Zateplení domu z kontejneru

Tomáš23
16. říj 2018 20:04 #22893
Zdravím,
uvažuji nad stavbou domu z kontejneru. Zatím jenom sonduji, jestli se to vůbec vyplatí.
Každopádně jedna z nejasnotí, pro mě je zateplení.
Něco málo jsem nastudoval a udělal si představu, ale nevím jestli by to bylo funkční.
Udělal jsem takový rychlý nákres.
V podstatě na stěnu kontejneru bych udělal rošt: www.pasivnidomy.cz/data/images/15409.jpg , do kterého bych nacpal tepelnou izolaci, na to bych dal OSB, Cetris nebo Sadrokartonovou desku, na to parozabranu, mezeru pro odvětrávaní fasády a potom fasádu z palubních desek.
A teď pár otázek.
1. Nebude problém v trapézovém plechu? Tím pádem by izolace nepřiléhala na 50% kontejneru. Vzniklá mezera by se ovšem dala vyplnit buď skelnou vatou, nebo by se celá izolace dala udělat foukaná, ale tu jsem ještě nezkoumal. Každopádně by kontejner byl zateplen zespodu a zvrchu, takže vzniklé mezery by byly uzavřeny.
2. Jakou šířku izolace? Četl jsem, že nejvhodnější je 300mm.
2. Je lepší odvětrávaná nebo neodvětrávaná fasáda?
3. Izolovat zevnitř? Aspoň 5ti cm polystyrenu pod sadrokarton?
4. Slovo nejde pro mě neexistuje :)
Doufám, že jsem svůj dotaz napsal dostatečně srozumitelně. Rád bych to spíše řešil s někým osobně, ale bohužel nikoho neznám a zatím k projektanotvi jít nechci a docela se bojím jak bude složité najít někoho, kdo by šel do tahle alternativní stavby.
Budu rád za jakoukoli radu a odpověď.
Děkuji moc :)
Přílohy:

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od RomanVik
07. lis 2018 09:41 #22990
Sice to nebude úplně k tématu.. Byli jsme ve dvou domech z kontejnerů - Vizovize Koma modular u majitele na Hrobicích, ale ten byl postavený tak před 20 lety - a poté na Slovensku v takto postavené ubytovně u lyžařského svahu v Martinkách. Řešili jsme už i projekt domu z kontejnerů s Fagusem - Otrokovice. Martinky rozhodly.. nešli jsme do toho.

Pokud by to měla být víkendová chata bez patra: OK, je to k řešení. Ale pak už: Proč ne KVH hranoly a dřevo a eliminuji spoustu problémů že.. Nejsme v Kalifornii, ale v ČR.

Pakliže se ale budou klást konstrukce na sebe - za mě určitě ne.
Nelze vyrušit otřesy v ocelové rámové konstrukci, která nemá dostatečně pevnou podlahu, tedy ideál asi beton. Což jde proti konceptu tohoto levného bydlení.

Taktéž vyřešení tepelných mostů při styku rámu a okolí - nikdy nepůjde zamezit styku minimálně podkladu s rámem, jedině to "nějak" obalit, třeba dřevem..
Ale zase: komplikace. Navíc jakákoliv kondenzace: ocel to odnese.
Prostě dostat z tohoto provedení takový stav, že bych si připadal jako v regulérní dřevostavbě nebo cihlovém domu je dost výzva.. Jinak to prostě je poznat.

Také výška stropu bude problém - 2.6m kontejnery nejsou ty přepravní, ale speciálky pro bydlení. A to už nejsme u nákupu na celničním skladu, třeba v Lípě za 80 stopý kontejner za pár kaček. Resp. zase: nelze využít zaoceánské kontejnery, které jezdili dva roky na lodích.
Nebo koupit jen rám bez plechů?

A také - faradayova klec pro život.. ? no nevím..

Tohle je pár bodů k zamyšlení, které alespoň nás přesvědčily, že pokud to nemá být chata, ale rodinný dům, tak NE.
Roman

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sifo
09. lis 2018 08:57 - 09. lis 2018 09:14 #23003
Výzvy mám rád. Nutí mě přemýšlet. Dovolím si pár myšlenek. Dívám se na stránky Hz-kontejnery. . Použité 20" stojí cca 65 tis. a 40" cca od 90 tis. výše, podle typu. Mají tam dokonce přímo předělaný kontejner 40 HC na bydlení v ceně 650 tis. Kč. Rozměry jsou cca 2,5 * 12 m = 30m2. Cena za m2 vychází cca 21 600 Kč. Což je už cena běžného domu na klič. Beru, že toto je hotový výrobek a musí se zaplatit. Můžeš se na to kouknout. Při stavbě svépomocí jsme určitě jinde.

Vzhledem k výšce je asi lepší jít do dražšího kontejneru 40 HC za cca 100 tis. Z mého pohledu koupíš za 100 tis. vlastně nosný rám s opláštěním. Navíc je třeba dalších základních úprav (dveře, okna atd). Rozměry kontejneru 40 HC jsou cca 12*2,4*2,9. Načrtnul jsem si a odhadnul cca nějakou konstrukci z hranolů 10*10 opláštěnou OSB deskami. Hranolů my vychází cca 270 bm = cca 3 m3 = cca 21 tis. Kč. OSB mi vychází cca 160 m2 při ceně 15 mm PD 180 kč/m2 = cca 29 tis. Kč. K tomu vruty, úhelníky atd. A samozřejmě práce. Materiálově jsme cca na polovině kontejneru. Pokud bych chtěl použít KVH hoblovaný sušený hranol bude to cca 46 tis. Ceny materiálů jsou včetně DPH z pily a obchodu. Má konstrukce je zřejmě předimenzovaná. Určitě nemusí být vše z 10x10. Dle použitého materiálu se s tímto dá hýbat. Více se používají fošny 2by4. Navíc zde vidím prostor pro nákup materiálu přes bazar za lepší cenu. Když to má být alternativní bydlení. Např. cetris deska hobby 1,25*0,3m stojí vychází od cca 24kč/m2, dokonce 24 mm je momentálně v akci za 2 kč /ks = cca 6 kč /m2 :-) Toto ber spíše jako návod na přemýšlení, než postup.

Kontejner :

Výhody - rychlost dodání, celková tuhost, možnost stěhování (nepočítám s tím, že by to někdo na pozemku pořád stěhoval, ale v případě prodeje to může být zásadní výhoda)

Nevýhody - dané rozměry, nutné úpravy konstrukce pro okna a dveře (asi bude nutné i svařování), nestandardní postupy a skladby, možnost tepelných mostů,

Dřevostavba :

Výhody - vlastní rozměry a dispozice, ověřené postupy, dostupnost materiálu, jednoduché pracovní pomůcky, lepší izolační vlastnosti

Nevýhody- vyšší pracnost


Pokud má někdo další nápady a připomínky, sem s nimi.
A na závěr ještě asi to nejdůležitější. Je třeba prvně zjistit, co na daném pozemku dovolí stavět uzemní plán obce.
Poslední úprava: 09. lis 2018 09:14 od Sifo.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.