Spotřeba suché betonové směsi na 1m3

Autor: Gooo (31 příspěvků)
Kategorie: Všechny kategorie
21. 10. 2016
5 komentářů
Dotaz

Zdravím

Zítra slavnostně začínám stavbu a hned elektrickým pilířem pro elektroměrovou skříň. Budeme jen kopat patku pod pilíř a zároveň pod posuvnou bránu, takže budu řešit 1,2m2 plochy a když budu počítat 80cm do země, je to necelý 1m3 betonu. OK, pod pilíř nemusím dávat 80cm, takže to bude o něco méně.

Bohužel, je to sobota a není moc betonárek v okolí, kde bych si beton koupil, takže tam s kolegou dovezeme míchačku a hezky postaru si budeme beton vyrábět. Na tu patku nepotřebujeme extra kvalitu. Jen se na to připravuji a pokouším se zjistit, kolik čeho koupit.

Vyplatí se mi koupit suchou směs (prodávají po 40kg balících), nebo cement zvlášť a nějaký jemnější štěrk taky zvlášť?

Bohužel, vodu budu mít na pozemku až v úterý, takže mám i problém s vodou. Beru nějaké 30 litrové kanystry a kousek je řeka, tak budu jezdit do řeky :o). Vím, že 1 kubík betonu by měl odpovídat 2,4 tunám betonu. Nemá někdo v rukávu ty poměry, ať vím že mám koupit 20 pytlů směsi a budu potřebovat 300 litrů vody. Nebo 15 pytlů cementu a 300 kilo štěrku...?

Děkuji za rady

Mike 3. 3. 2020 14:37:57

Prosím Vás nevěřte nesmyslům o stovkách kilogramů cementu, já nevím kam na to ti lidi chodí, ale nacpat 500kg cementu do 1m3 betonu je úplná blbost. 1m3 betonu lze udělat i dnes za 1000kč svépomocí, ale nesmíte mít suroviny daleko.

Do 1m3 betonu se dle norem ČR dává:
200kg - PB (někdo dává i méně záleží na kvalitě písku a štěrku)
240kg - ŽB chránněný
260kg - ŽB nechráněný
300kg - Beton pro vodohospodářské stavby
450kg - úplné maximum, poté už pevnost neroste

Zde jsou všechny informace uvedeny http://stavebnikomunita.cz/profiles/blogs/betonova-smes
A i amatérsky namícháte beton jak v betonárně a ještě téměř bez práce(=bez lopaty) :D, pokud někdo bude mít zájem, tak to tu pak můžu postnout.

mach

mach 24. 10. 2016 13:43:13

Dotaz zněl na míchání na stavbě ručně a předpokládám, že kamenivo NEBUDE sestaveno z optimalizovaných množství frakcí a může být s příměsemi hlíny. Nepopírám, že lze namíchat i kvalitní beton s 300 kg cementu/m3, ale asi to nebude amatérsky na stavbě.

Pavel

Pavel 24. 10. 2016 10:34:27

Muzu se zeptat, kde jste prisel ny ty hmotnosti cementu? Kdyz vyjdu z hobby knizky o betonovani, tak i pri betonu B25 mi to vychazi na nejakych 350 kg cementu. A to kdyz jsem konzultoval beton an stropy s technologem ze stachemy, tak jsme s epohybovali na stejnych hodnotach. Pod sloupek staci bohate beton horsi, tj nejakych 200kg cementru na 1 m3 betonu.

mach

mach 24. 10. 2016 6:49:49

Nejlepší štěrkopísek je říční, kopaný má více příměsí hlíny. Zrnitost 0-cca 15 mm. Na 1 m3 betonu je třeba 1,1 m3 písku (kameniva) a cca 400 - 500 kg cementu. Obecně na 4 - 5 lopat kameniva 1 lopata cementu. Cement je lepší struskoportlandský (ne čistý portlandský), pokud bude beton v zemi. S pevností u patky pro pilíř na elektroměr bych si hlavu nedělal. Beton nedělat moc řídký, je lepší ho zhutnit (upěchovat). Náklady si už přepočítáte. Pokud budou ranní mrazíky, tak na beton dát igelit (třeba ten levný, malířský) a nějakou starou hadru. Tak na týden.

mates 22. 10. 2016 0:24:20

Něco lze nalézt např. na tzb-info, hledejte heslo beton, potom třeba tady https://www.mct.cz/soubor/vyroba-betonu/ nebo kniha od Hájka: Betonujeme (Grada).
Obecně platí, že suchá směs je o dost dražší než míchání po složkách. Navíc mám obavu, že suchou směsí máte na mysli zrno do 4 v lepším případě do 8 mm, což je dobré tak na podlahy, terasy a chodníky, ale ne na základy. Tady by to chtělo mít zastoupeny všechny frakce od písku 4 až do štěrku 22 (zvyšuje trvanlivost a odolnost). Přesné poměry vám nikdo nedá, neboť to záleží na spoustě faktorů - počínaje vlhkostí a nasákavostí kameniva, jeho tvarem a velikostí, druhem cementu,..., a konče třeba způsobem aplikace, pěchování/vibrování apod. Objemové poměry cement:štěrkopísek se potom pohybují v extrémních poměrech 1:3 až 1:12.
Nicméně staří praktici dělali beton od oka a taky to nějak šlo. Nepočítejte však, že se dostanete někam na C20 a výš (s klasikou portl. 32,5). Obecně platí požadavek na minimalizaci množství cementu (ekonomické hledisko, zvyšování množství cementu nad určitou mez stejně nemá valný vliv na trvanlivost) a samozřejmě vody (dostatek vody k hydrataci pak zajistíte jinak nebo si to beton natáhne z půdy). Limitní hodnoty hmotnosti cementu na 1m3 betonu jsou cca 150 až 450 kg, někdy i mírně více (moc písku). V domácích podmínkách se většinou začíná na 1:2:1 až 1:2:3 (cem:pís:štěrk, objemově), záleží výrazně na skladbě frakcí. Podle schopnosti písku plnit mezery mezi štěrkem se upraví jejich poměr a potom adekvátně doplní cementem, aby směs písek/cement vytvořila po přidání vody cementovou maltu dokonale obalující štěrk (kdo se bojí, přidá cementu více). Cement by měl potom vycházet mezi 350 až 400 kg (+/-) na m3. Směs promíchat velmi dobře, pak voda. S vodou se šetří, občasná zkouška lžící na mastnotu betonu je žádoucí, podle vlhkosti písku/štěrku by to mělo být někde mezi 100 až max. 200 l na m3 betonu. Chce si to pamatovat výsledný poměr a po třetí míchačce už to půjde samo. Experimenty s plastifikátory podle dostupnosti a potřeb.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama