Jaký typ domu vyjde nejlevněji

dracekvo
09. led 2020 20:24 - 09. led 2020 20:28 #25786
Ahoj,
příští rok bych se do toho chtěl pustit, pokud seženu do zimy pozemek.
Jen pořádně nevím co vlastně chci a taky bych rád stavbu co nejlevnější. Né z pohledu šizení materiálu ale návrhu domu. Tj, žádné výklenky, garáže, složité střechy, né zbytečně velké místnosti.
Rád bych se vešel komplet do 3 mil. bez pozemku + 300 tis jako rezervu, kdyby něco.

Mělo by se jednat o 4 samostatné pokoje + kuchyně + obývací pokoj. Jestli ob. pokoj spojený s kuchyní nebo oddělený si ještě nejsem jistý.
Dvě koupelny se záchodem. V jedné vana, v druhé sprcha + místnost na malou infra saunu (chce manželka). Technická místnost. Standart asi NED. Zděné, né dřevostavba. Materiál heluz nebo porotherm. Ytong rozhodně né.

Co se týče vytápění. Asi teplovodní podlahovku. Manželka chce krb.
Takže na začátek krb + aku nádrž s topnou patronou, elektrokotel. Mě by se líbilo si udělat přípravu na možnost instalace kotle na dřevo (baví mě samotěžba dřeva). Aby se třeba celý den topilo a pak se týden žilo z aku nádrže. Jen nevím jestli je reálné do utěsněného baráku dát kotel. A asi kvůli prašnosti by to chtělo oddělenou technickou místnost.

Chtěl bych klasickou A střechu, ale vyšší než je dnes standard. V budoucnu mám v plánu dávat soláry, tak aby měli dobrý sklon pro zimní provoz. Proto ta topná patrona v aku nádrži. A dům by měl být jednou stranou střechy natočený na přesný jih pokud to bude možné.

Celkem se mi líbí jako výchozí inspirace tento dům. www.gservis.cz/projekty-rodinnych-domu/miami.html

Rozhodně chci rekuperaci. Líbí se mi decentrální systém co si dává kolega. Stačí udělat díru do zdi a je hotovo. Není potřeba žádné tahání vzduchotechniky po domě.

Takže dotazy.
1. Co je levnější při stejné podlahové ploše. Bungalov, nebo patrový dům? Já bych se klonil spíše k bungalovu. Dle mého je pro stavbu svépomocí vhodnější a na důchod je taky lepší dům jen s přízemím.
2. Je levnější tlustá cihla, nebo slabší cihla + izolace?
3. Je reálný způsob vytápění jak si představuju. Tj. topit elektrokotlem, pokud bude sluníčko, tak natápět aku nádrž ze solarů a když bude chuť, tak přitopit krbem s výměníkem. V budoucnu tam ještě přidělat kotel na dřevo a elektrokotel mít jen jako zálohu. Hlavně nevím co obnáší u NED přívod vzduchu pro kotel.
4. jak velká by měla být aku nádrž, aby běžná dobře izolovaná novostavba přežila týden, pokud budou teploty okolo 0°C?
5. Jaký je strop je nejlepší pro stavbu svépomocí, pokud půdní prostor bude pochozí ale jen pro uložení nějakého harampádí? Půda izolovaná nebude.
6. Výlez na půdu. Lepší z domu, nebo venkem pomocí schodiště?
7. Má decentrální rekuperace nějakou zásadní nevýhodu proti centrální?

No snad sem na nic nezapoměl co mi není jasné.
Poslední úprava: 09. led 2020 20:28 od dracekvo.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cathorcas
10. led 2020 08:44 - 10. led 2020 08:47 #25788
Dobrý den,
vaše dva příspěvky mě natolik zaujali, že musím reagovat. Prvně musím uznat, že takové představy o domě jsem neměl ani já a to mi říkají, že jsem hoooodně velký snílek. Moje názory budou čistě subjektivní a určitě Vám ostatní dokážou poradit lépe, ale i tak bych si dovolil upozornit, že chtít dům co nejlevněji a pak vypsat tolik technologických vychytávek je docela úlet :D. Ono už jen sehnat do zimy pozemek může být pěkný oříšek, ale máte na to rok a určitě si spousta informací dohledáte a zjistíte sám, poté vaše nároky upravíte a nakonec to bude mít dobrý výsledek. Pravda neznám vaše možnosti, lokalitu a představy, takže pokud to nebude někde u většího města, ale na vesničce či menším městě mohlo by to klapnout.

K tomu elektrokotli podle mě Vám nevyjde energetický štítek tudíž Vám stavbu nepovolí. S tím kotlem na dřevo, rekuperací, soláry atd už to bude určitě lepší, ale to znamená že to budete muset mít v projektu a dle mého názoru mít hotové na kolaudaci tudíž nejde udělat varianta že to doděláte poté.

K vašim bodům:
ad 1) sice do toho hraje roli pozemek, ale obecně bych řekl že rozdíl je minimální. Já volím přízemní dům, protože je dle mě na svépomoc lehčí ("odpadá" těžký strop, lešení atd.) ještě bych zauvažoval jestli jsou opravdu potřeba ty dvě koupelny.
ad 2) tady by se mohla strhnout pěkná diskuse, ale za mě pokud počítáte se svépomocí tak levněji vyjde cihla + zateplení. Pokud byste si na zateplení nevěřil a přenechal firmě, ale zdění zvládnete sám může se vám vyplatit vyzdít bez zateplení.
ad 3) a 4) tohle řešení si nedokážu živě přestavit, aby jste přežil týden jen na aku. řešení určitě budou, ale to bych spíš věřil u nějakého pasivního standardu a lepším. Stejně tam bude muset být nějaký zdroj ohřevu té aku nádrže ( jiný než soláry a elektrokotel, který v týdnu poběží). Nebo jsem vás jen špatně pochopil.
ad 5) nevím jaký je nejlepší, ale ten z levnějších bude z SDK, nebo trámový pro patro. Pochozí prostor asi vyřešíte nějak vždy. Řešení stropu bude stejně hodně záležet zdali budete mít přízemí nebo patro.
ad 6) stále přemýšlím jak máte tu půdu namyšlenou, ale než řešit schodiště venkem asi bych zauvažoval o klasickém vlezu z technické místnosti/ chodby a podobně.

No svůj názor jsem řekl a teď se budu těšit co nového se zde dozvím. Jen doufám, že mě nebude nikdo hned chytat za slovo. Stále ideální řešení také hledám, ikdyž projekt bude již skoro hotov a začít stavět chceme tento rok.
Poslední úprava: 10. led 2020 08:47 od Cathorcas.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od dracekvo
10. led 2020 09:35 - 10. led 2020 09:37 #25793
Já se určitě nebudu zlobit za jakýkoliv názor. Je mi jasné, že nějaké moje představy budou ujeté.

To co nejlevněji bylo ve smyslu jaký zvolit půdorys. Protože si myslím, že obélníkový dům musí být levnější a snažší na výstavbu než třeba dům do L nebo T. Jen jsem si chtěl ověřit, že obdelníkem nic nezkazím a zároveň tím ušetřím (třeba právě že budou jednodužší základy, stamotná výstavba obvodových stěn, střecha)

Ano s pozemkem máte pravdu. Obec zrovna nějaké nabízí, ale nejspíš budou rozebrané. V pondělí půdu kouknout na územní plán a zapsat se do fronty. Třeba mají v plánu uvolnit další pozemky. Odříct můžu vždy. Chci stavět ve stejném městyši, kde už barák mám. Hlavně kvůli zázemí. Blízko ze stavby do postele a stavební bouda bude stačit o dost menší, když tam nebudu muset uskladňovat veškeré nářadí a materiál. Pozemek je největší otázka. Když nevyjde příští rok, tak třeba za 2 roky.

1) rozhodně chci dva záchody. A také chci sprchu a vanu. Tak mi přišlo že by mohlo být jedno, jestli udělám jen samotný záchod a pak velkou koupelnu se záchodem, sprchou a vanou. Nebo udělám dvě menší koupelny. Třeba je toto jedna zmejch mylnejch představ.
Hlavně když se mi některá ze ženskejch naloží do vany, abych se mohl v klidu dojít vysprchovat a nemusel čekat.
3) dejme tomu že třeba týden jsem přestřelil. Ale aspoň 3 dny bych chtěl z aku žít. Tj. hlavně netopit každý den, nebo obden pokud bude počasí jako je teď.
Nevím jestli se chápeme. Pokud bych topil v krbu, nebo by svítilo slunce. Nahřívala by se aku a z té by to pak šlo do podlahy. Pokud by se aku vyčerpala, tak by se odpojila od otopné soustavy a vodu by nahříval napřímo elektrokotel. Rozhodně by elektrokotel netopil do aku. Byl by tam pro případy, kdy by se člověku nechtělo zatápět.
6) mě to právě zajímalo s ohledem na únik tepla. Jestli by nebylo lepší si udělat vlez na půdu venkem a strop v domě nechat bez narušení.
Poslední úprava: 10. led 2020 09:37 od dracekvo.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Majky a L.A.
10. led 2020 09:45 #25795
Já bych řekl, že už v prvním odstavci jste si prakticky odpověděl sám. Čím méně výmyslů, tím větší úspora. Pokud se bavíme o energetické náročnosti, tak s rostoucí plochou se zvedá cena i u jednoduchého domu, to není žádná těžká matematika.Píši, jako obyčejný svépomocný stavebník.
1.Bungalov do budoucna ať si říká, kdo chce, co chce, je určitě výhoda. Co vyjde levněji je otázka, která chce rozebrat. Jaký bude pozemek? Svažitý/ rovný? Jak velké budou jednotlivé místnosti?Máte již určenou podlahovou plochu, kterou chcete rozdělit nebo nejdříve vymyslíte velikost pokojů a ta se sečte? 4pokoje můžou mít plochu 70 ale i 150m2 od toho se odvine velikost základové desky. Patrový bude asi o něco dražší. Schody, strop, ale zase bude menší deska a střecha, ikdyž ve vašem případě, když počítáte se sol.panely je praktičtější plocha střechy větší a už jen z tohoto principu bych u Vás volil bungalov. Rozdíl mezi cenou domu s patrem a bungalovem nebude tak velký, jak by se zdálo.
2.Já jsem pro tlustší cihlu než slabší a izolaci. Náklady budou opět srovnatelné, ale bude stím méně práce a nemusí se zdi dělat na dvakrát.
3.Nemám zkušenosti ani dobré rádce, takže na tuto odpověď si také počkám.
4.to samé co u mé 3.
5.Co se týká ceny a jednoduchosti, tak určitě sedlovka.
6.Vně domu? Zajímavá myšlenka, ale nedokážu si to dost dobře představit, řekl bych, že komfortnější bude výlez zevnitř.
7. Jako u 3 a 4 :)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
10. led 2020 16:41 - 10. led 2020 16:42 #25808
Dobrý den, máte hodně dotazů najednou a většina z nich je čistě individuální záležitostí a každý upřednostňuje něco jiného. K čemu bych se ale vyjádřil přednostně je systém vytápění v takové novostavbě. Nevím, jakou vnitřní plochu by měl mít ten váš bungalov, ale předpokládám, že to bude někde mezi 120 - 150 m2. Od roku 2020 je povinnost stavět domy v novém standardu, kde jsou o něco přísnější limity neobnovitelné primární energie a součinitelů prostupu tepla, takže všechny domy už budou minimálně ve standardu NED nebo hodně blízko tohoto standardu, když nebudete chtít vyloženě pasiv. To tedy znamená, že ten váš dům bude mít malé TZ a s rekuperací ještě menší. Samozřejmě záleží i na tvaru domu a klimatickém pásmu, ale předpokládám, že budete maximálně někde kolem 4 kW, třeba i níže, což znamená, že většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ kolem 2 kW a část domu, kde bude krb třeba ještě poloviční. Budete v úplně jiné situaci, než v nějakém starém nezatepleném domě s podstatně většími TZ. Při určitém poměru osob v domě a TZ domu se vám dokonce i může stát, že potřeba tepla na vytápění bude celoročně menší, než potřeba tepla na ohřev TV. V přechodných obdobích nebudete muset ani topit nějakým topným zdrojem, protože potřebu tepla na vytápění pokryjí různé vnitřní a solární zisky.

Nyní k pár zásadním otázkám. Copak si takový dům nezaslouží plně komfortní, jednoduché a bezobslužné vytápění maximálně jen s obyčejným levným krbem bez výměníku s malým výkonem pro radost ? Proč pořizovat šílenou kombinaci všeho možného, z čehož je část nenávratná, druhá část způsobuje nepořádek a musí se o ní člověk starat a třetí bezobslužná část je zase provozně drahá ? Stále nechápu, co k tomuto "nerozumu a určitému masochismu" některé stavebníky vede. Sečtěte si dohromady cenu doopravdy pořádné AKU nádrže, která vám navíc bude zabírat místo, vhodného krbu s výměníkem, tedy s hodně malým výkonem do vzduchu, abyste nepřetápěl určité části domu, provozně drahého elektrokotle a k tomu naprosto nenávratných solárů, ceny práce a dalšího instalačního materiálu až po dovedení třeba k rozdělovači podlahovky. Na kolik vás ta celá nesmyslná kombinace vyjde, kdy když budete chtít mít komfort, budete výše provozně, nebo budete chtít ušetřit, ale budete kolem toho běhat ? To ani nezmiňuji kombinaci vysokoteplotního topného zdroje a nízkoteplotní topné soustavy, takže potřeby složitější regulace, směšování atd. Nezlobte se na mne, ale to už mi přijde i při malých TZ domu mnohem smysluplnější rovnou pořízení tepelného čerpadla s jednoduchou regulací, komfortem a bezobslužným provozem, nízkými provozními náklady a celou soustavou nízkoteplotní, i s ohřevem TV nějakou slušnější značku (neberu ty nejdražší mercedesy, ale TČ značek jako LG, Panasonic, Fujitsu atd.) pořídíte do cca 160-170 tisíc. Navíc když pořídíte rekuperaci, která je hlavně o komfortu, můžete čerpat i základní dotací pro novostavby B0, která dělá celkem 185 tis. a to TČ vám komplet zaplatí.

Hodně bude záležet na tom, jaké nakonec budou doopravdy TZ domu, ale podle mne to bude mezi 3-5 kW a nad 5 kW sotva půjdou. I kdybyste byl proti TČ nějak zaujat a z nějakého důvodu ho odmítal, tak při malých TZ než ta uváděná šílená kombinace je pořád lepší kombinace: vytápění elektřinou (je jedno jestli elektrokotel s teplovodní podlahovkou nebo přímotopy, případně el. podlahovka) + obyčejný levný krb pro radost bez výměníku + klimatizace v největším otevřeném prostoru (v létě chladí, v zimě levně topí, v principu se jedná o TČ vzduch/vzduch, které vytopí velkou část domu, zbytek se dotopí elektřinou) + pro ohřev TV buď bojler s vestavěným TČ nebo klimatizaci napojenou přes výměník na zásobník TV. Všechna tato řešení jsou plně komfortní a mají rychlou návratnost.
Poslední úprava: 10. led 2020 16:42 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od dracekvo
10. led 2020 20:08 #25810
Zastavěnou plochu počítám okolo 130-150m2.
TZ odhaduju tak na 5kW. A jsme 4 lidi.
Nejspíš máte pravdu, že je to překombinované.
Ale co mě k tomu vede.

Solár chci. Je to můj koníček bez ohledu na návratnost. Několik let jsem ho provozoval v starém domě postavený svépomocí a rád bych se k tomu v budoucnu vrátil. V počasí jako je dnes je nejlepší využítí přebytků právě uložení tepla do vody.

K tomu krbu, já se právě bojím, že instalací krbu bez výměníku bude docházet k přetopení místnosti. Takže si myslím, že lepší bude přebytečné teplo uložit do aku a z ní si pak vytápět zbytek domu.
Máte pravdu, že ten další spalovací kotel asi nemá smysl, tak ho škrtnu, takže by aku nádrž mohla být podstatně menší, třeba 1000L.
TČ nechci. Podle mě se do něj nevyplatí investovat vzhledem k malým ztrátám domu se nemůže zaplatit a výhodněji bude topit rovnou elektrikou. TČ se spíš vyplatí u domů s výšší ztrátou tepla.
Různého směšování vody pomocí ventilů a ovládání se nebojím. Automatizace je můj hlavní obor. Takže si myslím, že budu schopen to vše kromě krbu udělat absolutně bezobslužné. A pokud nedám TČ tak za jeho cenu se můžu právě v tomto rozmáchnout. Směšovací ventil z horké vody na teplou pro podlahovku je běžná věc.
Takže bych asi zůstal u mé kombinace krb s výměníkem, aku s topnou patronou a malý elektrokotel.
Rád bych dům měl bez klimatizace pokud to bude možné. Ale přípravu si na ní udělám. Doplnění už pak není problém.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
11. led 2020 18:36 #25813
Zdravím, proti gustu žádný dišputát, je to vaše rozhodnutí a přesvědčení, ale zní to trochu nelogicky, Na jednu stranu říkáte, že TČ nechcete, protože je drahé, ale na druhou stranu jste ochoten jít do kombinace solárů, velké AKU nádrže, elektrokotle, specifického krbu s výměníkem a možná ještě nějakého kotle. Při součtu veškerého materiálu, všech těch zdrojů a ceny práce, myslíte, že to bude levnější, než to plně komfortní TČ nebo nedaleko od ceny TČ ? Mimo toho horšího komfortu ještě hrozí i větší náklady na vytápění a ohřev TV, než s tepelným čerpadlem. Mně to vaše řešení absolutně nedává smysl, ale je to samozřejmě na vás.Jinak po upřesnění té zastavěné plochy bude vnitřní plocha někde mezi 110 - 130 m2 a zde jsem si celkem jist, že ty TZ domu vyšší jak 4 kW nebudou, spíše budou menší, a při 4 osobách v domě se může lehce stát, že potřeba tepla na vytápění domu bude menší, než potřeba tepla na ohřev TV.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od dracekvo
12. led 2020 21:39 - 12. led 2020 21:53 #25815
Beru si všechny argumenty k srdci a přemýšlím. Proto jsem tu diskuzi založil, abych se něco dozvěděl.

Ještě tomu úplně nerozumím, ale co vím, tak jsou nějaké nařízení ohledně spotřeby domu, jinak třeba ani nemusí stavbu povolit, pokud by se dům nevešel do nějaké spotřeby energie.

Úplně nejlepší by asi bylo použít přímo el. topné desky. Jak na složitost instalace, tak cenově. Já bych ale raději teplovodní podlahovku, protože člověk neví co v budoucnu bude a na vodní topení se dá připojit cokoliv.

Takže pokud bych vzal to, že bych dal teplovodní podlahové topení a k tomu TČ (vzduch/voda). Asi bych se snadněji vešel do tabulek pro energetickou náročnost domu.
Otázka je, kolik pořízením TČ ušetřím oproti obyčejnému elektrokotli?
Pokud by teda TZ domu byla pod 4kw. Kolik se protopí elektřinou? 6 tis ročně? A s TČ třeba 2,5 tis ročně?
Když bych vzal optimistickou životnost TČ 20 let. Úspora bude 70 tis. Možná víc, protože elektřina určitě poroste.
Když už bych se tedy na začátek rozhodl pro TČ jako nejlepší současné řešení, bylo by vhodné s ním nahřívat i TUV? Nebo ho raději netrápit každodenním startem a používat ho jen na topení? Co jsem v rychlosti dohledal, tak jeho životnost nejvíce snižuje počet startů. Platí to ještě i pro čerpadla s invertorem?

A teď ke krbu. Opravdu existuje krb bez výměníku, ve kterém bych si mohl zatopit i při venkovní teplotě okolo 0°C a nepřetopil si obývák? Pokud by to bylo na mě, tak bych nejraději měl dům bez krbu, ale to mi neprojde přes manželku :)
Ale možná bych jí zlámal na tom, když jí řeknu kolik by ta celá sranda s krbem stála a navíc mi pro dům na hranici pasivu příde úplně zbytečný. Pokud to hrubě odhadnu, tak určitě pod 100 tis to nebude, co? Protože projekt, stavba krbu, komín.
Poslední úprava: 12. led 2020 21:53 od dracekvo.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
13. led 2020 11:59 - 13. led 2020 12:00 #25819
Dobrý den, psal jste, že chcete rekuperaci (předpokládám, že pasivní), takže byste byl sám proti sobě, kdybyste si nezažádal alespoň o tu nejnižší dotaci pro novostavby, která je dohromady 185 tis. a nemusíte nějak moc řešit, zda je dům pasivní nebo nízkoenergetický, podmínkou té dotace v prvním stupni B0 je hlavně pořízení rekuperace a jsou tam nějaké limity neobnovitelné primární energie, které byste ale s TČ bez problémů splnil a ta dotace by vám to TČ zaplatila. Limity neobnovitelné primární energie ale platí, i když né tak přísné jako při použití dotace, při jakémkoli výpočtu PENB u novostavby, takže je to bohužel tak nastaveno, že i když dům bude mít velice malé TZ a mohl by se klidně vytápět jen elektřinou, tak těmito limity neprojde. Takže musíte použít nějaké zařízení, které má buď nízký faktor neobnovitelné primární energie (plyn, krb s výměníkem atd.) nebo zařízení snižují spotřebu EE ze sítě (TČ, klimatizaci, soláry, fotovoltaiku, bojler s vestavěným TČ atd.). Jde ale o to, že některá z těchto zařízení jsou nenávratná nebo nekomfortní, takže ekonomicky a komfortně smysluplného toho moc nezbývá, zpravidla je na tom nejlépe nějaká ta klimatizace (v principu TČ vzduch/vzduch), bojler s vestavěným TČ nebo pak nějaké TČ vzduch/voda za rozumnou cenu.

Když vezmu orientačně TZ 4 kW a ohřev TV pro 4 osoby, tak při vytápění a ohřevu TV elektřinou vycházejí kompletní náklady na domácnost za rok cca 42.000,-Kč (je v tom ohřev TV pro 4 osoby v objemu 50 litrů TV na osobu a den, vytápění, paušální platba a ostatní spotřeba EE cca 300 kWh měsíčně), při použití TČ vzduch/voda to vychází na cca 25.000,-Kč. Ten rozdíl se bude se zdražováním EE prohlubovat. Kdybyste už TČ pořizoval, tak určitě i s ohřevem TV, vůbec není důvod ohřev TV vynechávat, jen by se ohřev TV oddělil od ohřevu podlahovky trojcestným ventilem, aby mělo TČ optimální COP, nemuselo se někde nic směšovat nebo naopak dohřívat, navíc mimo zimu je ohřev TV za hubičku a vám se to bude určitě při 4 osobách v domě hodit. Volil TČ s inverterem, ten můžete i mírně předimenzovat, takže má nižší bod bivalence, a něco ze značek za rozumnou cenu (LG, Panasonic, Fujitsu, Samsung atd.), stačilo by vám něco o nominálním výkonu 6-8 kW.

Krb pro radost bez výměníku se určitě pořídit dá. Při vašich TZ s každým krbem určitou část domu přetopíte, tomu se neubráníte, proto to chce krb s malým výkonem (3-4 kW, s nižším asi neseženete), aby to přetopení bylo jen mírné. Občas pro radost to člověku nevadí a je takový krb za pár korun.
Poslední úprava: 13. led 2020 12:00 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od dracekvo
13. led 2020 13:04 - 13. led 2020 13:09 #25820
Ano, rekuperaci chci nelépe decentrální. Nechce se mi po domě tahat nějaké šílené trubky na vzduch. I když decentrální bude možná dražší.
Na dotace už jsem koukal a určitě bych se nějakou pokusil získat.

Včera jsem dal řeč s drahou polovičkou a vysvětlil jí jaké problémy přináší instalace krbu do takového domu. Souhlasila s tím, že krb nebude. Hurá.

Takže teď už není důvod proč řešit nějaké složitosti ohledně otopné soustavy. Prostě vodní podlahu a TČ s možností náhřevu TUV. Tím bych považoval téma asi za uzavřené.
Akorát mi vrtál hlavou jedna věc. Postavit dům bez komínu? Kdo ví co bude za 20 let. Aby topení elektrikou nebylo nějak penalizováno a všichni hromadně nepřecházeli třeba na peletky atd...
Však víme jak rychle se mění trendy. Nejdřív dotace na přímotopy a pak prudké zdražení EE a všichni kdo mohl, tak přímotopy měnili za jiný systém topení.

Nebo si jen v rámci dispoce domu dát technickou mítnost k obvodové zdi, aby se případně mohl komín dodělat podobným způsobem jako na foto?
aktualitycz.cz/wp-content/uploads/2014/0...3%A9-kom%C3%ADny.jpg

Přece jen by to bylo vyhozenejch min 70 tis bez užitku.
Poslední úprava: 13. led 2020 13:09 od dracekvo.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
13. led 2020 14:59 #25825
To je spíše filozofická otázka a je to pouze na vás, zda uděláte rovnou komín s obyčejným levným krbem nebo dům bez komínu. Ta možnost dostavit ho na boku domu ale je vždy. Různé přístroje na bázi kompresoru, jako klimatizace a různá tepelná čerpadla si bou vždy brát velký díl energie z prostředí, takže vždy budou provozně podstatně levnější, než vytápění jen elektřinou. Jde jen o to, jaká bude v budoucnu politika v oblasti různých sazeb, a to vám nikdo nyní nepoví. Stejně nemůžete vědět, jak to bude v budoucnu se dřevem, nyní je sice levné díky kůrovcové kalamitě, ale to se může za pár let rychle změnit.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od dracekvo
15. led 2020 10:15 #25836
Měl bych dotaz ještě k TČ.

Dává se k nim nějaká akumulační nádrž, nebo topí přímo do podlahy?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
15. led 2020 14:12 - 15. led 2020 14:18 #25840
Dobrý den, jsou různá TČ, různé způsoby zapojení a provozu a různé možnosti dimenzování. Záleží tedy na TZ domu, na výkonu TČ vzhledem k TZ domu, zda budete chtít do systému zapojit více topných zdrojů a zda má TČ inverter atd., zde jsou hlavní možnosti a je na vás, co si vyberete:

1) Můžete TČ použít bez jakékoli nádrže, tedy jen s bojlerem pro případný ohřev TV, což je vlastně nejjednodušší a nejlevnější možnost instalace, s nejlepší možným COP, bez jakéhokoli dohřívání TV elektřinou nebo směšování, ohřev podlahového topení je oddělen od ohřevu bojleru, kam potřebujete teplejší vodu, trojcestným ventilem. Podmínkou je správně nadimenzované TČ vzhledem k reálným TZ domu, aby TČ zbytečně necyklovalo, takže buď TČ bez inverteru o výkonu trošku pod TZ domu nebo jako TZ domu, nebo TČ s inverterem, které může mít výkon o něco vyšší, než TZ domu, výhodou tohoto řešení je nižší bod bivalence. Tato možnost je nejlepší, když nepotřebujete zapojovat více topných zdrojů.

2) Můžete TČ použít s tzv. taktovací nádrží, což znamená zapojená nádrže jen do okruhu topného systému, ohřev TV je stále oddělen trojcestným ventilem do bojleru, taktovací nádrž se používá jen kvůli tomu, aby se zvýšil objem topné vody a TČ tak často nespínalo, můžete pak tedy zvolit i TČ bez inverteru s větším výkonem, abyste měl nižší bod bivalence. Dnes už má však většina TČ inverter a toto řešení se nepoužívá nebo se použije dostatečně, když někdo má špatě spočítané TZ a zvolí až moc velký výkon třeba i toho inverteru, který taky začne cyklovat a proto se to pak zachraňuje dodatečným přidáním taktovací nádrže.

3) Nakonec je tu použití AKU nádrže a to může mít několik důvodů:
a) Zvolíte speciální systém zapojení TČ, kdy se nejedná ani o split ani o monoblok, ale kondenzátor TČ je přímo vnořen do AKU nádrže, kde dochází k vrstvení vody a jsou v různých částech nádrže různé teploty (v horní části nejvyšší), ve spodní části nádrže se odebírá voda do podlahovky, v horní části nádrže je výměník pro průtokový ohřev TV. Tento systém nabízí třeba f. Mazur: www.topenicerpadlem.cz/topeni-a-ohrev-tu...ompletni-kotelna--2/ , www.topenicerpadlem.cz/topeni-a-ohrev-tu...ompletni-kotelna--3/ . Tato možnost umožňuje zapojit i více topných zdrojů.
b) Potřebujete AKU nádrž, abyste mohl do systému zapojit více topných zdrojů, takže k TČ třeba ještě soláry nebo krb s výměníkem. Ohřev TV se pak zpravidla řeší buď též průtokově nebo pomocí vnořené nádrže v AKU nádrži, obojí ještě s el. případným dohřevem, někdy je potřeba něco směšovat, někdy zase dohřívat, podle toho, co se zrovna použije za topný zdroj a jaká je zrovna teplota vody v nádrži.
c) Prakticky stejné jako možnost B, jen s tím rozdílem, že je do AKU nádrže zapojeno pouze TČ, pak si ale musíte zvolit, zda nádrž budete natápět na teplotu do podlahovky a elektřinou dohřívat TV (dá se k tomu ještě zapojit druhý dohřívací bojler), nebo na teplotu TV a pak budete vodu do podlahovky směšovat. V prvním případě dáte více za elektřinu za ohřev TV, ve druhém si zase zhoršíte COP tepelného čerpadla a není tento způsob běžný. Mně osobně se vůbec tato možnost C moc nezamlouvá, protože je o něco zhoršená ekonomika TČ, ale jsou firmy, které to rády nabízejí, jelikož nemusí řešit TZ domu a správné nadimenzování TČ, prostě vám automaticky dají předimenzované. Dále díky TČ s vyšším výkonem a AKU nádrži na vás firmy více vydělají.
Poslední úprava: 15. led 2020 14:18 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.