Anhydrit nebo beton ( cemflow ) ?

Autor: zvirek (79 příspěvků)
11. 10. 2015
20 komentářů
Dotaz

Chystají se podlahy, v projektu je naplánován andhydrit, ale dozor doporučuje cemflouw - kdyby někde praskla voda ( a žejí běží v podlaze dost ), nebo podlahové topení ( také v celém domě ), tak u betonu stačí opravit lokální místo, ale anhydrit do sebe vodu nasákává, takže se ho musí vysekat mnohem větší plocha.

Jen se možná bude muest cemflow dát v trošku větší vrstvě ( 6-7 cm ), tedy ubrat 1-2 cm na polysterenu.

Co si o tom myslíte ?

Skladba podlahy: 15 cm EPS, podlahové topení, anhydrit/cemflow 5 cm, lepený vinyl.

Johny 7. 11. 2018 19:37:21

O podlahách nevím skoro nic, ale o fyzice něco málo ano. Používáte zde pojmy jako "tepelná vodivost", "akumulace", "dynamika systému". Jen pro pořádek:

1. tepelná vodivost je schopnost látky vést teplo - přenášet ho z bodu A do bodu B. V termodynamice se značí λ [W.m-1.K-1] viz. Wiki. Beton či anhydrit mají nějakou tepelnou vodivost, polystyren pod podlahou má jinou - řádově menší tepelnou vodivost. Tím je zajištěno, že cenné teplo "teče" z větší části do místnosti a ne přes EPS/XPS pryč dolů do "tepelných ztrát domu". Čím větší je tepelná vodivost podlahy nad polystyrenem a nižší tepelná vodivost samotného polystyrenu (čím je vyšší jeho tepelný odpor Rθ = 1/λ), tím měnší vznikají ztráty přenosem tepla od zdroje (trubky, topného kabelu).Tato veličina je naprosto nezávislá na čase, neříká nic o "akumulaci" ani "dynamice" soustavy. Naproti tomu

2. Měrná tepelná kapacita c [W.kg-1.K-1 (ve starší literatuře též měrné teplo nebo specifické teplo) je množství tepla potřebného k ohřátí 1 kilogramu látky o 1 teplotní stupeň, viz Wiki. Tato veličina tedy napovídá o vámi zmíněné akumulaci a dynamice soustavy. Obecně platí, čím je materiál těžší a hutnější, tím má větší měrnou tepelnou kapacitu. Pokud tedy chcete udržovat konstantní teplotu bez výkyvů, pravděpodobně je vhodnější beton, který zpomaluje odezvu soustavy (samotné vodní podlahové topení má velkou tepelnou setrvačnost díky pracovnímu médiu - vodě, na rozdíl od el. topných kabelů). Pokud chcete rychlejší reakci soustavy a proto plánujete el. topné kabely, pravděpodobně je vhodnější anhydrit.

Pavel

Pavel 15. 3. 2018 11:42:47

Ta vetsi/mensi tepelna vodivost je asi takovy problem, zda bylo drive vejce nebo slepice. Podlahovka je natolik nedynamicky system, ze pokud se nabeh spozdi o par hodin, tak to nepoznate. Ono to mnozstvi tepla dodaneho do baraku je furt stejne.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka 15. 3. 2018 11:33:25

Anhydrit:
+ rychlost
+ menší síla
+ lepší tepelná vodivost
- cena
- náchylnost na vodu
- více se přenášejí zvuky (dupání dětí)
- musí se čekat na dokonalé vyschnutí

Beton:
+ cena
+ nevadí mu vlhkost
+ menší přenos zvuku
- větší síla
- horší tepelná vodivost

U obou případů Vám podlaháři navrhnou udělat nivelačku.
Kamarádi mají anhydrit a my gletovaný beton.
Oba jsme se shodli, že do podlahy patří beton a sádra na stěny :-)

xor 14. 3. 2018 7:06:58

Pane Řípo, myslím, že jste zapomněl uvést hlavní výhodu anhydridu oproti betonu a to jsou dilatační spáry v ploše přiznané až na krytinu, kdy u betonu nejste schopen udělat obývací pokoje (+30m2) bez dilatací. Dnes jsou v módě lepené vinily a lidé často chtějí jednolitou podlahu bez přechodů a lišt.
Dále každý podlahář by měl jak anhydrit, tak i beton VŽDY vyrovnat nivelačkou. Ono totiž rovinatost 1-2mm na 2m lati nestačí pro tento druh krytiny. Doporučuji se podívat co je to rovina po vylití nivelačky. Vinyl zkopíruje časem jakoukoliv nedokonalost podlahy. Dalším faktorum mohou být další práce po podlahách, kdy se podlahy poškrábou a jinak poškodí. Pro dlažbu nebo plovoucí typy je to dostatečné a nivelačka se většinou (podle rovinatosti) dělat nemusí.
Dále byste měl vždy uvádět, že před pokládkou se MUSÍ udělat řádná nátopová zkouška a měřit vlhkost nejlépe CM přístrojem. Ve vašem případě, není potřeba tolik vody při realizaci , a tedy bude rychlejší nátopovka, ale je to nutné i tak.
Ještě mi to nedá abych reagoval:
Samonivelizace - kolik sklonů je v běžném rodinném domě prosím? Já vím max o dvou/třech, a to je sprchový kout(y) cca max 1-2 m2, možná TM/prádelna a garáž. Do garáže opravdu patří beton, zde se nebudu přít. Stojí tam často voda a spád je nutný. U koutu je někdy výhodnější to rozdělit na 2 etapy.


Anhydrit tu je již hezkou řadu let. Můžete uvést nějaké problémy s jeho cca jedno generační životností?

AŘbeton 31. 1. 2017 20:42:57

Dobrý den,
pro upřesnění:

1) Ano jedná se o reklamu (firmy).
2) Uvedená fakta jsou skutečně můj "osobní" názor.
3) Je pravda, že betonová podlaha je znatelně pracnější a umět s latí srovnávat zavlhlý beton je um. Kdyby kdokoliv přemýšlel o betonování své vlastní podlahy sám, určitě bych mu nedoporučil zavlhý beton (rovina by nejspíš dopadla katastrofálně). Doporučil bych mu litý beton.
4) Cílem celého článku bylo upozornit především na výhodu anhydritu, která vlastně výhoda není. Konkrétně se jedná o propustnost tepla (viz. můj původní text na straně 1. tohoto webu).
-- Většina lidí volí pravě anhydrit kvůli této výhodě v domnění, že ušetří na vytápění, nebo, že budou mít výhodu alespoň v rychlosti prohřevu podlahy. Jenže tak tomu u teplovodního podlahového topení není.
----- Teplovodní podlahové topení ve většině případech prohřívá podlahu pozvolna, pomalu, a zcela automaticky podle nastavené teploty v pokoji/domě. Když dosáhne teploty, vypne se. Když začíná být teplota nižší než je nastavená, začne pomalinku prohřívat.
5) Drolení betonu nebo pevnost ze zavlhlé směsi (tj. strojní betonová podlaha) se neděje. Je předepsán "přiměřený", ale poměrně jasný poměr, kolik má být cementu/písku/vody/plastifikátoru/polypropylenových vláken.
6) Smršťování betonu se u zavlhlé betonové směsi moc neděje. Částečně tomu brání polypropylenová vlákna, částečně "zavlhlá" (né zcela mokrá) směs. Pokud by byla podlaha jiná, než slíbená, odpovědnost za tuto podlahu nese daná firma.
7) Péče po vybetonování (větrání a jemné rozprašování vody) = Zde je pro nás skutečně problém neposlušnost zákazníků. Prostor musí být mírně větraný. V horkých letních dnech, nebo pokud na podlahu svítí přímo slunce, je potřeba podlahu také jemně skropit vodou (tím nejjemnějším rozprašováním vody). Je pravda, že zákazníci rádi neposlouchají. Dokonce se někteří zákazníci rozhodnou po podlaze chodit už druhý den i přes naše upozornění, aby po podlaze chodili až po cca 48 hodinách. Každé těžší zatížení než chůze je doporučeno až minimálně po týdnu. Pokládku finální krytiny podlahy (např: dlažba) si vždy určuje sám podlahář. (Beton zraje cca 28 dní.)

6) A v neposlední řadě, nechci tvrdit, že pro někoho nemůže být "anhydritová podlaha" (např: kvůli statice) lepší varianta. Pouze tvrdím, že v našem nabízeném sortimentu (tj. STROJNÍ BETONOVÁ PODLAHA a LITÁ ANHYDRITOVÁ PODLAHA), vyhrávala na plné čáře podlaha betonová.

PS: LITÝMI betonovými podlahami se nezabýváme, proto v původním textu nebyly hodnoceny.
S přáním hezkého dne
AŘbeton
Aleš Řípa
www.arbeton.cz

lukysz 31. 1. 2017 19:49:47

Musím také zareagovat. Mně se jednostranná reklama pana Řípy také nelíbí. A to z toho důvodu, že nelze obecně jednohlasně o jednom materiálu tvrdit, že je nejlepší nebo nejhorší. Je i více aspektů, které se musí zohledňovat, například statika stavby apod. Jestli se jedná o novostavbu, rekonstrukci. Je toho ale více. A na základě si investor vybere pro něj tu vhodnější variantu. Já osobně jsem také chtěl jít do betonu, ale po zvážení všech pro a proti, jsem zvolil anhydrit. U mne vyhrála statika a menší zatížení, dále pak roztažnost vlivem teplot a hydratace při vysychání. Uznavám, že každá varianta má své pro a proti. Kdybych měl přízemní dům, zřejmě bych vybral jinak, ale vždy záleží na konkrétní situaci. A tak je to u všech stavebních materiálů, každý má svoje pro a proti, záleží z jakého pohledu se na něj díváte.

Sydny Grygera

Sydny Grygera 31. 1. 2017 19:00:09

Nedá mi to abych nezareagoval, jsem taky z oboru. Ale provádím lité potěry, jak anhy tak cementové. Chápu, že si tady a na jiných serverech chcete udělat reklamu pane Řípo, ale hanění jiných produktů není to pravé ořechové. Já vám řeknu proč jsem si oblíbil anhydrit z hlediska realizace - minimum spíš nula reklamací. Anhydrit se tak málo při vysychání smršťuje, že nemusím řešit žádné zvedlé rohy ani praskliny. Pokud je podklad připravený správně. Lité potěry na bázi cementu jsou strašně náchylné na následnou péči objednatele, jednak co se týče kázně (větrání, vysušování) tak následné včasné pokládky povrchové krytiny.

Strojně hlazené potěry neprovádím, ale nemám potřebu je hanit. Komu čest, tomu čest, viděl jsem to několikrát v akci a pokud se to umí je to paráda. Ale na druhou stranu, naházet do mixokretu ty tuny by se mi nechtělo a ještě tahat cely dum na kolenou latí.

Ještě bych byl rád aby jste uznal také nevýhody - to že ta směs je jen zavlhlá, nedostatek vody k hydrataci cementu. Pevnost bude ruznorodá, to že dáte kari sítě do polosuchého písku s cementem a vlákny z toho nedělá beton. Nevím jaké provádíte na svých dílech dilatace, ale určitě to nesnese 36m2 jako 20ka cementový litý potěr. Viděl jsem také na vlastní oči jak se to umí krásně pokroutit a pozvedat rohy. Jeden kolega z konkurence mi tvrdil, že se jim to nikdy nestává. Poté jsem pochopil proč, dává tam tak mála cementu, že se tam nemá co smrštit. Pro obohacení http://stavba.tzb-info.cz/podlahy/13826-realizace-podlah-mozne-otazky-pro-vznik-grantovych-projektu , sám určitě znáte problematiku miskových deformacích jak na potěrech tak na průmyslových podlahách. Proto mi přirostl anhydrit k srdci, protože v 98% procentech je s nim klid, když se nic nezanedbá u podkladu a dilatací.
S pozdravem Žídek, Ostrava

AŘbeton 30. 1. 2017 22:38:32

I já se obávám že anhydrit za 250 Kč je až podezřele levný.
Abyste nakonec ještě nemusel podlahu dodatečně předělávat, dodělávat apod.

Nerad bych hatil nějakou firmu, ale pozor na to!
Některé firmy si poté připočítávají různé ceny navíc jako například:
-- zbroušení podlah, které je po vylití a uschnutí nutné ( tedy dalších + 20až80 Kč za 1m²)
-- okrajový dilatační pás (+ 15až30 Kč za 1m²)
-- pokládka separační fólie (+ 15až30 Kč za 1m²)
-- často i výjezd mixu krát počet výjezdů (v řádu tísíců)
-- a další podobné náklady.

U NÁS JE ROZDÍL V TOM, ŽE VEŠKERÉ TYTO NÁKLADY MÁME JIŽ ZAHRNUTY V CENĚ ZA M².s pozdravem
AŘbeton
www.arbeton.cz

Chuchmi

Chuchmi 30. 1. 2017 22:30:57

Tak teplovodní, to je něco jiného já budu mít elektrickou podlahovku, proto řeším regulaci. Kdy přes noc se nemusí v X misnostech topit, ale ráno nechcete přijít do zimy. U teplovodní, která má sama o sobě dlouhý náběh to pak je jedno no :) a jak říkáte na podzim zapněte na jaře vypněte, jen se modlit aby nebyla v létě kosa...

Chuchmi

Chuchmi 30. 1. 2017 22:18:49

Mě nejde o betonáře jen vyvracím to že beton je o 40% levnější, protože není. Na 300 bez DPH se dostane každej u anyhdridu a ani se nemusí moc snažit :)

AŘbeton 30. 1. 2017 22:13:49

Dobrý den,
jistě najdete na trhu i levnější, my mezi ně nepatříme. Zato patříme mezi kvalitní podlaháře/betonáře. Zaměstnáváme proškolené a především zkušené zaměstnance - "a to něco stojí". S kvalitou jsme si natolik jisti, že např. rovinnost podlahy jsme schopni garantovat.

Pokud si pozvete levnější betonáře a oni Vám podlahu neudělají hezky rovnou, budete platit ještě za samonivelační stěrku, a ta stojí skutečně dost peněz. Ve výsledku máte dražší podlahu než od nás.


PS:
PRO ZAJÍMAVOST: Neustále hledáme nové kvalitní betonáře, které dobře zaplatíme. Bohužel těch skutečně kvalitních betonářů, kteří dokáží udělat podlahu "jako sklo", těch na trhu moc není, a proto si ty naše "hýčkáme" a dobře platíme.S přáním hezkého dne
AŘbeton
Aleš Řípa
736 671 905
www.arbeton.cz

Chuchmi

Chuchmi 30. 1. 2017 21:56:51

No tou cenou bych se moc nechlubil... píšete o 40% dražší než beton. Mě budou lít podlahy za 250,- bez DPH 180 m2... Když to porovnám s Vaší "snovou" cenou 320,- za m2 tak se to vyloženě vyplatí.

Pokud máte být o 40% levnější, udělejte mi nabídku za 150 ,- za metr a možná se domluvíme.

K vodivosti tepla: Však o to jde, když se zapne topení, aby to začalo rychle hřát. Ono těch 30% taky udělá dost jestli bude podlaha teplá za 30 minut nebo za 40.

Marek 30. 1. 2017 20:44:32

Dobry den,
my sme davali v roku 2015 takisto betonove podlahy a maximalna spokojnost. Sice od Vasej konkurencie (HŠ Beton), 170m2 dom+samostatne stojaca dielna, cenovo to vyslo podobne, polozene za den. Pri pokladke celoplosne lepenych drevenych podlah nebolo potrebne davat stierku a podlahari chvalili rovinnost, takze verim, ze beton sa da polozit ozaj rovne. V technickej miestnosti mi podlahu krasne vyspadovali k podlahovej vpusti, nebol problem vyspadovat nasledne dlazbu. Tym, ze sme museli podlahy realizovat pred omietkami, neviem, ci by to anhydritu nevadilo. Takze nabuduce by som siel opat do betonu.

AŘbeton 30. 1. 2017 19:17:08

AŘbeton dobrý den, odpovídám na Vaší reakci.[center]SOUHRN ANHYDRIT vs. BETON:[/center]

Anhydrit= o 30% až 40% dražší, -- na tom se shodneme. VÝHODA BETON.

Náchylonost na vodu= jde o fakt,-- na tom se shodneme. Beton je daleko odolnější. VÝHODA BETON.

Plesnivění= Zde pouze doplním, že to nastává v případě dlouhodobého vystavování vlhku. jde o fakt. Ano v koupeně se běžně dělá hydroizolace. -- na tom se shodneme. VÝHODA BETON, pokud je hydroizolace VÝHODA STEJNÁ BETON I ANHYDRIT .

Anhydrit potřebuje fólii= před realizací se musí všechno pořádně utěsnit, aby "to" někam nezateklo, a aby nenavlhl polystyren. Kdežto zavlhlá betonová směs ("jde o strojní betonové podlahy kterými se zabýváme. Jedná se o poslední technologii realizace podlah v domě. A nejedná se o lité betonové podlahy - starší technologie.) nepotřebuje žádnou fólii. Beton aplikujeme přímo na polystyren. VÝHODA BETON.

Pevnost = Nebudu vyvracet pevnost anhydritu (a co firmy rády uvádí). Pouze zmíním, že anhydrit nepatří do žádných extrémů. V extrémech je odolnější vždy beton. (Pokud se jedná o reálné extrémy, beton lze různými způsoby ochraňovat, anhydrit "moc" ne). VÝHODA BETON.

Životnost= Jednoznačně beton. Až s několikanásobně delší životností. Samozřejmě netvrdím, že Vás anhydrit nepřežije, ale co možné je, že generaci po Vás bude dělat již zmíněné problémy. VÝHODA BETON.

POUŽITÍ KARI SÍTÍ (správně "ARMOVACÍ SÍTĚ)= kari sítě anhydritu nepomohou. I kdyby tam byly, nebude to mít vliv na celkové pevnosti podlahy. U betonové podlahy musíme ještě rozlišit její využití.
A) betonová podlaha v domě= Takováto podlaha nepotřebuje kari sítě. Poslední technologie jsou polypropylenová vlákna do betonu, které se přimíchávají do betonové směsi (PS: od nás jsou v každé podlaze, a dodáváme je zdarma.)
B) betonová podlaha v garáži= až zde se přidávají kari sítě. Výrazně to zpevní celkovou plochu.
Pozn: drátkovat kari sítě k sobě vlastně není potřeba. V odborných článcích se o tom dozvíte. Mají pravdu. Mělo by se to tak správně dělat, ale není to potřeba. Daleko lepší efekt je, když se překrývá alespoň jedno oko sítě z každé strany.)
Představte si následující situaci:
Máte rodinný dům 180m² + 30m² garáž. Pokud budete chtít anhydritovou podlahu, firma Vám udělá pouze dům, protože do garáže anhydrit prostě nepatří. Co ale teď? Vždyť potřebuji vybetonovat ještě garáž. Ve výsledku si tedy pozvete druhou firmu, která Vám vybetonuje druhý den garáž.
1) Více starostí
2) Cena za 1m² v garáži Vás vyjde daleko dráž, než kdybyste si rovnou pozval druhou firmu, která by Vám vybetonovala všechno během jediného dne. Proč? Protože cena realizace podlahy se odvíjí podle rozměru. (například, pokud chcete vybetonovat 30m², cena za 1m² činí 350 Kč, ale pokud budete chtít vybetonovat 210m², cena za 1m² vyjde cca na 290 Kč.)
(PS: na 30m² Vám nejspíš ani žádná podlahářská firma nepřijede, tzn. budete si muset zařídit všechno sám.) VÝHODA BETON.

Samonivelizace= že je anhydritová podlaha samonivelizační, je skutečně nevýhoda.
Spousty a spousty lidí potřebují různé sklony, náklony apod i přímo v domě. Díky zavlhlé betonové směsi lidem uděláme přesně to, po čem touží. Typickým příkladem je terasa, která často bývá součástí domu, a kterou rovnou betonujeme i s podlahou v domě (pokud si to tak zákazník přeje.) Co se týče rovinnosti podlahy, garantujeme ji normou 2mm na 2 metry, za kterou ručíme.
Pozn: Zde pouze doplním, že máme odborné zaměstnance, a udělat ze zavlhlého betonu rovinu, je skutečný um. Máme zaměstnance, kteří jsou kvalifikovaní a především zkušení. Přesnou rovinu z betonu skutečně umí. VÝHODA BETON - lze udělat podlahu podle potřeb.

Další náklady po realizaci podlahy= Jak jste již říkal, anhydrit musíte zbrousit. Tzn. další náklady, další čas, a další práce. Naší betonovou podlahu již brousit nemusíte. AŘbeton toto garantuje!
Pozn: pokud si pozvete nekvalitní firmu, která rovinnost nedokáže, skutečně budete muset použít samonivelizační stěrku. Proto předem doporučujeme dbát na výběr zkušené firmy. Jak jsem již říkal, my rovinu garantujeme. VÝHODA BETON.

[center]VÝHODY ANHYDRITU:[/center]

blbuvzdornost= Osobně bych to netvrdil ani u jednoho typu podlahy. Poměrně pracné je oboje. U anhydritu musíte všechno pořádně utěsnit a musíte vyklepávat bubliny apod. U betonové podlahy (nejedná se o litou betonovou podlahu) musíte zase umět udělat rovinu, a to je skutečně těžké. VÝHODA BETON I ANHYDRIT STEJNĚ.
Pozn: pokud si pozvete podlahovou firmu, toto Vás trápit samozřejmě nemusí.

Kari sítě= popsáno výše.

Dilatační spáry= Správně by se měly dělat u obou podlah. Nejedná se o složitý úkol. Stačí podlahu pouze proříznout na správných místech, aby nepraskla. (jedná se o 1mm škvíra.)
Pozn: Dilatační spáry děláme hned při realizaci betonové podlahy, a jsou samozřejmě zdarma. VÝHODA BETON I ANHYDRIT STEJNÁ

Samonivelizační stěrka= popsáno výše. (záleží na firmě,po naší práci ji potřebovat nebudete)

A hlavní lákadlo anhydritu je vodivost tepla= Jde ale o reklamní trik, který si lidé neuvědomí a právě proto volí anhydritovou podlahu před betonovou a jsou ochotni zaplatit znatelně více peněz.
ROZDÍL:
ANHYDRITOVÁ PODLAHA= o 30% propouští teplo rychleji, ale ve chvíli, kdy se vypne podlahové topení,podlaha o 30% rychleji teplo ztrácí.
BETONOVÁ PODLAHA= o 30% propouští teplo pomaleji, ale ve chvíli, kdy se vypne podlahové topení, podlaha o 30% déle hřeje.[center]KLÍČOVÉ OTÁZKY: [/center]
1) Proč nezvolit bytelnější, lepší, levnější, variantu?
2) Proč si nenechat udělat podlahy v celém domě vč. terasy i garáže od jedné firmy během jediného dne?
3) Proč mít další starosti a náklady s podlahou? (zbroušení anhydritu)
4) Proč volit anhydrit kvůli vodivosti tepla, když to absolutně žádná výhoda není?
5) A v neposlední řadě, proč ušetřených 40% raději neinvestovat do kvalitnějšího zateplení domu, do lepších oken, nebo rovnou do tepelného čerpadla?
Pozn: strojní betonová podlaha + podlahové topení + tepelné čerpadlo= nejekonomičtější a nejmodernější realizace podlah s nejnižšími náklady na vytápění celého domu. Na tepelné čerpadlo existují i statní dotace!!![center]NAŠE FIREMNÍ ZÁSADY:[/center]
-- Našim zákazníkům se vždy snažíme správně poradit na základě mnohaleté zkušenosti. Ve většině případů přijedeme rovnou na Vaší stavbu a probereme požadavky a očekávání přímo u Vás. (např: pokud si chce zákazník zajistit písek sám, apod.)
-- Zákazníkovi nenabízíme nejdražší řešení (jako většina firem), ale nabízíme mu takové řešení, s kterým bude maximálně spokojen.
-- Respektujeme názor zákazníka. Vše mu postupně vysvětlíme, a pokud i přesto trvá na jiném "neefektivním, nekvalitním, neekonomickém, nepraktickém, nesmyslném" řešení (jako je například Anhydrit), s lítostí ustoupíme, a nebudeme mu bránit realizovat si podlahy přesně podle svých představ. Proč? Protože naše kvalitně odvedená práce je zároveň našim nejlepším marketingem. Video naší práce naleznete na našem webu, na stránce "reference".

PS: Dříve jsme nabízeli oboje řešení. Nejedná se tedy o zvýhodňování strojně hlazené betonové podlahy, ale pouze o porovnávání betonu a anhydritu. Kdybychom byli přesvědčeni o kvalitě anhydritu, tak anhydrit nadále nabízíme. Po 10 letech zkušeností jsme ale přesvědčení o strojní betonové podlaze (ne lité, ale strojní!!), a proto jsme anhydrit z naší nabídky vyřadili.

PS: Na našich webových stránkách je stále nabízen i anhydrit, především proto, že ho lidé na internetu vyhledávají. Po uvedení faktů BETON vs. ANHYDRIT na pravou míru si naši zákazníci vždy zvolí betonovou podlahu.

S přáním hezkého dne
AŘbeton
Aleš Řípa
www.arbeton.cz

dotaz zodpověděl: Martin Řípa

Karel

Karel 30. 1. 2017 17:20:31

To je teda hodně tendenčí srovnání... záměrně napsané tak, aby beton zdánlivě vyhrál na celé čáře (příklady jako anhydrit do garáže, na terasu...) :D

Nejsem odborník, ale nechal jsem si dělat podlahy z anhydritu, takže moje zkušenosti:

DŮVODY PROČ NEDOPORUČUJEME ANHYDRIT.
-- O cca až 40% dražší než beton.
*** Ano, je dražší.

-- Náchylnost na vodu/plesnivění (v létě, kdy není v provozu podlahové topení).
*** Ano, je náchylný na vodu (o plísni jsem nikdy neslyšel). Ovšem v obýváku to ničemu nevadí a v koupelně se dává hydroizolační nátěr tak jako tak i na beton, už kvůli polystyrenu, která bývá pod podlahou a samozřejmě nesmí navlhnout.

-- Několikanásobně nižší životnost i odolnost než beton. (anhydrit připomíná sádru.)
*** Můj anhydrit má pevnost v tlaku 30 MPa (dělá se i 20 MPa), takovou pevnost nemají ani moje základy či věnce :) A že to opravdu není sádra jsem si ověřil, když jsem musel odbourat asi 5 x 10 cm kvůli odpadu. Životnost nemohu soudit, ale mě to přežije určitě.

-- Nelze ji čímkoliv potírat ani zpevňovat (kari sítě by byly naprosto zbytečné, tzn. tuto podlahu nemůžete mít například v garáži)
*** Nevím co myslíte tím, že ji nelze potírat. Že anhydrit nepotřebuje kari sítě je v naprosté většině případů velká výhoda. Do garáže anhydrit samozřejmě nepatří, už kvůli vlhkosti, kterou tam zanáší auto (sníh...). A ve zbytku domu je to výhoda - těch kari sítí je potřeba opravdu hodně, někdo je tam musí nanosit, poskládat, svázat, podložit...

-- Samonivelační vlastnost je paradoxně nevýhoda (s betonem lze dělat různé nepatrné spády, například na terase pro odtok vody směrem ven z terasy)
*** Samonivelace je samozřejmě výhoda. Opět uvádíte nesmyslný příklad - na terasu anhydrit nepatří. Obecně se do exteriérů nedoporučuje. A v domě (snad kromě sprchy, pokud nechcete vaničku) žádné spády nepotřebujete.

-- Po realizaci anhydritové podlahy není nákladům konec!!! Vznikají tak další a další náklady.
*** Blbost. U lepené krytiny se musí zbrousit takový škraloup, na kterém by nedrželo lepidlo, to ano. Strojně nás to stálo pár tisícovek (už nevím přesně) na celý dům (necelých 200 m2). Žádné další náklady nejsou. Rovinnost máme max. do 1 mm na 2 metrovou vodováhu, většinou je to prostě naprosto rovné.
U betonu bývají mnohem vyšší dodatečné náklady právě v potřebě samonivelační stěrky, protože je mnohem náročnější udělat s betonem rovinu (pokud to zvládnete bez ní, body pro vás).

VÝHODY ANHYDRITOVÉ PODLAHY:
Tady napíšu co všechno jste vynechal nebo tendenčně přesunul mezi nevýhody:

- Blbuvzdornost (i málo zkušený dělník dokáže udělat perfektní rovinu, což se o betonu říct nedá). Prostě to teče jako hustší mlíko, stačí to trochu rozhoupat a máte zrcadlo. Což jsem osobně bral jako velkou výhodu, že i když narazím na blbce, výsledek bude v pořádku.

- Nepotřebuje kari sítě

- Nepotřebuje dilatační spáry mezi místnostmi (obě patra mám v jednom kuse s podlahovým topením a nikde nic neprasklo ani při topné zkoušce o teplotě 50 °C)

- U betonu je ve většině případů nutná ještě samonivelační stěrka, protože rovinnost není dost dobrá. Tím nechci zpochybňovat vaše slova, že to zvládnete lépe než "zrcadlo" z anhydritu, ovšem většina firem to takhle prostě nezvládne.

Závěrem:
Samozřejmě chápu, že pokud máte perfektně zmáknutý beton a dokážete udělat stejnou rovinu jako s anhydritem, tak doporučujete výhradně beton. To ale není důvod psát takhle nevyvážené a tendenční odpovědi :)

Karel

AŘbeton 30. 1. 2017 13:51:46

Dobrý den,
firma AŘbeton reaguje na Váš dotaz "Anhydrit nebo beton s podlahovým topením".

Nejprve bych rád podotkl, že obě technologie podlah realizujeme již více jak 10 let, a tyto informace které uvádíme jsou výsledkem mnohaleté zkušenosti.

Po 10 letech zkušeností V ZÁSADĚ VŽDY, opakuji VŽDY DOPORUČUJEME PODLAHU BETONOVOU.
Konkrétně "strojní betonovou podlahu", známou také jako "strojově hlazenou betonovou podlahu", "leštěný beton" nebo odborně "strojně hlazená cementová mazanina CP300".


DŮVODY PROČ NEDOPORUČUJEME ANHYDRIT.
-- O cca až 40% dražší než beton.
-- Náchylnost na vodu/plesnivění (v létě, kdy není v provozu podlahové topení).
-- Několikanásobně nižší životnost i odolnost než beton. (anhydrit připomíná sádru.)
-- Nelze ji čímkoliv potírat ani zpevňovat (kari sítě by byly naprosto zbytečné, tzn. tuto podlahu nemůžete mít například v garáži)
-- Samonivelační vlastnost je paradoxně nevýhoda (s betonem lze dělat různé nepatrné spády, například na terase pro odtok vody směrem ven z terasy)
-- Po realizaci anhydritové podlahy není nákladům konec!!!
Vznikají tak další a další náklady.
Ukázku najdete na tomto webu: http://www.videopodlahy.cz/?AID=366
-- díky zkušeným zaměstnancům a více jak 10 let zkušeností, jsme schopni betonovou podlahu udělat daleko hladší a rovnější než kdokoliv jiný s anhydritem + naši finální betonovou podlahu už není potřeba brousit. Můžete rovnou pokládat finální podlahovou krytinu (např: dlažba, koberec apod.).


VÝHODY ANHYDRITOVÉ PODLAHY:
–- O 30% rychlejší vodivost/propustnost tepla.
Tato výhoda je ale pouze reklamní trik.
VYSVĚTLENÍ:
ANHYDRITOVÁ PODLAHA= o 30% propouští teplo rychleji, ale ve chvíli, kdy se vypne podlahové topení,podlaha o 30% rychleji teplo ztrácí.
BETONOVÁ PODLAHA= o 30% propouští teplo pomaleji, ale ve chvíli, kdy se vypne podlahové topení, podlaha o 30% déle hřeje.
------- Z těchto důvodu jsme se po 10 letech přestali anhydritem úplně zabývat a v zásadě VŽDY DOPORUČUJEME PODLAHU BETONOVOU.


VŘELE VÁM DOPORUČUJEME TUTO KOMBINACI:
strojní betonová podlaha s plastifikátorem + podlahové topení + tepelné čerpadlo.
-- Tatko vypadá aktuálně nejmodernější, nejvýhodnější a nejekologičtější podlaha s velmi nízkými náklady na vytápění celého domu.


V případě zájmu Vám rádi nezávazně spočítáme cenu betonové podlahy přímo pro Vás.
POZOR!
Některé firmy se v našem oboru rády prezentují jako velmi levné (levný ceník), ale k těmto cenám si poté připočítávají další různé ceny. (např: dilatace, doprava materiálu, za výjezd, řezání dilatací, pokládka dilatací, plastifikátor, konstrukční vlákna do betonu, a tak dále.)
U NÁS!
My našim zákazníkům vypracováváme jednotnou cenu za m² zahrnující veškeré náklady + JEDNORÁZOVOU cenu dopravy.
(Cena dopravy bývá minimální cca od 0,- do 1500,- Kč.)
(Cena za dopravu je jednorázová bez ohledu na počet výjezdů.)


ZDE JE ODKAZ NA NÁŠ ORIENTAČNÍ CENÍK:
http://arbeton.cz/cenik/
ZDE JE ODKAZ NA NÁŠ CENOVÝ FORMULÁŘ:
http://arbeton.cz/cenova-nabidka/
Po vyplnění tohoto formuláře Vám zašleme přesnou cenovou nabídku přímo na míru.

S přáním hezkého dne
AŘbeton
Aleš Řípa
736 671 905
www.arbeton.cz

dotaz zodpověděl: Martin Řípa

zvirek 13. 10. 2015 7:19:21

Tak včera jsem jednal s dozorem a stavby vedoucím, nakonec to asi nebude ani anhydrit ( dlouho schne a jsme ve skluzu ) ani litý betin - cemflow ( drahý ), ale potěrový beton s plastifikátorem ( je zde totiž několik místností vč. garáže, kde je kanálek - gula ) + sprcháče a tam by se tak jako tak musel dělat potěrový, takže se to udělá najednou. Materiál je trochu levněší, práce zase dražší, takže to vyjde podobně.
Rozhodlo to, že podlaháři si prý stěrku dělají vždy, takže tu zaplatím tak, jako tak, a tím pádem je naprosto rovný samonivelační anhydrit či cemflow zbytečný.

Lukáš a Hanka 12. 10. 2015 20:21:21

Myslim ze se toho bojis zbytecne,ja uz mam vylito,soupu s zebrikem ryhy se nedelaji,pokud bude dodrzena minimalni tloustka tak to nemuze pri obycejnym posunu nabytku prasknout. Ja byl prvne taky pro beton,pak jsem si o anhydritu neco pocetl,zkoukl videa a bylo jasno. Mam to tak rovny,ze sterku davat nebudu,jen penetraci. Ale asi kdybych bydlel nekde u reky tak bych sel do betonu.

zvirek 11. 10. 2015 18:12:12

No jasně, ježe zatímco vyříznutí vinylu 30x30 cm u betonu si dokážu představit, tak zlikvidovat podlahu třeba 2x2 metru u andyhdritu např. v obýváku se mi moc nechce.
Také se trochu bojím většího rizika prasknutí anhydritu - přeci jen vinyl bude lepený, tzn. přímo na podklad, takže nějaké přesuny nábytku, stoupání na židle/štafle, kolečkové židle atd, tam všude se trochu víc bojím anhydritu. Ale možná zbytečně ?

Lukáš a Hanka 11. 10. 2015 17:40:27

Ahoj,za me anhydrit,mam vsude podlahovy topeni,kdyz se do anhydritu dostane voda,tak zase jak se z nej dostane tak se jeho vlastnost vraci na puvodni vlastnosti,takto mi to bylo receno firmou,co se podlahama zabyva,samozřejmě krytina v miste musi pryc,nebo aspoň její čast,ale to plati i u betonu. Tam by byl problem u dlouhodobe vlhkosti. V koupelnach bude stejne hydrosterka. A ja teda mam i v pojisteni nemovitosti na prasklou vodu.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama