Spatny projekt, zadani, projektant?

Autor: Petr Pechacek (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
24. 2. 2017
9 komentářů
Dotaz

Dobry den,

jsem trosku v tezke situaci jak se vyporadat s problemem. Projektant naprojektoval patrovy dum vcetne garaze, sedlovou strechu a 180m zastavene plochy s odstupem od hranice mensi nez 3,5m. Rozpocet byl 6mil. Byl presvedcen, ze se poda zadost o vyjimku pro snizeny odstup od souseda, ktera vzhledem k situaci pozemku, domu a domu souseda (spolecna strana bez oken) bude udelena a poda se projekt stavebnimu uradu. Urad vyjimku zamitl, odvolani take nepomohlo, krajsky urad se vyjadril, ale stavebni to opet zamitl a po vice nez pul roce mame projekt, ktery nelze pouzit, zamitnute vyjimky a bezi nam lhuta pro hypo. Projektant po 1. zamitnuti se snazil udelat "napravu" - navrhl uzsi variantu domu, ktera ale vzhledem k pudorysu a pokojum byla prislis velkym kompromisem, dale udelal variantu se sklepem, ktery by stavbu prodrazil. Nyni dum predelal tak (dle jehoslov, jen pootocil o 90°, zmenil svisle konstrukce, ktere nyni lze pouzit), ze jsme spokojeni, nema nesrovnalosti s odstupy a muze zacit zpracovavat dokumentaci pro urad.

Jadro problemu je, ze na prvni dokumentaci pro urad travil nejaky cas, ktery chce zapaltit, dale cas s vyrizovanim vyjimky, komunikaci s pravnikem a take hodiny s navrhem uzsi varianty, varianty se sklepem a take s posledni otocenou variantou. K prvni dokumentaci take nechal zpracovat nejake dilci profese - statika, pozarnici, penb, vytapeni...

Nyni po nas chce zaplatit dokumentaci vc. externich profesi, kterou hodim do kose, hodiny na uzke variante (nevyhovovala), na variante se sklepem (priliz draha), praci na vyjimce a posledni navrh konecne varianty s tim, ze opet budeme platit za tvorbu nove dokumentace pro urad, tedy dokumentaci vc. statiky, penb, vytapeni...

Jak byste se postavili k platbe takove dokumentace a navrhu, ktere nelze pouzit? Od prvni schuzky to bude 2 roky a zatim nemam nic, hypo bezi, bydlime v najmu... Dostal jsem ho na doporuceni dobreho kamarada, nejradsi bych se otocil na patach a sel pryc.

Architekt Kožíšek 8. 9. 2022 11:03:54

"Byl přesvědčen, že se podá žádost o výjimku.."
Otázkou je, proč naprojektoval podrobně něco a teprve pak žádal o výjimku, o kterou se mohlo žádat na základě zákresu do situace a mohl se vyhnout stovkám hodin práce. To je chyba. Měl žádat nejpozději ve studii, ideálně v rámci rozpracované studie.
Možná jste na něj tlačili, jak je běžné. Takže buďto je to dobrák anebo střelec, pokud jste na něj netlačili a mohl to udělat dříve.
Já se snažím sporné body ověřit co nejdříve. I tak vždy trnu, jestli všechno projde a nebudu se muset dostat do likvidační situace, kdy investor nebude chtít zaplatit něco, co původně chtěl, ale muselo se to kompletně předělat, protože se změnil nějaký paragraf, nebo nějaký paragraf na místním úřadě někdo chápe trochu jinak, nežli byla moje dřívější zkušenost.
Bohužel veřejnost nechápe, jak je práce architekta/projektanta náročná a zkušení projektanti raději odcházejí na méně náročné pozice, protože legislativa je tak košatá, že je velmi nesnadné odhadnout na čem by se projekt mohl zvrtnout a tahle práce je čím dál více o nejistotě.
V tomto případě uznávám, že je to zrovna dost hloupá chyba, ale chybí mi v té rovnici vyjádření projektanta, protože to mohlo být celé trochu jinak a je také otázka, zdali se nejedná o tzv. levného projektanta a nejde tu o částku za celý projekt pros tavební povolení do směšných 40ti až 50ti tisíc. Potom to je hlavně o hlouposti investorů, který si neumí položit otázku, zdali tak náročná úloha stojí fakturačně za100-150 hodin práce.

Petr Pechacek 27. 2. 2017 12:49:28

Nekolikrat jsem mel chut s nim ukoncit spolupraci, jelikoz vsechno dodava pozdeji nez slibi, krom prvni a druhe schuzky nikdy neprisel na cas, nekdy mi prislo ze zacina pracovat zrovna kdyz mu volam a vidi moje jmeno na display telefonu a vybrusli z toho slovy "jeste musim zapracovat detail, abych vam neprezentoval nejaky hnus, jeste to musim zkontrolovat toto, jeste musim udelat koty". Ted s postupem casu a vedlejsich nakladu me stve vic a vic, ze jsem to neudelal uz driv...

Moje pani mu vzdycky rikala, poslete nam to rychle, at to muzeme odsouhlasit a hlavne at uz muzeme zacit stavet a bydlet.

Urcite jsem ho netlacil, aby zpracoval dokumentaci v rozporu s legislativou. O nutnosti vyjimky jsem se dozvedel, az kdyz jsme podali zadost o vyjadreni obce k zameru, kde obec souhlasi za podminek, ze nam udeli stavebni urad vyjimku.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 26. 2. 2017 21:32:43

Pokud projektant neprokáže, že dělal dílo v nesouladu s platnou legislativou (normy, vyhlášky, zákon apod., konkrétně zde vyhláška 501/2006 Sb.) přímo na Vaše výslovné přání, tak je dokumentace vadná a není ve Vašem zájmu ji převzít. Zákon 360/1992 Sb. stanoví autora projektové dokumentace vůči klientovi v mj. rovině občanskoprávní, tedy za škody, které svým dílem v budoucnu (nyní pro vás v přítomnosti) způsobí (způsobuje). Pokud jste nějakou listinnou formou neměli upravenu Vaši objednávku, tak se potom řídí zákonem 89/2012 Sb., k v němž se předpokládá bezvadné provedení díla.

Dokumentace pro stavební povolení, podle které není možné dosáhnout stavebního povolení, není bez vady.

Petr Pechacek 26. 2. 2017 20:54:36

Ze se vedle bude stavet vedel, byl v kontaktu s projektantem souseda...

Lukáš a Hanka 25. 2. 2017 18:00:12

Ahoj viděl bych chybu na straně projektanta, pokud si to sam konzultoval na urade,ktery nyni tvrdi, ze mu to rikal, ze to nepujde. Projektanta vyzvat k oprave-predelani projektu (ktery jestejne k nepouziti),samozrejme neplatit dalsi naklady na projekt, je to jeho chyba, pokud se nedomluvite sepsat s pravnikem zalobu a dat na soud. A sehnat lepsiho projektanta. Samozrejme zalezi taky na tom, jakou jste meli predtim spolecnou domluvu. Znamy mel taktez problemy s projektem, nekolikrat ho vracel projektantovi,ktery taky neco zkousel o dalsim placeni,pak mel s projektantem hlasity telefon hovor ze hnupa z neho delat teda nebude a najednou to slo.

ColeTrickle6 25. 2. 2017 6:11:12

Tak to, že se rozhodl stavět i soused vrhá pro mě na situaci trochu jiné světlo, z prvního příspěvku jsem odtušil že na sousedním pozemků už je stávající dům....

Pokud tedy stavíte a sousední parcela je také nezastavěná, tak je předpoklad že vám SÚ nepovolí méně než 3,5m (běžně se min. vzdálenost rozpočítává rovnoměrně) když vedle soused ještě nemá postavené, jedině pokud by vám soused dal svůj souhlas. Jestli tam jsou ale stísněné podmínky tak by byl soused blázen....

Petr Pechacek 24. 2. 2017 21:03:23

Mno s odstupem casu mi to prijde, jakoby z nas chtel vylakat co nejvic penez. Chteli jsme plochou strechu, resp. meli jsme nejakou predstavu o dome, strese, garazi, vzhledu. Kvuli cene za betonovou strechu nas premluvil na sedlovou, ok, melo to i sve pozitivni stranky. Pak prisel, ze rozpeti sedla ji prilis velke (asi 15m) a pro realizaci strecha bude moc draha. Dum se tedy upravil na rozmer (asi 11m) .
Moznost stavet blize k hranici konzultoval s urednikem, ktery mu to odsouhlasil, pokud splnime zakonne podminky, podlozene to ale nema, problem prisel tesne pred podanim zadosti o povoleni (a uzemni souhlas), kdy podal zadost take nas soused a tedy nas "omezil" jelikoz stavi 3,5m a musime se dodrzet 7m mezi domy. Me urednik tvrdi, ze mu rikal od zacatku, ze to nepujde, ale presto to tak naprojektoval. Ted se na me na urade blbe koukaji a krouti ocima, kdyz chodim konzultovat novou situaci pro uzemni souhlas a reknu, ze mame porad stejneho projektanta...
S navrhem udelat zuzenou variantu prisel on, kterou nam predlozil, jako mozne reseni v pripade neudeleni vyjimky a ja ji bohuzel odsouhlasil k vyladeni. Jelikoz jsme nebyli spokojeni, prisel se sklepem. Pak po roce techto napadu, jednani s urady, pravniky jsem toho zacinal mit dost a chteli jsme taky zacit stavet a bydlet nebot nas to stoji nemale penize (defacto o rok kratsi splaceni hypo, poplatky za zmeny ve smlouve o posunu data cerpani). Variantu se sklepem jsme tedy doladili kompromisem do finale. Pak ale prisel, ze realizace sklepa na nasem podlozi vyjde na necely milion korun, coz je uz mimo rozpocet, takze vyladenou variantu jsme opet odsunuli a stale doufali v udeleni vyjimky.
Chapu, ze za odvedenou praci nalezi odmena, ale pokud jsme se v breznu 2015 domluvili, ze v lepsim pripade stihneme jeste koncem roku 2015 udelat zakladovku abcyhom na prelomu 2016/17 vse dokoncili a zacatkem 17 se stehovali, nevim jestli dnes, kdy nemame nic (krom studie za xx tis a dokumentace za xxx tis) dodelavaji se dokumenty pro uzemni souhlas a zacne se vytvaret dokumentace pro povoleni je splneni zadani, nehlede na to, ze od prvniho dne vedel vysi rozpoctu, ale presto predkladal variantu s drahou strechou, kterou predelal a pote variantu s drahym sklepem. Naklady na vyjimku, odvolani, pravnika jsou take dalsi xx tis naklady ktere hradim ja, abych pote od urednika slysel "ja mu od zacatku rikal, ze to nepujde..."

ColeTrickle6 24. 2. 2017 15:47:43

Dobrý den,

záleží na tom jaké jste mu dal zadání a jestli Vás upozornil na problematiku či hrozbu neudělení povolení...

Každopádně přece projektovat může začít až po získání územně plánovací informace, případně po jednání na stavebním úřadu. Dále pokud vím, že stavím blíž hranici než je v zákoně, tak udělám studii a předjednám si to na úřadu.

Dále zadal jste mu vypracovat jiné varianty řešení domu, které chce teď zaplatit (se sklepem, otočená atd..)???

Nicméně myslím si. že za provedenou práci náleží odměna...

František Odvárka 29. 4. 2014 19:54:53

Opravdu pěkná deska. Já jsem do ní zahučel s podobnou cenou,ale měl jsem celkem 65 kubíků betonu.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama