Zkušenosti s Heluz a Porotherm

Autor: Renata277 (3 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
27. 4. 2016
21 komentářů
Dotaz

Dobrý den. Můžete mi prosím napsat vaše názory na cihly od těchto firem. Nechceme zateplovat. Podle čeho jste se rozhodovali jakou vzít značku. Projektant doporučil cihly Heluz s plněným polystyrenem šířku 38. Prý má s nimi lepší zkušenosti na stavbách než s cihlami od firmy Porotherm plněné minerální vatou. Děkuji za vaše názory.

Riso15 14. 3. 2023 12:49:48

Také se chystám stavět a dva v jednom mě právě oslovily.
Zejména nechci prostě izolovat, nechci dávat další zateplení na vnější stranu. Protože mně to připadá jako práce navíc...

Petr195 17. 3. 2023 7:34:27

Také jsem to tak cítil, a proto jsem si vybral cihlu s výplní. Chápu, že nemusí být pro každého, ale jak se říká, sto lidí, sto chutí. A zjistili jsme, že je to dobré a hlavně rychlé řešení. Pokud tě zajímá něco konkrétního, zeptej se.

Riso15 27. 3. 2023 6:31:19

Zajímá mě hlavně, jaký druh výplně je dobrý?
A jsou tepelně izolační vlastnosti výrazně lepší než u cihel bez výplně?...

Marek Šeller 2. 3. 2023 8:37:27

Ahojte, potřebuji poradit se stavbou domu... Dívám se, jaké jsou možnosti, pokud jde o cihly...
Ale mám pocit, že už je toho na trhu docela dost a já se nemůžu rozhodnout, od koho a jaké cihly si pořídit... Podle čeho jste se rozhodli? Na co si dávat pozor při výběru?

lukasouny 2. 3. 2023 9:23:42

Dívali jsme se na parametry tepelné izolace, to byl pro mě základ. V tomto ohledu jsem srovnával několik značek. Abych si udělal představu o poměru kvalita/cena, zabralo mi to více času, ale stojí to za to se tým zabývat. Koneckonců, dům se staví jen jednou :))

Marek Šeller 6. 3. 2023 7:06:23

Takový mám názor i já... Že jednou postavit a pořádně...
Nevím ani jakou značku vybrat, ale ani to, jakou tloušťku...
Ty jsi dával jakou tloušťku? I jsi zateploval?

janok 7. 3. 2023 7:36:57

Šířka cihly od 44 cm nemusí být zateplena. Záleží na vás, čemu dáte přednost, zda užší a pak zateplíte, nebo širší a nemusíte. Dnes je spousta možností, můžete si vybrat například i plněné cihly, jde jen o to, co od toho očekáváte.

Pavel Novy 7. 3. 2023 17:36:18

Vážení přátelé Obvodové zdivo má 2 hlavní funkce : 1. Statickou, nese zátěž. O tom rozhodne projektant co stačí a co ne. 2. Tepelně izolační (budoucí náklady na topení) : ta se dá velmi lehce spočítat, jen to asi nikdo nedělá. U příček je pak asi nejzásadnější akustika. Dobrá zpráva je, že všechny druhy zdiva (Porotherm, Heluz, Ytong, Pofrix, VPC, ZB + EPS, Liaporbeton, dřevostavba atd..) jsou OK. To, že se někde dělá lépe drážka, něco je méně přesné, něco těžší apod., nejsou parametry, podle kterých bych se měl rozhodovat. Dům se staví na 30 a více let, takže jestli budu dělat drážky o 4 hodiny déle nebo půl dne budu přebrušovat porobeton je podle mě naprosto irelevantní. Je třeba si uvědomit, že jednotlivý výrobci mají více typů tvárnic/cihel. Liší se samozřejmě rozměry, ale hlavně se liší pevností a s rostoucí pevností klesá prostup tepla u. Jeden materiál nemůže dělat dvě věci, které jdou proti sobě. Takže moje univerzální rada : Cokoliv (vyjma drahých 2v1a apod.) 44 cm a výše bez EPS nebo cokoliv 30 cm a méně s EPS. Nejekonomičtější je tenká stěna a EPS. Nejzásadnější je celková koncepce a pak člověk zjistí, že konkrétní typ zdiva je naprosto nepodstatný. A při porovnáni ceny zdiva doporučuji porovnávat cenu celého sytému (myslím zdivo, doplňkové tvárnice, překlady, pojivo, vnitřní a ZEJMÉNA venkovní omítky) a to si snad každý spočítá sám. Ve skupině https://www.facebook.com/groups/StavimeSvepomoci jsem dělal několik výpočtů na různé typy. Je to pár výpočtů na pár minut.

Pavel Novy 7. 3. 2023 17:37:31

Hlavně ne nikdy cihly 2v1. To je předražený marketingový výrobek.

KamilH 8. 3. 2023 7:59:47

V tom, co jsi uvedl značky, tak jsou mezi nimi cenové rozdíly. Myslíte si, že jsou tyto cenové rozdíly nějak opodstatněné? Nebo na tom nezáleží a vybral by si nejlevnější variantu? Protože já osobně se na to dívám tak, že bych si také raději připlatil. Dům stavím jen jednou a chtěl jsem, aby byl kvalitní. Nechci, aby bylo slyšet přes stěny, nechci se trápit tím, že nebudu moct něco pověsit a podobně.

Pavel Novy 9. 3. 2023 11:37:21

Hodně často slyším, že stavím dům pro jednou a raději si připlatím, ať je to kvalitní a pořádné. Ale zatím mi nikdo neřekl co má být kvalitní a pořádné. Já osobně budu stavět 3. dům pro sebe. Budu stavět z toho nejlevnějšího co doporučí statik a na to budu dávat izolaci. Akustiku nějak neřeším. Statik řekne zda je to OK. Tepelně si to spočítám sám a zbytek neřeším. Druhý dům jsem stavěl z porobetonu 2. jakosti, který stál 30 ceny 1. jakosti. Dům stojí skoro 10 let. Žádný problém. Pověsti se dá cokoliv, když víš jak. Pokud ale řešíš akustiku, pak doporučuji více studování. Akustika u EPS může být problém. např. https://stavba.tzb-info.cz/zateplovaci-systemy/14150-akustika-zateplovacich-systemu-etics?fbclidIwAR0fsp1HQ53dOlVaOu1jqlu31gJN2os09EFhPQgoi0qsbvvsFvGsIgpK77A

Marek Šeller 13. 3. 2023 7:27:51

Kéž bych to věděl, které řešení je lepší...
Kamarád se mi o víkendu zmínil o nějakých vycpaných cihlách, ale netuším, jaké jsou jejich parametry. Ještě jsem se na to nedíval, nezkoumal jsem to, máš s tím nějaké zkušenosti?

Marek Šeller 13. 3. 2023 7:36:47

Děkuji za názor...
S těmi drážkami máš bezpochyby pravdu. Nejdřív jsem přemýšlel, po jaké značce sáhnout, ale teď mám pocit, že jde spíš o to, jaký typ cihly, jakou tloušťku...
Budu se muset podívat i na ty ceny, abych si udělal představu.

Pavel Novy 13. 3. 2023 15:05:09

Tak ve výběru zdiva mám jasno :-) Vycpané cihly jsem řešil tady. Jsou to cihly 2v1. Totálně předražený marketingový výrobek. Stavíme svépomocí - rady, tipy a triky | Facebook

lukasouny 22. 3. 2023 11:06:20

Za sebe ti řeknu že cena by neměla být jedinou věcí podle které by jsi se měl řídit. Dům přece stavíš jen jednou proto je třeba dbát především na kvalitu a tepelněizolační vlastnosti cihel. Pro mě to bylo gro.

Mao 1. 5. 2016 19:16:44

já mám zase dobrou zkušenost z Heluzem a to konkrétně STI 38 broušená, příčkovky nebroušené, nosníky a miako strop objednávané a dodávané v roku 2013. celkově s kvalitou, návozem a cenou jsem byl spokojen (sleva cca 40-55 procent z ceníkovek), cihly bez problémů, uplně minimum polámaných..za mě bez problémů. objednáváné přes stavebniny dektrade.

jinak rozpis vyšel tak nějak dobře co mi udělal Heluz, ale já to tak nějak přepočítával sám a upravil dle sebe. abych řekl pravdu někdy je lepší ve slevě koupit víc materiálu než ho pak za vyšší ceny kupovat přímo ve stavebninách v okolí a to ještě nemusí mít skladem to co přesně sháníte. raději potom zkusit prodat např. přes bazoš.

Lukáš a Hanka 1. 5. 2016 8:27:19

Ahoj,napíšu svoji zkušenost s porotherm v r. 2014 kdyz jsem zacal stavet, predbeznou poptavku na mail dle zaslaneho projektu nechteli udelat,nutna osobni schuzka, no cas jsem si udelal,precijenom je to velka zakazka,schuzka probihala ve stylu novinka cihla s vatou, predchystane katalogy, rikam toto nechci je to drahy, naprsi mi do toho atd. Pan si trval na svym, skritizoval zakladni modely cihel, jsou zastarale,v polystyrenu by nezil atd... po ukonceni schuzky ze mi naceni tu s vatou,prakticky si rozhodl za me,presto jsem murekl ze chci nacenit klasiku. Po par dnech mi prisla nabidka na cihlu s vatou cena skoro pul mega,nabidka na obyc. vubec neprisla,mezitim jsem jeste zjistoval kvalitu cihel,zdeni svepomoci, paleny cihly kazda jina,pouze s brousenych stran v toleranci. Jinak rozdil na sirku zdi skoro do 2 cm. Nasledne jsem si dal schuzku na porobeton,kde jeste po nekolika telefonatech se nabidka upravila,vcetne jejich chyb,a
byl jsem na cca 230000,- vcetne zalozeni rohu od mistra zdarma. Na nabidku jsem nakonec kyvl. Abych se vratil zpet k porothermu tyden po zaslani mailu mi volal nejaky zamestnanec,s tim jak jsem sem rozhodl,kdy poslu zalohu,aby mohli navest material. Do telefonu jsem se mu vysmal, at na to zapomenou, kdyz me nebyli schopni ani necenit beznou cihlu o kterou jsem zadal,samozrejme tohle hned zacal nabizet, ja jen sdelil, ze uz jsem zvolil konkurenci a telefon zavesil. Po 2 letech co me barak stoji jsem porad zastance porobetonu, jednoducha prace svepomoci, minimalni zbytky,presnost.

Sintom

Sintom 29. 4. 2016 9:29:42

Zde nabídnu zkušenosti s Heluzem:
Poptávka materiálu dle studie pro rozhodnutí z čeho stavět: 300.000 Kč
Nacenení dle skutečného projektu (nic se nezměnilo) 550.000 Kč
Změna zdiva, též Heluz, ale jiný model 320.000 Kč
Rozpis materiálu, špatně věncovky
2. rozpis materiálu špatně chybí plněná 1. řada
3. rozpis materiálu je první řada, prozměnu nejsou věncovky (nemoc, 14 dní nikdo nereagoval)
Zdražení
4 rozpis správného materiálu cena 460.000 Kč
14ti denní hádky o zachování původní ceny cena 370.000 Kč (stejný materiál cena neuhádána jen snížena)
1. Návoz materiálu, nevejde se mi na pozemek návěs potřebuji kamion s vlekem. Přijel Návěs
1/4tina cihel špatně přivezena (ignorace závozového plánu) mít překlady a nemít zdivo je špatně (očividně mi dali to, čeho měli zrovna hodně) příplatek 1000 Kč za exprasní závoz ( týden)
založení stavby od Heluzu. založení špatně, bourání části 1.řady a vlastní založení
2. Závoz opět návěs, opět špatné zboží (již mám 4 palety něčeho co jsem nechtěl neumí spočítat ani počet cihel na patro když mají přesné výkresy v pdf i dvg)
Zboží jsem si rozvážel po desce paleťákem řidič nervní. Ale naúčtováno složení na desku s příplatkem 2000 Kč
Již mám postaveno 6 šár, co cihla to originál. V broušeném směru odchylka v normě, na nebroušeném rozdíly až 1,5 cm
Zatím mám bokem 40 rozmlácených cihel už od výrobce.

Obrázek si udělejte sami.

Pokud chcete lepit na pěnu, je potřeba neskutečná přesnost. jinak se cihly o milimetr houpou a děsně blbě se to brousí, je podle mě tedy lepší na tenké lepidlo, které si ten milimetřík dorovná.

Ifko a Lůca

Ifko a Lůca 27. 4. 2016 12:48:56

Zdravím, já řešil stejné dilema, chtěli jsme broušené cihly. Nechtěli jsme dodatečně zateplovat, toto rozhodnutí jsem následně přehodnotil (už ani nevím proč), nicméně konečné rozhodnutí bylo stejně nezateplovat, finální rozhodnutí jsem zvažoval dlouho... Nakonec jsme se rozhodli pro cihly od Heluzu FAMILY 44, neplněné. Když to zjednoduším, tak u nás šlo rozhodnutí na základě poměru "cena/výkon", který je podle mě u cihel Heluz lepší než u Porothermu. Někdo to může vidět jinak, ale u nás to bylo takto. Řešili jsme to v komentářích k tomuto článku http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/priprava-stavby/4474-rozhodovani-z-ceho-stavet.html

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama