Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor
Peťan
Peťan
7. 10. 2021
Inspirace
2 komentáře

Na topení v domě jsem se rozhodl pro tepelné čerpadlo. Dnešní domy mají malé tepelné ztráty, tak i malé tepelné čerpadlo vzduch-voda mají dostatečný výkon. Já jsem však od začátku počítal s tepelným čerpadlem země-voda. Na parcele tedy bude zakopaný plošný zemní kolektor z potrubí PE-GT-RC FAST.

Tepelné čerpadlo s plošným kolektorem však nelze použít všude, nebo se jeho pořízení nevyplatí. Doporučuji navštívit web Arecenze.cz, kde jsou přehledně popsány druhy tepelných čerpadel, jejich výhody a nevýhody. Snad vám to pomůže ujasnit si, který typ tepelného čerpadla by byl pro váš dům vhodný.

Prvotní přípravy na tepelné čerpadlo probíhaly už během stavby základů. Bylo potřeba udělat průchody skrz základy, kterými povedou trubky z domu. Nutno říct, že 8 opravdu houževnatých trubek není moc poddajných při protahování i relativně malou zatáčkou. Pro příště bych dával chráničky ještě více přímo, aby bylo protažení hadic do technické místnosti co nejsnazší.

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor
Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

V zemi budou zakopány 4 okruhy hadic po 150 m. Celkem tedy 600 m hadice na co největší ploše a v hloubce alespoň 120 cm – v reálu však v hloubce 150 a více cm.

Zemní kolektor jsem začal řešit ve fázi, kdy bylo možné srovnat terén za domem. Protože je dům v mírném svahu, bude bezprostředně za domem několik metrů navážka. Před navážením materiálu jsme se domluvili s bagristou, kde vytvoří zákopy na hadice. Klubko hadice má průměr cca 1,5 m, vykopaly se tedy přes 1,5 m široké výkopy. Vždy se udělala jedna „rýha“, na dno se nasypal kamenný písek (frakce 0/4) a pak se rozbalila hadice jako pružina, která se následně skácela jako domino. U některých rýh by bylo lepší, kdyby byly delší a hadice více roztažena. Bohužel jsem se musel přizpůsobit rozměrům parcely.

Tímto způsobem šla práce docela rychle. Na hadici se ještě udělala navážka kamenného písku a rýha se zasypala materiálem při bagrování rýhy další.

Zasypávání pískem není u tohoto druhu hadice potřeba – měla by být extrémně odolná pro pokládku bez pískového lože…Tak snad nedošlo k jejímu poškození.

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Klidně taky můžete mrknout na můj web www.mylms.cz, kde vychází tyto články o stavbě domu. A je tam i nějaká elektrika atd. ;)

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Poté, co byly všechny hadice v zemi, přišlo na řadu protažení chráničkami do domu. Použil jsem tři chráničky průměru 160 mm. Původně jsem myslel, že to půjde protáhnout dvěma (vývod/přívod), ale nakonec jsem byl rád za chráničky tři. Hadice kolektoru je opravdu houževnatá a jakýkoliv ohyb je problém. Nakonec se ale vše podařilo protáhnout do technické místnosti, kde bude čtyřokruhový rozvaděč.

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Andayon 12. 10. 2021 10:43:02

Dobrý den.
Mohl bych se prosím zeptat, v jaké šířce a celkové délce jste ve finále provedl ten výkop s hloubkou 1,5m? Mám v plánu něco podobného pro RD s podlahovou plochou 170m2, tak bych rád porovnal.
Děkuji

Peťan

Peťan 12. 10. 2021 20:09:02

Délka výkopu bude tak cca 50 metrů a šířka vždy 1,5 m výkop, 1,5 m mezera (4 samostatné hadice). Ve spodní části pozemku se hadice oddalovaly v horní samozřejmě šli částečně přes sebe. Kolektor se ještě nepoužívá, tak nemohu říci jak to bude topit.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4