Špatně zhutněný věnec

Honza S.
17. 6. 2019
Dotaz
2 komentáře

Dobrý den,

Chtěl bych Vás prosím požádat o radu.

V pátek jsem betonoval věnec a bohužel realizaci jsem trochu podcenil. Věnec vypadá tak, že z důvody špatného zhutnění je na pár místech ze strany vidět železo (třmínky)

Asi to bylo způsobeno slabým krytím (věnec je 250x250mm a třmínky 220x220mm v projektu mám dokonce 230x230mm, podélná výztuž je ze 14mm a třmínky z 8mm), horké počasí, málo lidí a vysoká třída betonu (tuhlo to hrozně rychle).

Každopádně ponaučení pro příště až budu dělat věnec pod pozednice.

Chtěl bych se Vás zeptat, zdali to jde nějak zachránit, popřípadě jak a z čeho?

Předem díky za rady.

Honza.

Honza S. 18. 6. 2019 11:15:15

Dobrý den,

Po přečtení Vaší odpovědi jsem honem vyrazil na stavbu a navzdory technologické nekázni to ještě nespadlo.

Obratem jsem také informoval projektanta, že wienerberger upekl cihly, které měly tloušťku 37-39 cm místo přesně požadovaných 38 cm dle projektové dokumentace. Čekám na odpověď a uvidíme, zdali nebudu muset kvůli této technologické nekázni začít od znova...

No nic už jsem to vyřešil se stavbyvedoucím. Nemá asi význam to tady dále rozvíjet a dohadovat se. Můžu Vás uklidnit, že pokud možno jakékoliv odchylky a nejasnosti konzultuji projektantem/stavbyvedoucím. Z pozice investora, který tomu úplně nerozumí a cpe do toho nemalé peníze, mám zájem na tom, aby to bylo v pořádku.

Důvod proč jsem založil toto vlákno je abych se s tímto problémem podělil, pokusil se získat nějaké normální "lidské" odpovědi, popř. načerpal informace od ostatních stavebníků a také, aby to pak mohlo posloužit i dalším.


Honza.

marek.stepan 17. 6. 2019 21:30:04

1) nekvalitní beton = beton který obsahuje Kaverny = dutiny nebo jiné pośkození lze samozŕejmně částečně opravit,
BASF-PCI nebo Weber má kvalitní manuály/literatutu čím/jak díry vyspravit.
Je ale NUTNÉ o situaci informovat projektanta + jeho statika, protože opravné malty nemusejí / a občas NEMAJÍ stejnou kvalitu jako měl mít půvofní beton.
2) použití třmínků menších rozměrů je nejen technologická nekázeň, ale tyto menší třmínky mají MENŠí/slabší statické parametry. Je opět nuné informovat Projektanta + jeho statika že nebyl dodržen technologický postup a nebyly dodrženy naprojektované a napočítané konstrukční prvky.

Oba dva detaily mají vliv na sníženou kvalitu stavby a podle kvality projektanta/jeho statika to v budoucnu například znemožní využití podkroví (snížením únosnosti). Pokud jste si od začátku nechal naprojektovat nej-levnější stavbu tzv. návrhově "na hraně", tak takovou nekázní riskujete že po Vás statik bude požadovat například nutnost dodatečné výztuže, což se Vám dost prodraží.

p.s. Je dobré nepoužívat "náladové" a "emotivní" označení jako je třeba výraz "vysoká třída" betonu. Pokud o tom chcete něco vědět, přihlaste se na http://www.betonuniversity.cz/ jsou tam velmi kvalitní přednášky. Jinak Variantu Betonu jste jistě předem konzultoval se svým projektantem (a v souladu se statikem), neboť Volba použitého Betonu + jeho tekutost musely být zvoleny dle počasí a situace na stavbě.

p.p.s. píšu projektant, ale samozřejmě můžete mít i svůj technický dozor investora, nebo to vyřešte se svým stavbyvedoucím, který vám podepsal papír že za Vaši stavbu ručí svojí hlavou. (Jeho podpis leží na Vašem stavebním úřadě).

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4