umístění vodoměru pro zahradní vodu

Autor: zvirek (79 příspěvků)
13. 4. 2015
11 komentářů
Dotaz

Pokud spotřebuji na zalévání více než 30 m3/rok , tak bych měl mít nárok na placení pouze vodného ( vodné 30kč, stočné 34 kč ). Prokázání ale asi předpokládá vodoměr, který změří množství vody pro zahradu.

Hlavní vodní šachtu mám před domem, plánoval jsem odbočku na zahradu uvnitř technické místnosti ( i z toho důvodu, abych vodu pro zahradu nemusel odvápňovat narozdíl od vody pro dům ). Je možné tedy umístit druhý vodoměr až za odbočku v technické místnosti ?

Pavel

Pavel 21. 4. 2015 6:32:12

Stocnemu z vlastni studny se nejspis nevyhnete. Cena jes tanovena z vypoctu nebo merenim. Ale napred se mrknete na vas obecni urad, kolik to je.

zvirek 21. 4. 2015 6:27:58

Děkuji za odpovědi, nicméně po poradě s fy. na automat. závlahy , kdy spotřeba vody je ještě vyšší, než jsem počítal, budu nakonec dělat studnu. Přeci jen plánuji v RD žít min. 20 let, spíše ještě podstatně déle.Člověk počítá v dnešních cenách, ale je fakt, že ta voda si pořád poloze nahoru.Jen se modlím, aby se nezačalo platit stočné i z vlastní studny, jak se o tom prý uvažuje ....

Martin 20. 4. 2015 18:22:03

Dobrý den, tato možnost kterou popisujete je realizovatelná a plně v souladu s vodárnou.....ALE záleží u jaké vodárny máte přípojku. Zkušenosti mám z Prahy s Veolií, kde se na tomto řešení dá dohodnout. nicméně vodoměr musí být od vodárny a zaplombovaný ideálně co nejblíže k venkovnímu vývodu a vše musí zrevidovat a posvětit technik z vodárny

Pavel

Pavel 14. 4. 2015 17:56:15

Cerpadlo vydrzi mnohem dele. ALe pokud chcete mit komplet automatiku, tak vam to nekdo doda jako systemove reseni sakum prdum a samo ze ti to necha zaplatit. Drive byvaly na polevani klasicke sigmy. Ale jinak cim tam budete mit vice plastu, tim je zivotnost vetsinou horsi. Cena vsak nizsi

zvirek 14. 4. 2015 16:57:31

Prodávám, jak jsem koupil.
Dnes jsem tam měl chlapíka na automatickou závlahu a ten říkal, že by u travní plochy cca 280-300 m2 nádrž nedával, protože čerpadlo stojí 10000 Kč a vydrží 5-8 let.
6 kubíková betonová nádrž s dopravou a zabudováním 25000 Kč. Spotřeba vody vydrží na 6-10 dní ( pro hezký trávník ), takže při delším suchu budu stejně dopouštět.

Jak jsme to počítali, tak bez nádrže bych za sezonu prozaléval při dnešních cenách ( a když mi odpustí stočné) asi 3500-4000 Kč.

O konkrétním výrobku jsme nemluvili.

Má tedy od Sigmy namysli nějaké konkrétní čerpadlo a bude vhodné pro systém automatického zavlažování?
A hlavně, opravdu dnešní čerpadla vydrží jen 5 let ??

Pavel

Pavel 14. 4. 2015 12:56:05

Nevim, proc chcete cerpadlo za 10 000. To bz muselo byt pozlacene. Na polevani hadici staci treba jenom ponorka z BauBau za 2000. Pokud to budete chtit sofistikovanejsi, tak normalni sestava od sigmy do 5000. Kdyz by nahodou cerpadlo odeslo (jakoze na darlingu vam vydrzi cca 3 roky a ot je jina zatez), tak repase se delaji vymenym zpusobem za 1500. Na zimu samozrejme cerpadlo schovat.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 14. 4. 2015 8:57:01

našel jsem trochu jinou tabulku, než jsem měl na mysli, ale tento článek také dobře poslouží: http://voda.tzb-info.cz/10235-zavlazovani-iii-plodiny-a-voda

Plastová jímka by neměla mít riziko prasknutí, pokud neobsahuje výrobní vadu a pokud ji nadměrně shora nezatížíte. Samozřejmě pokud na stejné peníze a námahu vyjde betonová jímka nebo betonáž na místě, preferoval bych také beton. Nezapomeňte ale, že ty plastové jímky mají rozličné výhodné příslušenství, betonová nádrž takový polotovar.

zvirek 14. 4. 2015 8:49:22

Kdyby se Vám to podařilo najít - hlavně mě zajímá trávník, ten zbaští té vody asi nejvíc, budu rád.
U nás ( polabí ), je to všechno na písku. Když už nádrž, tak bych uvažoval alepsoň 6 m3, aby v suchu vydržela. Plochu střechy mám velkou ( 230 m2 ), takže se naplní snad celkem rychle. Spíše se bojím, abych čerpadlo za cca 10 tisíc nemusel kupovat každých 5 let nové, to by potom návratnost nebyla nikdy.
A samozřejmě, aby nádrž neprskla. MOhu mít za podobnou cenu nádrž plastovou ( jen k obsypání ) a nádrž betonovou http://www.ibetonove-jimky.cz/betonove-jimky
Asi je lepší ta betonová, že ? ( kvůli menšímu riziku prasknutí ).

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 13. 4. 2015 19:31:08

1. studna se vyplatí v případě, že by kvalita vody umožňovala alespoň užití pro praní, splachování toalety a podobné "nepitné" provozy. V případě, že je na pozemku relativně snadno získatelný trvalý zdroj pitné studniční vody, ani bych se s obecním vodovodem nenamáhal.

2. ohledně zálivky zahrady... hodně záleží na tom, jestli plánujete intenzivní pěstební plochy, nebo jen trávu a stromy. A také, jak hluboko máte hladinu podzemní vody. Pokud budu popisovat můj případ, máme hladinu na jílové vrstvě 80cm hluboko a skvěle s tím žijí jak stromy, tak i trávník, kořínky má skutečně hluboké. Přes léto zaléváme jen zeleninové záhonky a na to stačí sud o objemu 200 litrů umístěný pod okap. Občasné deště mi sud plní poměrně často, když tedy přeje počasí. Jen jednou jsem musel loni dočerpat sud ze studny. Někde jsem měl tabulku výpočtu potřeby vody pro určité pěstební činnosti, kdybyste měl zájem, zkusím to najít, ale archiv mám rozsáhlý a času málo :-)

3. pokud máte obavy o kvalitu trávníku při nedostatku vody, doporučuji zvážit osazení zahrady stromy s rozložitými korunami, stínění v létě výrazně pomáhá k udržení vlhkosti v půdě i rostlinstvu pod nimi.

zvirek 13. 4. 2015 17:51:56

Tak studna zde - voda v 10 m - cca 60-70 tisíc ( tolik vyšla souseda ), takže návratnost v nedohlednu. ( a to si myslím, že na zalévání dám spíš tak 2-3 tisíce /rok , 350 m zahradní plochy , odhady na spotřebu vody se dost různí ). Mám trochu ale strach z čerpadla, jak dlouho vydrží.
Ale asi přeci jen nějakou menší nádrž pořídím, jen nevím, jak velká resp. malá se vyplatí, aby v suchu nebyla bez vody.
A také, jak to udělat, aby automatický zavlažovací sytém fungoval, když v nádrži dojde voda.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 13. 4. 2015 14:07:42

Hmm, zajímalo by mne, jak zaručíte vodárnám, že vodu z tohoto vodoměru opět nesvedete do domovních rozvodů, abyste se mohl vyhnout placení stočného. Neuvažoval jste při pravidelných nákladech okolo 1000 Kč ročně zřídit si na pozemku nějaké smysluplné jímání dešťové vody? Jako nejlacinější řešení mne pak napadá soustava sudů, kterých se průmyslové podniky ochotně zbavují za minimální peníz, jako optimální varianta například dvoukubíková jímka, z dlouhodobého hlediska nejlépe vyjde kopaná cisterna nebo pokud hydrogeologické poměry dovolí, tak studna. Pitná voda už nikdy levnější nebude :-)

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama