Podsklepený bungalov- z čeho stavět?

Šnajdrovi
15. led 2020 22:49 - 15. led 2020 22:52 #25847
Dobrý den,
mám více dotazů ... budeme stavět celopodsklepený bungalov, cca 140 m2. Tepelné ztráty jsou spočítané na 8 kW. Pozemek je dost svažitý, na délece domu převýšení 160 cm. Manžel (pracuje 20 let na bagru) nechtěl dělat sklep jen pod částí domu (cosi kvůli stabilitě, když by byl sklep jen pod částí domu). Takže sklep bude na jedné straně celý v zemi a na druhé se autem vjede po rovině přímo do garáže. A teď dotaz:

1) z čeho postavit sklep - ztracené bednění + polystyren (v tomto případě je skladba zdi tvárnice-ipa-polystyren-nopovka- obsyp štěrkem?), nebo rovnou nějakou tvárnici s integrovanou izolací (zvenku pak už jen nopovka a obsyp)?

2) obytné přízemí - chceme dělat z ytongu - standard+zateplení nebo Lambda?

3) strop z čeho? Panely nebo skládaný (betonové trámce+vložky)? Panely jsou hned, ale potřebujete jeřáb ... skládaný vám dá dost práce, trvá dýl, ale bývá levnější.

Dům má být nízkoenergetický, vytápěný TČ, krb, okna s trojskly ... dům stavíme jako investici na stáří, tedy s co nejmenšími investicemi na provoz. Spíš teď trochu víc máknem než nemít pak na vytápění a sedět doma ve svetrech. Zase do pasivu se nám nechtělo ...

Snad jsme nastínili dotazy co nejpřesěji, i když laicky a nebudete nad námi lámat hůl :) Děkujeme.
Poslední úprava: 15. led 2020 22:52 od Šnajdrovi.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
16. led 2020 00:06 - 16. led 2020 00:09 #25848
Dobrý den, z čeho stavět vám neporadím, protože co člověk, to názor, možností je více a rozhodnutí je jen na vás. Jen mne trochu nesedí některé věci, co se popisu domu týká. Píšete, že dům bude mít plochu 140 m2 (zde by ještě stálo upřesnit, zda je to vnitřní čistá vytápěná plocha nebo zastavěná, tedy zpravidla energeticky vztažná plocha, předpokládám, že vytápěno bude jen vrchní obytné podlaží). Ať už z toho platí cokoli, tak je ale celkem nesmysl, aby měl ten dům tepelné ztráty 8 kW. Nevím, kdo vám tuto cifru sdělil, ale ta by byla možná jen v případě, že byste vytápěli i ten suterén, jinak je to nesmysl. Být vytápěné jen to vrchní obytné podlaží, tak TZ domu budou někde kolem 3,5 - 4,5 kW, s rekuperací ještě menší. Další věcí je, co si představujete pod pojmem nízkoenergetický, tedy NED ? Jestli je to pro vás jen nějaký obecný termín pro všechny lépe zateplené novostavby nebo zda doopravdy chcete dosáhnout standardu NED, což znamená měrnou potřebu tepla na vytápění vztaženou k čisté vytápěné ploše do 50 kWh/m2/rok. S 8 kW TZ to pak zcela určitě není NED a u bungalovu je téměř nemožné dosáhnout na standard NED bez rekuperace a navíc by ještě dům musel být dobře zateplen. Prostě ta informace o tom, že dům bude mít 8 kW a že bude NED si naprosto odporují, při 140 m2, a je jedno, zda by to byla čistá vytápěná nebo energeticky vztažná plocha, by se TZ domu, který by byl doopravdy NED pohybovaly orientačně maximálně někde v rozmezí 3 - 3,5 kW. Kdyby TZ takového domu byly reálně kolem 8 kW, tak by se to spíše dalo považovat za podprůměrnou nebo spíše špatnou novostavbu postavenou na hranici norem.
Poslední úprava: 16. led 2020 00:09 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
16. led 2020 10:08 - 16. led 2020 10:09 #25853
Ahoj.

Nejsem odborník, ale nedávno jsme si svépomocí stavěli dům, tak mám nějaké zkušenosti z praxe.

ad 2) Jestli Ytong ano nebo ne je v podstatě na vás. Někdo Ytong miluje a nedá na něj dopustit, jiný ho nesnáší a dům by z něj nechtěl. My máme dům od Porothermu a maximální spokojenost a neměnil bych. Co se týče zateplení, tak jednoznačně bych volil zateplenou cihlu. Máme ty od Porotherm (44 T Profi) a je to nesmírně praktické. Jednak mají vatu, která má obecně nesrovnatelně lepší vlastnosti než polysytren (který byste předpokládám použili), ale také je to praktické v tom, že z venku můžete libovolně kotvit různé věci, od osvětlení počínaje až třeba po nějaké přístřešky apod. Do polystyrenu nic neukotvíte. Navíc stačí trochu neopatrnosti a do polystyrenu uděláte díru.

ad 3) Strop skládaný. Soused má strop z panelů a po několika letech se mu mezi panely začali objevovat praskliny, takže při pohledu na strop krásně vidíte obrysy panelů. Prostě to pracuje a s tím nic neuděláte. My máme opět strop monolit (Miako vložky s nadbetonávkou) a bez problému. Navíc Miako vložky mají i perfektní zvukovou izolaci. A práce s tím stropem ve skutečnosti byla jedna z nejpohodovějších částí stavby - jeřáb nám naskládal nosníky na obvodové zdivo, my jsme je pak jen lehce upravili a posunuli přesně na své místo a pak jen skládali. Dělali jsme to dva lidi (já + přítelkyně) a za pár hodin byl strop hotový (125 m2) - jeden podává, druhý skládá a jde to perfektně od ruky. Koukněte na náš článek, kde to máme vše do detailu popsané i s fotkami a videem stavba.selfici.com/2017/04/montaz-stropni-konstrukce-porotherm/
Poslední úprava: 16. led 2020 10:09 od lukasberan.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Šnajdrovi
16. led 2020 16:16 #25860
140 m2 je zastavěná plocha.
A těch 8 kW jsme vyčetli z projektu topení :( Ale je pravda, že jsme oslovili několik výrobců TČ a třem se to taky nezdálo. Už teď víme, že podle tohoto projektu dělat topení nebudem, že je to jen ke stavebnímu povolení.
A vysvětlení k tomu NED - oficiálně to myšleno nebylo, jen to má být prostě úsporná novostavba.
Ale děkuji za odpověď.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
17. led 2020 00:53 #25863
Zdravím, jestli je to zastavěná plocha a bude vytápěné jen vrchní podlaží, pak TZ budou pravděpodobně někde kolem 3 - 3,5 kW.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od ChiSho
30. led 2020 16:06 #25927
Nazdar. Chcete roztavit led v chladném srdci vaší druhé poloviny? Pak si raději dostavte svůj sklep a běžte za tímto lékem Casanova kapky , který bude váš pohlavní styk prostě úžasný. Jen jsme postavili samostatný pokoj s manželkou, abychom tam měli sex, protože v domě, absolutně všude běží děti

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.