Obrubníky a odvodnění

Autor: Peťan (78 příspěvků)
Kategorie: Stavba domu
11. 1. 2022
0 komentářů
Obrubníky a odvodnění
Příspěvek stavebníka

Prostor před domem bude rozdělen na dvě části. Jedna část bude zatravněná, druhá část bude parkování pro auta, kde bude ve finále zřejmě zámková dlažba, nebo asfaltový povrch. Bohužel prostor mezi silnicí a domem je vyspádován směrem k domu, což je riziko v případě přívalových dešťů. I když několik „přívaláků“ už během stavby bylo, voda nikdy nepřetekla snížený obrubník silnice. Každopádně voda u domu je něco, co člověk nechce.

Spád plochy před domem je tedy koncipován tak, že nejnižší část je odtokový kanálek z článku o betonovém nájezdu. Směr od silnice i od domu je vyspádovaný směrem ke kanálku.

Klidně ještě můžete mrknout na můj web a začít sledovat můj Instagram kam sem-tam přihodím aktuální fotku ze stavby 😉

Obrubníky a odvodnění
Reklama

Samotnou práci jsem začal nákupem a rozměřením pozic obrubníků. Obrubníky jsem koupil obyčejné betonové chodníkové obrubníky o tloušťce 8 cm (typ LINEA II 100/25/8cm). Mezi silnicí, budoucím odtokovým kanálkem a domem jsem změřil pomocí nivelačního přístroje změřil výškový rozdíl. Protože původní terén byl už moc vysoko, vykopal jsem ručně „základ“ pro obrubník tak, aby pod ním byla alespoň 10 cm silná vrstva betonu.

Obrubníky a odvodnění

Mezi obrubníkem u silnice a naměřenou pozicí jsem natáhl stavení provázek, podle kterého jsem usazoval obrubníky. Namíchal jsem si kolečko suššího betonu, ten naházel do „základu“ a do něho usadil obrubník. Před usazením jsem mezi provázkem a vrstvou betonu změřil výšku – obrubník má 25 cm, betonu jsem naházel tolik, aby bylo pod provázkem cca 23 cm. Zbylé 2 centimetry se sklepnuly gumovou paličkou. Po usazení obrubníku jsem ho ještě obbetonoval ze stran do cca poloviny výšky – je tak stabilizován i proti vylomení do boku.

Po dokončení obrubníků jsem zabetonoval ještě odtokový kanálek. Ten spádově navazuje obrubníky a tedy i na budoucí povrch před domem.

Reklama
Obrubníky a odvodnění
Obrubníky a odvodnění

Na druhé straně jsem zabetonoval obrubníky stejným způsobem. Opět jsem naměřil výšky a pozice… Akorát část obrubníků blíže u domu musí být o něco níže, protože navazuje na odtokový žlab, který má sám nějaký spád. Výškový rozdíl (spád žlábku) je cca 1 cm na metr délky.

Reklama
Obrubníky a odvodnění
Obrubníky a odvodnění
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Peťan
Peťan (78 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama