Druhy sádrokartonových desek: Jak je rozlišit?

Autor: Rigips (53 příspěvků)
20. 1. 2022
0 komentářů
Druhy sádrokartonových desek: Jak je rozlišit?
Příspěvek stavebníka

Dnešní doba je typická rychlým vývojem technologií různých oblastí a ani sádrokarton není pozadu. Neustále prochází vývojem, proto už také nelze tak snadno poškodit, jako dříve. Ani hluk přes něj tak snadno neprojde a vy si užijete více klidu. Na trhu se setkáte s více druhy sádrokartonu. Základní dělení je podle barvy, která udává stěžejní vlastnost desek.

Vybírat můžete podle barvy

Podle barvy sádrokartonu poznáte, jaká je jeho hlavní vlastnost, a k čemu je určen. Existují i desky s kombinací více vlastností, mají tedy širší využití.

Bílá deska

Bílá deska je deskou univerzální. Používá se především k opláštění konstrukcí určených k rozdělení prostorů, kde nejsou zvláštní nároky na požární odolnost a vzduchovou neprůzvučnost. Jde o nejlevnější variantu.

Reklama
Bílá deska
Bílá deska

Červená deska

Také protipožární deska. Využívá se pro konstrukce, kde je nutná vyšší požární ochrana. Větší odolnost při požáru zajišťují skelná vlákna a přísady minimalizující objemové změny desky. Prodlužují také celistvost při požáru.

Červená deska
Červená deska
Reklama

Zelená deska

Zelená deska je impregnovaná. Je tak chráněna před zvýšenou vzdušnou vlhkostí, uplatnění najde zejména v koupelnách, sprchových koutech nebo kuchyních.

Zelená deska
Zelená deska

Modrá deska

Potřebujete-li zamezit prostupu zvuku např. skrze stěnu, zvolte modrý sádrokarton. Disponuje výbornými akustickými vlastnostmi a také splňuje požadavky na požární odolnost. Sádrokartonová příčka s modrými deskami propouští zvuk méně než cihlová zeď o stejné tloušťce. Díky technologii Activ′Air® neutralizuje formaldehyd, který je obsažen např. v nátěrech, nábytku, kobercích atd., čistí vzduch a zlepšuje tedy ovzduší doma, ve školách i v kancelářích.

Technologie Activ‘Air® je běžná u modrých akustických desek, může být však součástí i jiných typů sádrokartonu. Tato technologie dokáže snížit koncentraci formaldehydu o více než 70 % a její účinek trvá déle než 50 let.

Reklama
Modrá deska
Modrá deska

Speciální SDK desky

Často se setkáte s deskami, které v sobě kombinují několik vlastností. Příkladem je vysokopevnostní sádrokarton Habito® H pro všestranné využití.

Protože s běžným vrutem do dřeva unese na jeden kotevní bod až 34 kg a s klasickými kovovými hmoždinkami Molly až 155 kg, nemusíte mít obavy zavěsit na ni kuchyňské skříňky či polici s knihami. Sádrokarton Habito® H je možné použít i pro konstrukce, u kterých je kladen důraz na bezpečnost. Využití nalezte také v bankách nebo jiných chráněných prostorách.

Habito® H
Habito® H
Reklama

Dalším příkladem speciální desky může být např. Glasroc F Riflex, která je ohebná díky skelné výztuži. Tato deska je určena do obloukových konstrukcí a lze s ní vytvořit např. zaoblené stěny či podhledy.

Sádrokartonové zkratky

Označení podle normy ČSN EN 520 vám také ledasco o sádrokartonu napoví. Díky nim dokážete určit jeho vlastnosti a použití.

Typ SDK desek dle normy ČSN EN 520:

 • Typ A je deska stěnová.

 • Typ H je deska se sníženou absorpcí vody a dělí se na 2 typy:

  • Typ H1 – celková absorpce vody do 5 %

  • Typ H2 – celková absorpce vody do 10 %.

 • Typ E je deskou plášťovou.

 • Typ F se vyznačuje zvýšenou pevností jádra při vysokých teplotách.

 • Typ D – deska s kontrolovanou objemovou hmotností.

 • Typ R má zvýšenou pevnost.

 • Typ I je SDK deska se zvýšenou tvrdostí povrchu.

Jelikož se mohou v jedné desce vlastnosti kombinovat, dochází i ke spojení jednotlivých zkratek. Například protipožární impregnovaná deska nese označení DFH2.

Tvary hran a rozměrový sortiment

Desky jsou dodávány s různými typy podélných a příčných hran. Jejich typ je důležitý zejména při tmelení spár.

Hrana PRO je hranou podélnou, je snížená a opláštěná kartonem. Silnější desky (tl. 18, 20, 25 mm) jsou dodávány s hranou VARIO PRO, což je snížená a zaoblená hrana opláštěná kartonem. Příčné hrany jsou buď kolmo řezané, nebo kolmo řezané s úkosem.

Reklama
Hrany
Hrany

Některé typy desek se odchylují od běžných rozměrů (základní šířka 1250 mm, tl. 12,5 mm). Jako příklad si uveďme masivní SDK desku, která má kvůli své hmotnosti šířku poloviční, a to 625 mm.

Základní délky jsou 2 000 mm a 2 500 mm, ale na trhu je i spousta jiných délek, jejichž rozpětí činí 1 000 až 3 000 mm. V případě potřeby je možné vyrobit i nestandardní délku, většinou však musíte objednat minimální množství určené výrobcem.

Způsob použití sádrokartonových desek

Reklama

Stavba příček a dělících stěn

Sádrokarton se používá zejména pro výstavbu příček a dělících stěn. Jde o suchou výstavbu, což umožňuje rychlou realizaci. Zároveň je 2x tenčí než stěna z akustických cihel  vč. omítek nebo stěna z pórobetonových tvárnic a to při dosažení stejné hodnoty vzduchové neprůzvučnoti.

Příčka ze sádrokartonu
Příčka ze sádrokartonu

Podhledy

Další možností využití sádrokartonu je montáž podhledů. Můžete tak snadno snížit strop, vytvořit designový podhled nad kuchyň, zabudovat osvětlení a taky skrýt nevzhledné rozvody topení, chlazení, elektroinstalace apod.

Podhledy mohou být řešeny i kazetovými podhledy různých dekorů. Stropní perforované akustické desky nebo kazety navíc v interiéru řeší problém s prostorovou akustikou. Instalují se i v učebnách, kancelářích a konferenčních místnostech.

Reklama
Podhled
Podhled

Podkroví

Suchá výstavba je vhodná i pro podkroví, tato konstrukce musí splňovat zejména podmínky protipožární ochrany, dobře izolovat a zlepšovat akustické vlastnosti.

Podkroví
Podkroví
Reklama

Podlahy

Se sádrokartonem je možné montovat i suché podlahy (plovoucí) v novostavbách nebo je použít při rekonstrukci v střešních nástavbách a půdních vestavbách. U suché podlahy využijeme její nízkou hmotnost oproti tradičním materiálům. Rychle a snadno vyřešíte nerovné povrchy i nevyhovující podlahovou krytinu.

Oproti běžným podlahám nabízejí spoustu výhod, protože při realizaci není zapotřebí žádného mokrého procesu. Přesto jsou vhodné do všech bytových i občanských staveb s běžným provozem.

Suchá podlaha
Suchá podlaha

Použití pro zlepšení vlastností stávajících konstrukcí

Sádrokarton může být i dodatečným řešením, jestliže potřebujete skrýt, opravit nebo vylepšit vlastnosti stávajících konstrukcí. Můžete jej tak využít jako obklad dřevěných a kovových konstrukcí pro zvýšení požární odolnosti nebo vytvořit akustickou a protipožární předstěnu. Možné je také provést tzv. suchou omítku – sádrokartonové desky lepené pomocí lepící malty Rifix na současnou cihlovou stěnu.

Reklama
Předstěna z SDK
Předstěna z SDK

Správné použití sádrokartonových desek a dalších komponent pro konstrukce suché výstavby naleznete v montážní příručce sádrokartonáře nebo na webu Rigips.

Rada odborníků

Před rekonstrukcí raději požádejte o radu odborníky, a to v případě realizace svépomocí i při oslovení realizační firmy. Zavolejte na technickou podporu Rigips (tel. 226 292 224), nebo zašlete dotaz přes formulář online. Můžete tak získat cenné informace o výběru správného materiálu, o skladbě a typech konstrukce, správném postupu i kalkulaci.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Rigips (53 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama