1. Stavba domu /
  2. Dokončovací práce /
  3. Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor
Peťan
Peťan
7. 10. 2021
Inspirace
2 komentáře

Na topení v domě jsem se rozhodl pro tepelné čerpadlo. Dnešní domy mají malé tepelné ztráty, tak i malé tepelné čerpadlo vzduch-voda mají dostatečný výkon. Já jsem však od začátku počítal s tepelným čerpadlem země-voda. Na parcele tedy bude zakopaný plošný zemní kolektor z potrubí PE-GT-RC FAST.

Prvotní přípravy na tepelné čerpadlo probíhaly už během stavby základů. Bylo potřeba udělat průchody skrz základy, kterými povedou trubky z domu. Nutno říct, že 8 opravdu houževnatých trubek není moc poddajných při protahování i relativně malou zatáčkou. Pro příště bych dával chráničky ještě více přímo, aby bylo protažení hadic do technické místnosti co nejsnazší.

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor
Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

V zemi budou zakopány 4 okruhy hadic po 150 m. Celkem tedy 600 m hadice na co největší ploše a v hloubce alespoň 120 cm – v reálu však v hloubce 150 a více cm.

Zemní kolektor jsem začal řešit ve fázi, kdy bylo možné srovnat terén za domem. Protože je dům v mírném svahu, bude bezprostředně za domem několik metrů navážka. Před navážením materiálu jsme se domluvili s bagristou, kde vytvoří zákopy na hadice. Klubko hadice má průměr cca 1,5 m, vykopaly se tedy přes 1,5 m široké výkopy. Vždy se udělala jedna „rýha“, na dno se nasypal kamenný písek (frakce 0/4) a pak se rozbalila hadice jako pružina, která se následně skácela jako domino. U některých rýh by bylo lepší, kdyby byly delší a hadice více roztažena. Bohužel jsem se musel přizpůsobit rozměrům parcely.

Tímto způsobem šla práce docela rychle. Na hadici se ještě udělala navážka kamenného písku a rýha se zasypala materiálem při bagrování rýhy další.

Zasypávání pískem není u tohoto druhu hadice potřeba – měla by být extrémně odolná pro pokládku bez pískového lože…Tak snad nedošlo k jejímu poškození.

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Klidně taky můžete mrknout na můj web www.mylms.cz, kde vychází tyto články o stavbě domu. A je tam i nějaká elektrika atd. ;)

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Poté, co byly všechny hadice v zemi, přišlo na řadu protažení chráničkami do domu. Použil jsem tři chráničky průměru 160 mm. Původně jsem myslel, že to půjde protáhnout dvěma (vývod/přívod), ale nakonec jsem byl rád za chráničky tři. Hadice kolektoru je opravdu houževnatá a jakýkoliv ohyb je problém. Nakonec se ale vše podařilo protáhnout do technické místnosti, kde bude čtyřokruhový rozvaděč.

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor

Andayon 12. 10. 2021 10:43:02

Dobrý den.
Mohl bych se prosím zeptat, v jaké šířce a celkové délce jste ve finále provedl ten výkop s hloubkou 1,5m? Mám v plánu něco podobného pro RD s podlahovou plochou 170m2, tak bych rád porovnal.
Děkuji

Peťan

Peťan 12. 10. 2021 20:09:02

Délka výkopu bude tak cca 50 metrů a šířka vždy 1,5 m výkop, 1,5 m mezera (4 samostatné hadice). Ve spodní části pozemku se hadice oddalovaly v horní samozřejmě šli částečně přes sebe. Kolektor se ještě nepoužívá, tak nemohu říci jak to bude topit.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne.

Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. 
Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). 
ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre.

Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. 

Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne).  
  
Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). 

Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

marek.stepan

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne. Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre. Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne). Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

První rok stavby e4
První rok stavby e4