Hydroizolace vs bednění desky z EPS - prosím o radu

Autor: R&K (3 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
2. 11. 2018
6 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci,

potřeboval bych od vás poradit, možná jste to už řešili..

Když jsme realizovali "základovou" desku, použili jsme jako bednění soklový polystyrén (důvodem bylo jednoduché bednění a zároveň izolace spodní stavby), ale nedomyslelo se následné zpětné natavení asfaltového pásu směrem dolů.

Momentálně máme nataven jeden vodorovný pás pod obvodovým zdivem, s přesahem na vnější hranu EPS a druhý pás na vnějším přesahu (tedy na šířce EPS 80mm) a zahnut směrem nahoru na cihlu (vytvořen tzv zpětný spoj) - znázorněno na obrázku.

Myslíte, že toto řešení je dostatečné?

Hrozí, že bude vodorovným spojem vzlínat vlhkost do zdiva?

Vytvoří takto řešená izolace tím vodorovným asfaltovým pásem tepelný most?

Nebo raději nalepit ještě jeden asfaltový pás pomocí lepidla (k tomu určenému) přímo na vnější stranu EPS a následně natavit směrem nahoru až na cihlu a překrýt tak spoj již natavených dvou pásů?

Před EPS ještě plánuji dát nopovou fólii.

Předem díky za každou radu.

Stavbě zdar.

Přílohy

detail.pdf
detail_2018-11-02.pdf
detail.jpg

Jiří Kubíček 8. 11. 2018 22:06:41

Dobrý den, v tomto případě slouží ta nopovka pouze jako ochrana tepelné izolace, jakákoli "odvětrávací" nebo drenážní funkce zde nemá význam, není to starý dům bez izolace soklu a vodorovné izolace zdiva, jen se těmi nopy dovnitř zvětší ten případný liniový tepelný most. V konečném důsledku je to ale celkem jedno, zda se to dá nopy ven nebo dovnitř, rozdíly budou minimální. Ona by tam ta nopovka ani vůbec nutně nemusela být, stačí geotextílie. Jinak pro inspiraci zde článek, kde se dokonce prakticky vůbec nedoporučuje dávat nopovku nopama ke konstrukci: http://www.tom-builder.cz/nesvar-nopovka/ .

Jan a Zuz

Jan a Zuz 8. 11. 2018 21:17:18

Nopová folie se dává z důvodu ochrany TI, slouží jako drenážní vrstva a také rozkládá tlak zeminy na TI tím, že nopy budou směrem dovnitř. Dát je ven je určitě špatně !! Není těžké si o tom něco načíst. ;-)

R&K 4. 11. 2018 19:57:22

Pane Kubíčku,
Vám taky děkuji za reakci.
Nad spojem ještě soklový perimetr nemám, ale jen proto, že jsem nevěděl jestli ten spoj nechat tak jak je, nebo jestli to nějak předělávat. Nopovku položím tak jak radíte, tedy nopy ven.
Ještě jednou děkuji.

R&K 4. 11. 2018 19:50:49

Juraji
Děkuji za radu a foto.
Projektantce jsem psal, ale neodpověděla mi, stavební dozor tvrdí, že to není problém..
Asi to tedy provedu stejně jako ty.

Jiří Kubíček 2. 11. 2018 15:02:03

Dobrý den, podle mne vlhkost nemá kudy vzlínat, tím spojem hydroizolací vloženým mezi desky tepelné izolace jste si pouze vytvořil drobný liniový tepelný most, ale není to nic závažného, osobně bych to tak nechal, další hydroizolace na čelní straně tepelné izolace by stejně ten tepelný most neodstranila. Maximálně, jak píšete, tak jako ochranu izolace na soklu (předpokládám, že ten soklový perimetr máte na celém soklu, tedy i nad spojem té hydroizolace) můžete dát tu nopovku (dal bych ji ale nopama směrem ven, protože u tepelné izolace neslouží k "odvětrání" soklu ale jen k ochraně izolace a kdybyste ji dal nopama k izolaci, o trošku snížíte izolační vlastnost izolace soklu a zvětšíte ten liniový tepelný most), použít se dá ale i obyčejná geotextílie.

JM

JM 2. 11. 2018 14:03:17

Ahoj,
krom obecných plků že by to měl řešit projektant/dozor bych poradil (pokud máte suché podloží) nechat to tak, přidávám foto jak jsme to vyřešili (asfalt. pás ale záměrně nezakrývá celý polystyren aby šel slepit pěnou s horním. protože díky dvěma vrstvám asfalt. pásu tam vznikla mezara kolem 1cm).

Juraj

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama