NIBE F2040-6+VVMS320 --> nepochopení systému??

NIBE F2040-6+VVMS320 --> nepochopení systému??
Honza S.
16. 11. 2020
Dotaz
4 komentáře
Dobrý den, máte někdo zkušenosti s tepelným čerpadlem a správným nastavením systému (ekvitermní křivka) pro podlahové topení?

V domě bydlíme 14 dní, teplota stále cca 20°C v přízemí a 21°C v patře (chtěl bych alespoň 22°C). Křivku jsem již upravoval (při teplotě 6°C je teplota na výstupu z čerpadla 29°C). Na rozdělovači do podlahy je nějakých 23°C a zpátečka je 20°C. Ztráty domu jsou 4,5 kW.

Co jsem nepochopil, tak je průtok vody v podlaze, kde čerpadlo, které pohání vodu v podl. topení, běží pouze na 15-20% (tj. nějakých 6l/m) a průtokoměry se sotva pohnou.

Jinak manuálně můžu ten průtok zvednout, ale systém má být automatický, topenář to po nainstalování zareguloval a prý tomu mám dát čas.

Za mě nevím a děkuju za rady.

Honza S. 20. 11. 2020 10:03:11

Pardon. Jsem slepý. Ta výstupní teplota z čerpadla cca odpovídá té teplotě na budíku co vidím na rozdělovači.

Honza S. 19. 11. 2020 19:01:16

Dobrý den,

Ty jo. To máte celkem vymakané když to vytopíte křivkou č. 3.
Já jsem volal na podporu do NIBE a tam mi řekli, že křivku mám dát alespoň 5 a posun 1 (předtím jsem měl křivku 4 a posun 0) Jako přijde mi to už celkem nahulené a je pravda, že se teplota zvedla.

Na druhou stranu tomu moc nerozumím. Při teplotě 0st. čerpadlo tlačí na výstupu cca 33 - 34 st., kde při malém průtoku cca 6l/m je na rozdělovači podl. topení teplota cca 26st.. Kladu si otázku, zdali by nebylo lepší křivku celkově posadit níže a výrazně zvýšit průtok v podlaze.
Nebylo by to z hlediska vytápění efektivnější, protože by čerpadlo nemuselo topit na takovou teplotu? Další věc je již hraniční teplota 40st. na výstupu již při venkovní teplotě -10st..

Můžu se pro lepší porovnání zeptat, jaký máte průtok do podlahy?

Jinak ještě má přijít technik na schválení instalace, tak se ho zeptám a uvidím jestli se něco dozvím.

Lukáš Beran

Lukáš Beran 18. 11. 2020 13:46:52

Naopak řízení podle vnitřní teploty u dobře zatepleného domu s podlahovým topením není moc efektivní. Když začne klesat vnitřní teplota, topení začne víc topit, ale změnu reálně pocítíš další den kvůli dopravnímu zpoždění. Naopak ekvitermní regulace vidí, že se venku ochlazuje, začne tedy zvedat teplotu, díky dobrému zateplení domu se ochlazování uvnitř nezačne projevovat hned, ale až se zpožděním. A to zpožděné ochlazení právě hezky pokryje to zpožděné vytápění.

Vnitřní teplota samozřejmě pomůže pro přesnější regulaci, ale u podlahového topení s dobře zatepleným domem je ekvitermní regulace důležitější než regulace pomocí vnitřního čidla.

Jinak já mám to stejné TČ a dům s o něco nižší ztrátou a křivku mám na 3 a posun 0 a v pohodě. Vnitřní čidlo nemám zatím. Průtok mám na střední na oběhovém čerpadle.

Kobra23 18. 11. 2020 8:37:32

Dobrý den, pokud máte dobře zaizolovaný dům a všude jen podlahové topeni, tak si nemyslím, že řízení podle ekvitermní křivky je to pravé. Reguloval bych hlavně podle vnitřní teploty.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4