1. Příprava /
  2. Stavba domu /
  3. Společná cesta - inženýrské sítě

Společná cesta - inženýrské sítě

Luka
20. 7. 2020
Dotaz
4 komentáře

Dobrý den,

co nevidět bych rád koupil pozemek ke stavbě RD a jedna věc mě trochu znepokojuje.

Pozemek je nezasíťovaný. Vede k němu cesta (taková polo asfaltka). Tato cesta je ve spoluvlastnictví dvou osob. Já s pozemek dostanu podíl jednoho z majitelů (11/20), když jsem se byl představit sousedce, která má zbylích 9/20 podílu, tak jsem z ní neměl úplně pozitivní dojem a umím si představit, že by mohla chtít tvořit v budoucnu obstrukce.

Můj dotaz zní - mohu položit inženýrské sítě pod společnou cestu bez souhlasu druhého vlastníka? Případně z pozice silnějšího podílu si stavbu vynutit?

Děkuji za odpověď.

Luka 21. 7. 2020 20:15:54

Dal jsem na Vaši radu a sousedce jsem nabídl finanční odměnu za položení sítí pod cestu. Jednání s ní najednou bylo příjemné a jen před koupí samotného pozemku s ní vše ukotvím do smlouvy. Děkuji.

jarkane 21. 7. 2020 4:40:49

Tak to se omlouvám, připadlo mně to tak. A s tím souhlasem je to jasné, nevyhnete se mu.
Ještě jedna možná záludnost: V prvním dotazu píšete, že cesta (poloasfaltka) je ve vlastnictví dvou osob. Pokud jste tím myslel jen vlastnictví cesty jako stavby, tak ještě je důležité i vlastnictví pozemku pod cestou, tam mohou být úplně jiní vlastníci. Tak na to dejte pozor.

Luka 20. 7. 2020 21:38:21

Děkuji za odpověď. Nabyl jste špatného dojmu - určitě nechci nic začít budovat bez domluvy s úřady. Právě proto jsem položil dotaz, protože počítám, že by mohli chtít souhlas ostatních podílníků.
Protože jsem stále v režimu rozhodování se o koupi tak mě spíš zajímala odpověd zda pro vybudování IS (kanalizace, voda, elektřina, cca 50 m od hlavního řádu) je nutný souhlas podílníka - což počítám, že ano, a tak zda nadpoloviční podíl mi dává právo se potřeby sohlasu druhého podílníka vyhnout.

jarkane 20. 7. 2020 21:17:57

Luko, tady není divoký západ. Z Vašeho dotazu mám pocit, že hodláte budovat inženýrské sítě jen tak, bez jakéhokoliv povolení. Takže vězte, že k budování inženýrských sítí (ani nepíšete jakých, jestli máte na mysli jen přípojky nebo snad i něco víc - hlavní řady, distribuční vedení apod.) potřebujete povolení nebo souhlas od stavebního úřadu. A ten nedostanete, pokud nepředložíte souhlas vlastníků dotčených pozemků. Budete toho ale potřebovat mnohem víc než jen souhlas spoluvlastníka, takže radím, zajděte se informovat na Váš stavební úřad.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji