Když jsme takto zkoušeli různé návrhy, narazili jsme na pár dost zásadních problémů.
V naší obci je povolená zastavěnost 20 % a my máme pozemek s celkovou plochou 957 m2. Tudíž bychom si mohli postavit bungalov se zastavěnou plochou max. 191,4 m2.
Naše navrhnuté domy byly velké, ale jednotlivé pokoje prostorově malé. Když jsme chtěli mít v pokojích větší prostor, tak se nám základová deska vyšplhala až na rozlohu 230 m2.
V jistém okamžiku jsme si řekli “co vlastně s půdou?”. Necháme si bungalov, který bude mít rozlohou přes 190 m2, malé pokoje a 190 m2 a velkou půdu, kde na “vánoční krabice” stačí prostor 2x2 m.
Pak nás napadlo to celé “rozseknout” na polovinu a vytvořit podzemní dům s obytným podkrovím. Tzv. využít všechen prostor, dole nechat naší část s ložnicí, koupelnou, technickou místnost, samotný WC, obývák s kuchyní a špajzu.
Nahoře pokoj pro děti, návštěvu a samostatnou koupelnou.
Už hned náš první pohled byl o dost lepší. Velké pokoje, hodně volného prostoru na zahradě a logické uspořádání.
Tento návrh byl pro nás tzv. “ startovací pilot” a mohli jsme vyhledat projektanta a probrat s ním náš návrh.
adam 31. 7. 2022 9:04:31
Pozor na tu zastavěnost, pokud byste řešili to původní tak do zastavěné plochy se počítá vše, nejenom dům samotný ale i zpevněné plochy kolem domu (co si pamatuju).
Ohledně dvou pater, za mě lepší řešení, také mám. Navíc bungalov při 10x19m je půda už dost vysoká (dle sklonu střechy).
Ad finální nástřel, co ten pokoj 2, má okno? Jinak zpravidla se delá schodiště "uprostřed" domu protože je pak lépe využitelná chodba (chodba je často velmi hluchý prostor), např na předsíň s botníkem. Co bych ještě za sebe nechtel, je mít průchozí obývák, za mě ideální stav je chodit z kuchyně na terasu přímo nikoli přes prostor obýváku s tv a sedačkou.
Určite by se dala zvážít nějaká oponentura, na kterou architekti neradi slyší. Ale v tomto případě to bude porada s vašim projektantem takže asi ok.
Nakonec ale asi zjistite, že rozpočet na tento konkrétní dům bude tak 8mil Kč min, spíše o 9-10.