Náš projekt domu

Autor: Anet Poláková (7 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
30. 7. 2022
1 komentář
Náš projekt domu
Příspěvek stavebníka

Nastal čas překreslit náš sen o rodinném domu na papír pro projektovou dokumentaci. Než jsme se pustili do vyhledávání samotného projektanta, přišlo nám vhodné ujasnit si společně svoji představu.

Měli jsme 3 možnosti:

 1. Vybrat si šablonu již hotového projektu. Například od GServis, Lucern apod…

 2. Jít za projektantem s “prázdným” papírem a říct mu na začátku svoji představu.

 3. Sednout si doma společně, říct si co vlastně chceme a zkusit si to nakreslit. 🏠

Pokud máte hodně peněz, nechcete tím trávit moc času, tak první možnost je pro vás ideální. Zajděte do GServisu a tam za vás všechno zařídí, budete mít projekt od A-Z. My jsme tuto možnost nevyužili, protože jsme raději peníze investovali na vrtnou studnu.

Ono, zkuste si v páru sednout a popovídat si o vaší představě. Najednou je tu stále opakovaná klasika. Chlap chce z technické místnosti, technické zázemí domu “tepelné čerpadlo, bojler, rozvody podlahové topení”. Zato ženská si tam potřebuje dát pračku, sušičku apod..

Rozhodně nedoporučujeme druhou možnost, jít za projektantem s prázdným papírem, protože v tom případě několik prvních hodin sezení, bude projektant v roli psychologa, před kterým budete debatovat jako v manželské poradně. Není to o tom, že by pár byl rozhádaný, ale jdete za projektantem se “dvěma mozky/názory”.

Nám se nejvíc od začátku zamlouvala třetí možnost a při zpětném pohledu jsme rádi, že jsme to takto udělali.

Náš postup byl při plánování

Říct si, co v domě chceme, co od něj očekáváme.

Dům stavíme pro nás dva a naše děti. S manželem jsme chtěli soukromí, takže vlastní koupelnu s WC a šatnu. 2 dětské pokoje, samostatnou koupelnu, pokoj pro hosty. Jedno samotný WC. Obývací pokoj prostorný se vstupem na hlavní terasu.

Typ domu: chtěli jsme, jako téměř každý v dnešní době, bungalov.

Nechat se inspirovat

My jsme použili dva způsoby.

 1. Kouknou na web, především na další svépomocníky na portálu svépomocí a inspirovat se jejich půdorysy. 

 2. Zajeli jsme se podívat do centra vzorových domů v Nehvizdech.

Kreslím, kreslíš, kreslíme

1) Nakreslit první verze půdorysu 

Lepší než papír je použít grafický software. Na nákresy doporučujeme využít zdarma program https://floorplanner.com/ (doporučujeme ale pořádnou dávku trpělivosti 😎 ).

Začali jsme kreslit a viz níže přikládáme první naše verze:

Když jsme takto zkoušeli různé návrhy, narazili jsme na pár dost zásadních problémů. 

V naší obci je povolená zastavěnost 20 % a my máme pozemek s celkovou plochou 957 m2. Tudíž bychom si mohli postavit bungalov se zastavěnou plochou max. 191,4 m2.

Naše navrhnuté domy byly velké, ale jednotlivé pokoje prostorově malé. Když jsme chtěli mít v pokojích větší prostor, tak se nám základová deska vyšplhala až na rozlohu 230 m2.

V jistém okamžiku jsme si řekli “co vlastně s půdou?”. Necháme si bungalov, který bude mít rozlohou přes 190 m2, malé pokoje a 190 m2 a velkou půdu, kde na “vánoční krabice” stačí prostor 2x2 m.

Pak nás napadlo to celé “rozseknout” na polovinu a vytvořit podzemní dům s obytným podkrovím. Tzv. využít všechen prostor, dole nechat naší část s ložnicí, koupelnou, technickou místnost, samotný WC, obývák s kuchyní a špajzu. 

Nahoře pokoj pro děti, návštěvu a samostatnou koupelnou.

Už hned náš první pohled byl o dost lepší. Velké pokoje, hodně volného prostoru na zahradě a logické uspořádání.

Tento návrh byl pro nás tzv. “ startovací pilot” a mohli jsme vyhledat projektanta a probrat s ním náš návrh. 

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Anet Poláková (7 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  adam 31. 7. 2022 9:04:31

  Pozor na tu zastavěnost, pokud byste řešili to původní tak do zastavěné plochy se počítá vše, nejenom dům samotný ale i zpevněné plochy kolem domu (co si pamatuju).

  Ohledně dvou pater, za mě lepší řešení, také mám. Navíc bungalov při 10x19m je půda už dost vysoká (dle sklonu střechy).

  Ad finální nástřel, co ten pokoj 2, má okno? Jinak zpravidla se delá schodiště "uprostřed" domu protože je pak lépe využitelná chodba (chodba je často velmi hluchý prostor), např na předsíň s botníkem. Co bych ještě za sebe nechtel, je mít průchozí obývák, za mě ideální stav je chodit z kuchyně na terasu přímo nikoli přes prostor obýváku s tv a sedačkou.

  Určite by se dala zvážít nějaká oponentura, na kterou architekti neradi slyší. Ale v tomto případě to bude porada s vašim projektantem takže asi ok.

  Nakonec ale asi zjistite, že rozpočet na tento konkrétní dům bude tak 8mil Kč min, spíše o 9-10.

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...  Copyright © 2009 - 2022 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů