Oplocení? je územní studie závazná

adam
18. 6. 2018
Dotaz
4 komentáře

Zdravím,

pokusím se ve stručnosti.

V uzemní studii místo kde stavím je uvedeno, že oplocení k veřejnému prostranství (cesta) musí být s kamennou podezdívkou a výplní buď kovanou či dřevěnou.

Někteří sousedi (2), již nové oplocení řeší, nicméně oba mají zelené pletivo. Je to nebo není proti nečemu? Samotnému se mě do toho plotu nechce, dělat 80 metrů (2x40m) plotu ve výše zmíněne variantě přijde odhadem na 1/4 milionu.

Nestačilo by například dát plot o 0.5 metru dál od veřejného prostranství, tím by pak oplocení sousedilo pouze s mým pozemkem, tj byl by to můj plot v rámci mého pozemku.

Nedošlo od 1.1.2018 k nejakým změnám v zákonech?

Jáké hrozí sankce, opakované pokuty do odstranení stavby? Či jen jednorázová pokuta, nebo se prostě hřeší na to že to nebude nikdo řešit a vymáhat.

Adam

adam 18. 6. 2018 18:18:20

Nejedna se o nic puvodniho, je to vse na zelene louce, nove parcely.

Takze 2 metry. Kazdopadne budu stavet zatim docasny plot a uvidim jak to dopadne u tech sousedu.

zero2 18. 6. 2018 17:52:54

Situace je trochu jiná, pokud sousedi obnovují již existující plot, to by se jejich vzhled mohl řídit původním povolením a tam ty regulace nemusely být nebo měly povolení ještě před onou studií a jen dokončili stavbu.
Posunutí plotu o 0,5 m bohužel nepomůže - nemůžete umisťovat stavby do 2m od hranice pozemku bez souhlasu.
Stavební úřad to může vymoci tím, že vám dá pokutu, i opakovaně a případně vám nařídí odstranění černé stavby.

adam 18. 6. 2018 17:39:58

Již jsem se ptal před cca rokem. Na daném oplocení trvají. Proto me spíše zajímá zda ho mohou vymoci pokud udělám jiné. Stavební úřad nepatří mezi ty přívětivé, dle pověstí.

Proto se mě zdá dívně, že již dva sousedi mají pletivo k ulici.

zero2 18. 6. 2018 17:32:04

Stavba plotu se výrazně zjednodušila už před lety, kdy už stačilo jen územní souhlas, tj. seženete si podpisy majitelů dotčených sousedních pozemků na katastrální mapu s nakresleným záměrem a to celé donesete na stavební úřad a zaplatíte 500 Kč.
Novelou od 1. ledna 2018 se to ještě zjednodušilo s tím, že pokud chci stavět plot, bude menší než dva metry a nebude sousedit s veřejným prostranstvím, není územní souhlas/povolení nutné.
To tedy se na vaši situaci nepoužije.
Je otázka, zda-li obecní úřad či stavební úřad může podmínit udělení územního souhlasu nějakou podmínkou a že tedy územní studie je závazná i pro územní souhlas, který se obvykle nezabývá detaily provedení stavby, ale řeší jen rozměry a umístění.
V zásadě to funguje tak, že jen se ověří, že plot bude stát ve správných místech, všichni sousedi budou vědět o tom, že se bude něco stavět a i když napíšete, že plot bude drátěný, můžete postavit jakýkoliv - alespoň takhle to funguje u nás, kde není regulace vzhledu plotu.
Ideálně je se zeptat na stavebním úřadě, jak moc je územní studie závazná i pro plot - je klidně možné, že studie je staršího data a tedy nereaguje na novelu stavebního zákona.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Poradny_dum

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Poradny_dum
Poradny_dum