Typ polystyrenu do podlah a kročejový útlum

Honza S.
22. 4. 2020
Dotaz
7 komentářů

Dobrý den,

Chtěl bych se na Vás obrátit s dotazem týkající se skladby podlah. Vím, je to už takový evergreen, který se řešil tolikrát, že je skoro zbytečné nové vlákno zakládat. Říkám si ale, že nebude na škodu diskuzi oživit. :)

V přízemí bude podlahový polystyren o tl. 15 cm + systémová deska 5 cm (3cm polys + 2cm nopy) + 5 cm beton/anhydrit) + dlažba. Otázka zní jaký podlahový polystyren zvolit? stačí EPS 100S, nebo dát spíš 150S. Každopádně v projektu mám napsáno cituji: "podlahový polystyren (např. EPS 200S)" --> dle mého názoru úlet. Jedná se o běžné obytné prostory. žádná garáž nic.

Co se týče patra, tak to je otázka.

V projektu mám pouze systémovou desku 3 cm, anhydrit 5 cm + dlažbu. Tj. tloušťka podlahy 10cm. Každopádně v projektu není vůbec řešen kročejový útlum. Dozor mi také říkal, že to není třeba řešit (strop je Spiroll o tl. 25 cm)

Ve skutečnosti mám prostor na podlahy cca 15 cm (tj + 5cm). tzn. mám těch 5 cm navíc vyrovnat normálním podlahovým EPS, tak jak radí dozor i projektant. Nebo mám použit například podlahový polystyren (nějaký rigifloor) na kročejový útlum a na to až systémovou desku. Akorát v koupelně nelze ten polystyren položit bez přerušení, protože v těch 5 cm jsou rozvody vody.

Děkuji moc za rady.

Honza S.

Jiří Kubíček 4. 5. 2020 20:09:59

Předpokládám, že krb i TM budou v přízemí, kde se nebude dávat kročejovka. Pod ty hodně těžké věci klidně můžete dát XPS, dáke bych pod těmito věcmi vynechal systémovku i podlahové topení a o to udělal silnější beton. Karisíť u plovoucí roznášecí vrstvy s dilatací od stěn je zbytečná a do případného anhydritu se nesmí dávat vůbec.

Honza S. 4. 5. 2020 18:46:58

Děkuji za radu.
Ještě jsem přemýšlel, zdali není potřeba upravit skladbu podlahy v technické místnosti (bude tam vnitřní jednotka TČ, pračka+susička na sobě) nebo pod budoucími krbovými kamny. Například použít EPS 150, popřípadě použít kari síť do betonu.
Nebo nad tím zbytečně moc přemýšlím a lze i v těchto místech použít standardně EPS 100 a bez kari sítě v betonu?

Děkuji.
Honza S.

Jiří Kubíček 3. 5. 2020 11:35:17

Ano, bylo by to přesně tak, jak jste napsal.

Honza S. 3. 5. 2020 6:49:59

A kdybych zvolil ten minerál, tak postup bude stejný jako u polystyrenu? Tj. Strop vyrovnat a schovat kabely v EPS 100 o tl. 3 cm, na to dát minerál o tl. 2 cm, pak systémovou desku s topením a na to betonovou roznášecí vrstvu.
Nebo se to dělá jinak?
Děkuji.
Honza S.

Jiří Kubíček 2. 5. 2020 20:07:47

Zdravím, stlačitelnost samozřejmě vyšší je, u 5 cm elastifikovaného polystyrenu až 5 mm. Můžete provést kombinaci klasického a elastifikovaného, ale osobně bych spíše použil minerální kročejovou izolaci pro těžkou plovoucí podlahu, protože ta vám navíc vylepší vzduchovou neprůzvučnost na rozdíl od elastifikovaného polystyrenu.

Honza S. 2. 5. 2020 19:45:04

Dobrý den,
Děkuji za rady.
V patře mám tedy volných 5 cm, které mohu využít na útlum kročejového hluku. Nevím ale jestli mám koupit elastifikovaný polystyren na celých těch 5cm. Nebo jestli koupit třeba 2 cm a zbytek dorovnat normálním EPS 100s.

Není třeba u elastifikovaného polystyrenu větší stlačitelnost? Jinak mě překvapilo, že cena za m2 je stejná jako u EPS 100S.

Ještě jednou děkuji.

Honza S.

Jiří Kubíček 22. 4. 2020 17:35:15

Dobrý den, můžete tam dát 100Z, 100S nebo 150S, ale i 100Z bohatě stačí. Za mě bych v patře mezi dvěma obývanými prostory útlum kročejového hluku řešil, ono je něco jiného vzduchová neprůzvučnost a útlum kročejového hluku. Ten těžký strop by měl být celkem v pořádku po stránce vzduchové neprůzvučnosti, ale útlum kročejového hluku to podle mne neřeší. Kročejovku bych tedy použil a lze vybrat buď elastifikovaný kročejový polystyren nebo minerální kročejovku pro těžkou plovoucí podlahu. Ta minerální kročejovka by vám ještě vylepšila i vzduchovou neprůzvučnost.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4