Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: rekonstrukce nebo nova hruba stavba

Vložil: mmickey111
Dne: 14. kvě 2018 22:42

Dobrý den,

předem bych se rád omluvil, pokud jsem toto téma dal d ó špatné sekce.

Řešíme následující problém: podědili jsme RD po dědovi. Zvažujeme variantu, zda shodit i základové zdi a začít stavět nanovo nebo provést rekonstrukci. Můj táta je zedník, který má asi 30leté znalosti a zkušenosti a dokáže nám ve spooustě věcí poradit, ale zde máme strach, jestli nemá k místu až moc velký citový vztah a nebylo by lepší provést úplně nově stavbu.
Současný plán je obouchat všechny zdi až na cihly, provést podřezání domu po celé délce obvodových zdí a ty nově zaomítat a zateplit společně i s novou podlahou. Na jednu stranu mi přijde, že když jsme několik zdí obouchali právě až na cihly, tak byly tyto cihly v pořádku, tak pokud by se dům i podřezal, udělaly by se nově i podlahy, tak co by tam mohl být za problém?

V příloze zasílám názornou fotku zdi.

Předem děkuji za odpověď
Přílohy:
Odpovědět

Vložil: zero2
Dne: 15. kvě 2018 06:35

Podle mne je zásadní, jak jaká je hydroizolace a jestli její defekty nenarušily zdivo, tj. hlavně u podlahy.
Popravdě řečeno, spíše jsem toho názoru, že je lepší zbourat než stále řešit nějaké problémy, které při rekonstrukci vznikají. Jsou to samé kompromisy, od dané dispozice, přes např. výšku místností (tj. jestli chcete zateplovat podlahy, musíte je buď vykopat a udělat nové nebo přidat další vrstvu, čímž snížíte výšku místnosti) až po ztížené možnosti izolací, změny způsobu vytápění a podobně.
My jsme koupili skoro deset let starý dům jako nedostavěný, bez střechy a ačkoliv na první pohled se nám zdál být OK, jakmile se někam kouklo odborným okem, byl hned problém - skoro žádná výztuž monolitických stropů, zničená hydroizolace, popraskané zdi. Pak se zbourání ukázalo jako lepší volba ačkoliv nám také říkali, že stačí tamhle trochu opravit a bude se hned bydlet.
Odpovědět

Vložil: Jiří Kubíček
Dne: 15. kvě 2018 11:47

Dobrý den, podle toho co popisujete, se bude jednat o kompletní rekonstrukci domu se všemi sítěmi, podlahami, kompletním zateplením, omítkami, nová okna atd., jen nevím, jak je na tom střecha. Takže vám z domu zůstane jen staré zdivo, u kterého musíte řešit vodorovnou hydroizolaci a v rámci rekonstrukce se budete setkávat s různými problémy, které budou přinášet různé kompromisy. Sám jsem si prošel kompletní podobnou rekonstrukcí, akorát s tím rozdílem, že dům měl skoro novou střechu v době jeho zakoupení, takže jsme do toho nakonec šli. Dnes už vím ale jedno jistě, znovu bych to nedělal, raději bych zvolil novostavbu. Finančně to vyšlo podobně, a to ještě díky tomu, že hodně věcí si člověk udělal svépomocně, ale časově by podle mne novostavba byla rychlejší a hlavně vše by bylo udělané pořádně a bez některých kompromisů, též si člověk přesně zvolí rozložení místností atd. Osobně bych ve vašem případě upřednostnil stavbu nového domu.
Odpovědět

Vložil: mmickey111
Dne: 15. kvě 2018 16:35

Dobrý den,

děkuji moc za obě odpovědi.

Na domě by právě v podstatě měly zůstat jen obvodové zdi + 1 nosná (tedy i část stropu), která nám v našem návrhu sedí pro novou podobu domu a pokojů. Tedy přesně jak píše p. Kubíček, nové okna, podlahy, zateplení... Právě jde i o problém, myslel jsem, že podřezání domu může stále vyjít o něco rychleji než dohodnutí a sehnání povolení na odstranění stavby (právě mě trochu vylekalo jaká všechna povolení jsou zapotřebí při strhnutí domu) + postavení nové hrubé stavby, není tomu tak? Podlahy se budou muset dělat nové tak jako tak, jelikož dům stojí v mirném svahu a jedná se o bývalé JZD, u kterého se rovnost podlah dříve neřešila.
Odpovědět

Vložil: zero2
Dne: 15. kvě 2018 18:14

Možná by stálo zato se zeptat na stavebním úřadě, jestli by nebyla schůdnější varianta radikálnější rekonstrukce, tj. strhnutí až k základům, tj. aby dům byl na původních základech a tudíž by se teoreticky mohlo jednat o stále existující dům. Či alespoň kus domu nechat a pak ho také nahradit.
Úspora času je relativní, nevíte, jaké problémy mohou na vás vyskočit v průběhu rekonstrukce.
Co bych si dovedl představit jako možnou překážku je častá praxe na vesnicích při vedení elektřiny nebo telefonu, kdy se vede vzduchem a na domech jsou přimontovány sloupy vedení. Tam byste musel tohle řešit jako přeložku a to jsou náklady navíc.
Odpovědět

Vložil: Pavel
Dne: 15. kvě 2018 18:58

Byl sem na tom podobne. Stary barak s citovou vazbou. Nakonec delam rekonstrukci tim stylem, ze sem rozebral co slo (stecha, cihly,...) a zbatek vykopal a stavim jakoby znova. Papirove je to rekonstrukce. Mela zustat jedna stena a na puvodnim pudorysu. Tedy zadne papiry s odstranenim stavby a podobne. No, ona ta jedna stena nakonec sama spadla, takze stavim komplet novostavbu. Zalezi na sousedech, jde normalne vyrizovat papiry a mezi tim mit barak plne ocesany. Ja dokonce stavel pul roku bez povoleni a taky se nic nestalo.
Odpovědět

Vložil: mmickey111
Dne: 16. kvě 2018 08:18

Dobrý den,

pokud to tedy chápu správně, tak pokud by se strhly stěny až k základům a na nich by se postavily nové stěny, tak není potřeba povolení k odstranění stavby, ale jedná se o rekonstrukci?
Odpovědět

Vložil: Pavel
Dne: 16. kvě 2018 08:27

Ano. Pobavte se s projektantem. Ten bude vedet, jak to zaonacit. Oficialne asi by vam tam mela jedna stena zustat. No, holt treba spadne sama behem rekonstrukce (hlasit to pak nikde nemusite a nikdo vam do zdi stourat nebude)
Odpovědět

Vložil: mmickey111
Dne: 16. kvě 2018 09:51

díky moc za info

Toto jsem si chtěl také ještě "doggoglit", ale zkusím se zeptat (praktické zkušenosti jsou vždy nejlepší):

Jaký materiál byste doporučili pro hrubou stavbu? Nejprve jsem přemýšlel nad YTONGEM, ale nyní se mi líbí i cihly HELUZ, kde by snad nemělo být potřeba ani zateplení?

Co byste z vlastních zkušeností doporučili?
Odpovědět

Vložil: Pavel
Dne: 16. kvě 2018 11:20

Materiál Vám neporadím. Je to každého výběr. Obecne vychází nejlevněji sendvič s tenkou stěnou a masivním zateplením. Někdo chce Ytong hlavně kvůli snadnosti dořezávání, jiný zateplenou cihlu.
Já dělám cihla + zateplení. Ale taky z důvodu, že nemusím řešit tolik některé detaily. Měl jsem na zahradě 2 kamiony Kerathermu na maltu, Do toho nějaká plná cihla, něco jsem dokoupil, překlady nad okna dělám z traverz (nakupuju ve sběrném dvoře) a tak podobně.
Odpovědět

Vložil: mmickey111
Dne: 16. kvě 2018 18:37

Pavle díky moc za cenné informace, moc si toho vážím.

Pokud by chtěl kdokoliv další přidat své zkušenosti s jakýmkoliv materiálem budu velice vděčný.
Odpovědět

Vložil: travas
Dne: 17. kvě 2018 19:09

Jaký materiál je nevděčná otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Nejpoužívanější jsou Heluz, Porotherm a Ytong. Bohužel se zapomíná na betonové tvárnice. Všichni mají výrobky pro jednovrstvé konstrukce s trochu rozdílnými tepelně izolačními i jinými paramerty. Ale rozhodnutí je vždy na samotném stavebníkovi. (www.stavporady.cz)
Odpovědět
Odpovědět