Profukující střecha

total
09. lis 2019 17:43 #25621
Zdravím,
koupili jsme domek - bungalov, kde je docela clenita strecha (vice hrebenu) a kdyz fouka vitr, tak to nahore (neobytne podkrovi) opravdu hodne profukuje. kdyz jsme domek kupovali, tak nam stavebni inzenyr, kterej stavbu dozoroval rikal, ze to tak je potreba, ze to profukovat musi kvuli vlhkosti. problem je ten, ze kdyz fouka vitr trochu vic, tak se posouvaji tasky (zvlast pak ve hrebenech), pak se to musi porad opravovat (pred par tydnama jsme dokonce na strese nasli prasklou tasku). otazka je co s tim - utesnit se to nema, ale slo by to resit treba nejak castecne? aby to tam dostatecne profukovalo, ale aby se ta intezita snizila. nebo strechu utesnit, a dat do podkrovi nejakou ventilaci? uvitam jakykoliv napady, nebo treba i rady na koho se vlastne obratit, kdyz podle stevebniho inzenyra je vse v poradku.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
09. lis 2019 22:32 #25622
Obávám se, že jste asi trochu naletěli. Je přece spousta domů, kde je neobytné podkroví a neprofukuje tam. Natož cíleně. Zeptám se - proti jaké vlhkosti to má jako být? Jaký zdroj vlhkosti na té půdě máte?
Co se týká pohybující se krytiny, tak to je nepochybně důsledek špatně provedené střechy. Nebo jste někde viděli bungalov, na kterém by se větrem pohybovala krytina? Předpokládám, že ten Váš domek není v nějakém zcela extrémně větrném prostředí (třeba na vrcholu Sněžky :))). Ale i takový extrém lze řešit.
Ten Váš inženýr se pravděpodobně svým nedostatečným odborným dozorem negativně podepsal na výsledku stavby, takže teď Vám věší bulíky na nos.
Ale co Vám teď poradit? Předpokládám, že na odstoupení od smlouvy už je pozdě, nebo že ani odstoupit nechcete. Takže si najměte soudního znalce, nechejte si posoudit kvalitu střechy a vyčíslit, kolik by stála řádná oprava, a tuto částku vymáhejte po prodávajícím. To samozřejmě ale můžete jen v případě, že se věc dá posoudit jako skrytá vada nebo že jste byli uvedeni v omyl. To by vyplynulo z kupní smlouvy, z předávacího protokolu apod. Doporučuji najít si advokáta, to bez odborné pomoci nedáte.

Odpověď od total
10. lis 2019 11:34 #25623
no me se puda zda uplne sucha :) ale udajne stropem z domu odchazi na pudu vlhkost (nerozumim tomu).
je pravda, ze vitr tu profukuje vic nez jinde (dum je u pole, kde skutecne fouka). pokryvac, ktery se na to byl podivat se domniva, ze az nam vyrostou na zahrade stromy do vetsi vysky, problem prestane.
moc dekuju za rady :)

Odpověď od bmdach
11. lis 2019 21:48 #25626
je mi lito ale opravdu jste naleteli, každa střešni krytina musi mit postrešni folii kvuli uznani zaruky na vaši střechu,otazkou je pak kvalita folie ale v tomto připade si myslim že tam neni žadna z toho co píšete pokud vitr hybe s taškami, pokud pokrývač vam řekl že až vyrostou stromy bude to lepši pak veřte že i třeba s dřiv zmeni klima a narazove vetry budou silnejši , Denně se potkavam se stavebnimi ingenýry ktere řemeslnik svými nalostmi strši do kapsa , ale jelikož nemá ten papir tak hold za tic nebere. pokud chcete radu hodte mi na muj mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. par fotek a ja vam napíšu vic

Odpověď od Dominik
12. lis 2019 08:42 #25631
Zajímavé co za bludy tu někdo dokáže napsat viz. jarkane. Pokud tomu nerozumíte, tak to radši nekomentujte. Daný stavební inženýr má samozřejmě pravdu, ALE to že tam je průvan tak velký, že to hýbe taškama také určitě není v pořádku.

Řešil jsem něco podobného resp. opačný problém, kdy u sedlové střechy mám pouze odvětrání u hřebene (čepice) a projektantovi s řemeslníkama to přišlo OK, pže takhle už to děláme XY let. Ze zvědavosti jsem to konzultoval nezávisle se 2 soudníma znalcema (kterým věřím víc, než nějakému malíři v AutoCADu) a došli shodně k závěru, že to nestačí a je potřeba mít průvan na nevytápěné půdě. A u mě bylo řešením vložení plastových větracích vsuvek od Bramacu mezi přesahy fólie odkud vzduch přichází a hřebenem odchází.

Důvod je ten, že žádná parotěsná fólie není 100% těsná po celou dobu životnosti. A určitá vlhkost projde a po mikrokapkách se v chladném období vysráží na difuzní fólii pod krytinou a steče zpět do vaty. Je velký omyl myslet si, že difuzní fólie propouští veškerou vlhkost za každé situace, protože to pracuje na principu rozdílu tlaku vzduchu. A ten je zde minimální a fólie je studená, takže to na ní zkondenzuje zevnitř. (neplatí u 2 plášťové konstrukce s vytápěnou půdou).

Přes léto se to vše odpaří. A tento koloběh funguje do té doby, než je té vody moc. Někdy to třeba nenastane vůbec. Ale každopádně vlhká vata má mnohem horší izolační vlastnosti než suchá.

Zpět k Vašemu problému. Ano řešením je snížít průvan. Jak moc, tak na to existuje výpočet vzhledem k objemu nevytápěné půdy. Pokud o tom Váš projektant neslyšel, doporučuju probrat se soudním znalcem. Další věc je jestli máte tašky správně uchycené. Ne nadarmo v horských oblastech mají tašky navíc kovové spony, kterýma jsou přichycené k latím.

Odpověď od total
12. lis 2019 10:57 #25632
Dominik: moc dekuj za vycerpavajici odpoved :)
otazka je tak teda pruvan snizit a kdo by to dokazal spocitat. jde o to, ze jsme tu meli stavebniho inzenyra i pokryvace a vlastne se to obema zdalo v poradku, tak resim, jak najit nekoho, kdo to dokaze udelat spravne... abych se to nesnazil jenom sam "opravit" a jeste to neudelal horsi

Odpověď od bmdach
12. lis 2019 11:18 #25633
dominiku opravdu si nedokážu představit že tam máte folii a pruvan na střeše takový že to rozhodí tašky, muže být dum orientovaný klidně i tak že jste v nějakém vetrnem koridoru kde se v zavislosti na okolní teren vzniká vztlak a pak už jen opravdu tašky přišroubovat. jinak k předcházejicímu příspěvku ty přivetravací mřižky jsou opravdu až mnohdy poslední řešení jak tomu pruvanu pomoci. jinak z popisu bez fotek je težke poradit členitý bungalov ok, neznam sklon, typ krytiny, silu kontralatí, typ folie a vše hraje svou roli

Odpověď od Dominik
12. lis 2019 11:18 #25634
Vůbec netuším jak vaše střecha vypadá ani odkud tam proudí vzduch (jestli máte podbití atd..)... navíc nejsem z oboru. Neříkám, že musíte nutně shánět soudního znalce, ale já se pro tuto dražší variantu rozhodl, abych měl klidné spaní. Samozřejmě můžete třeba zkusit ucpat každou druhou mezeru mezi vazníkama vatou a doufat, že to nějak pomůže.

Já bych postupoval vyhledáním (Google) znalce se zaměřením na střechy ve vašem regionu. Nechci se dotknout vašeho "Stavebního inženýra", ale to může znamenat cokoliv. V nemocnici jsou taky všichni "doktoři", ale zubař asi nebude léčit rakovinu, stejně jako neurochirurg nebude odebírat krev. I ve stavebictví je spousta specializací a nemůže každý umět vše na 100%.

Pokud konkrétního člověka nenajdete, tak zkusit oslovit firmu např. DEK Atelier, který má svoje odborníky na střechy příp. jiné firmy zabývající se inspekcí a které umí vypracovat znalecký posudek s návrhem sanace. Není to levné tuším mě to tehdy stálo 10tis, ale v porovnání s tím kolik by stály další opravy to pro mě bylo zanedbatelné.

Odpověď od total
12. lis 2019 11:27 #25635
prikladam fotku strechy, zatim zvenku. muzu kdyztak nafotit nejaky detaily.
Přílohy:

Odpověď od bmdach
12. lis 2019 11:43 #25636
zkus pak pár fotek zevnitr a ješte pokud třeba dokažeš zmeřit rozteč lati mezi sebou osově přez folii pokud je volnější. z tehle fotky se zda vše v pořádku

Odpověď od total
12. lis 2019 13:37 #25638
tak zmerit tu roztec lati se mi nepodarilo, folie je hodne napnuta. ale udelal jsem par fotek. co jsem si vsiml - na jedny z fotek je folie hodne odchlipla - a to je presne to misto, kde se naposledy pohnuly tasky. sly by tyhle mista slepit nejakou paskou? pomohlo by to?
Přílohy:

Odpověď od bmdach
12. lis 2019 18:59 #25642
narovinu jedine co me znepokojuje z fotek je , ale nevim muže to být odraz blesku, na druhe fotce jesti ti na pudu prosvítá světlo z venku, což jedine by bylo možné kudy se ti vitr dostane dovnitř a že byla folie odchlipnutá vyrazil ten vitr proste ven , v hřebenu je sice delší pas kryjici kontra ale mezuru ale to by na to nemelo mit vliv. , takže otazka je je to ve spodni části svetlo z venku? mezera v římse nebo neco takoveho?

Odpověď od total
13. lis 2019 09:58 #25645
odraz blesku to neni, opravdu je podel cely strechy mezera, kudy jde svetlo, zvenku jo to videt - takova ta sitka proti zveri primo pod okapem a zevnitr mezi tema tramama a folii je tam takhle dira vsude... lze to nejak resit - opravit?
popravde taky jsem si myslel, ze to bude nejvetsi problem a premejslel jsem ucpat to vsude montazni penou, ale pak jsem zjistil, ze by to melo vetrat i tam, tak nevim.

Odpověď od Michal
15. lis 2019 12:01 #25663
Presah strechy je z venku podbity palubkama ?

Odpověď od total
15. lis 2019 15:14 #25666
ano, jsou tam palubky, trochu to na ty prvni fotce je i videt