci být rýpavý, protože se mě celý projekt autora webu líbí... Ale zcela jistě záleží NEJEN na kapacitě a dimenzování, ale i na výběru zařízení....

  Protože podle mého ohřívá každé zařízení jinak.

  Peťan

  Peťan 14. 1. 2023 19:44:58

  V tomhle případě jsem vůbec neměl na mysli sledovat výrobu za jeden den (to je pak velmi vytržené z kontextu), natož teplotu vody (záleží na spotřebě, objemu zásobníku atd.). To je opravdu krátkozraké...

  Vždy je potřeba kouknout na vyrobené kWh a hodit si to do kontextu třeba léto-zima. Je jasné, že když to budu mít celoročně ve stínu, tak budu mít celoročně výsledky nic moc. Ale zde si podle grafů můžu udělat představu, kolik jeden a ten samý systém vyprodukuje elektřiny v létě, na podzim, nebo v zimě. Sice nevím sklon, polohu atd., ale i to si pak člověk může přibližně vztáhnout na svůj systém. Fotovoltaický ohřev bojleru (myslím ty různé systémy co prodávají) fungují víceméně na stejném principu a nějaké zázračné výkony jenom díky jiné "krabičce" to nedá. Jde tu hlavně o výkon panelů a počasí.

  Chce to si trošku projít grafy, ale jenom takovým přibližným pohledem jde vidět, že výroba v červnu (poslední roky) je okolo 200 kWh a v prosinci cca 15 kWh. Nakonec to tedy vychází (stejně jak se všeobecně uvádí) 10 letního výkonu. Aby to nebylo vytrženo z kontextu, tak je samozřejmé, že to závisí na počasí. Může být celý červen zataženo a celý prosinec vymetená obloha... Třeba vloni byl přímo ukázkový březen - ideální měsíc na prodej fotovoltaiky. Krásně svítilo celý měsíc slunce a výroba se mohla vyrovnat i té letní.

  Tilesman

  Tilesman 19. 1. 2023 14:47:01

  Omlouvám se, ale pokud to vezmu jako běžný uživatel, tak mě u ohřevu vody zajímá teplota vody, nebo se pletu ? Tedy (podle mě) pokud se někdo podívá na graf na zmiňované stránce, tak uvidí co ? Že voda dosáhla uživatelsky potřebných 40 Stupňů asi 7x od 1.prosince což je přesně voda na mlýnek odpůrcům, kteří tvrdí, že to v zimě nefunguje.... Jinými slovy by se ,,virtuální rodinka" osprchovala takto FOTOVOLTAIKOU ohřátou vodou, pouze 7x od 1.12.2022... Já mám výkon panelů menší 8x250Wp a přesto jsme se takto ohřátou vodou sprchovali od 1.12.2022 - 22 x... NENÍ TO ROZDÍL ? (22dnů versus 7 dnů ?) A nejen v krabičce ? Ale i ve spotřebě energie...? Protože dalších 14 dnů (od 1.12.2022) se voda ze sítě u nás ohřívala pouze o rozdíl menší než 10Stupňů. Tedy jen minimální spotřeba... :-)

  Filip Es 8. 1. 2023 8:56:25

  Ono záleží na očekáváních a typu systému.Kdo má systém s baterií a backup funkcí, tak kvůli dobíjení a vlastní spotřebě takový systém spotřebuje v zimě často více než vygeneruje, ta bilance je v zimě mizerná. Také lidé co jsou zvyklí od jara do podzimu si dobíjet své EV mají smůlu, těch dnů kdy to něco signifikantniho dá je od listopadu do února málo. Ale na druhou stranu, pokud je to jen k dohřívání TUV, tak i to málo co to někdy dá je fajn, nestaráte se. Základem je dle zkušeností, dostatečně dimenzovaná instalace, ukládání a vhodná lokalita. Tam kde jsou od podzimu do jara často mlhy a inverze, tak je lepší to v zimě vypnout. Naopak horské oblasti bývají na tom z hlediska osvitu v zimě docela dobře.

  Sponzorovaná reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů