střešní okna - vyplatí se trojsklo ?

Autor: zvirek (79 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
31. 8. 2014
7 komentářů
Dotaz

U plánovaného RD bude obyvatelné podkroví poměrně dobře zatepleno ( 40 cm min. vata, střecha šikmá 40 st., krytina bramac clasic ). Přesto po zkušenostech z půdního bytu se bojím přehřívání v létě, hlavně v jižních pokojích.

Vyplatí se proti přehřívání investovat do střeš. oken s trojsklem, nebo to moc nepomůže a je lepší volit obyčejné dvojsklo a poté doplnit např. odrazivou folií, nebo zev. roletou / markýzou ?

Vybírám mezi značkami - velux, roto, fakro - a je zde fakt docela velké cenové rozpětí - trojskla od roto a fakro jsou za cenu podobnou lepsím dvojsklům od veluxu, trojsklo od veluxu ( premium ) stojí pomalu 2x tolik....

doporučíte konkrétní značku, nebo se nějaké raději vyhnout ?

Jenda Berous

Jenda Berous 13. 9. 2014 17:30:05

Právě dík cenovému rozdílu Velux dvojsklo a trojskel Roto jsme šli do Roto, protože máme ložnici na jih a nemáme rádi horko a jsme rádi, teplota je příjemná vždy, pokoj se nepřehřívá. Rodiče dali do patra dvojsklo s venkovní roletou proti slunci, taky od Roto, což je taková alternativní kombinace toho našeho řešení (důraz na příjemnou teplotu i při slunečném létě) a taky jsou s tím ok a maj to už dlouho.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 5. 9. 2014 20:12:30

Po pečlivé úvaze jsem se jim rozhodl věřit a sám si 2ks včetně příslušenství někdy příští týden objednávám, takže se "při nejhorším" za pár let stanu jejich velkým kritikem :-)

PS: Vybral jsem si variantu ve dřevě, dělám totiž nadkrokevní skladbu střechy a tam mi dobře pasuje k obnaženým devadesátiletým krokvím pouze dřevo.

zvirek 4. 9. 2014 17:50:41

Koukal jsem na ně a nevypadají špatně, zejm. cena příznivá. Ale nemohu najít žádné reference, viděl jste je někde po delší době ? Jsou spolehlivá ? Zejm. mi jde o ta v plastu.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 2. 9. 2014 13:39:24

Zkuste se zajímat také o okna Satjam Aura, tam je samozřejmě sortiment omezenější, protože společnost Satjam se zaměřuje primárně na plechové prvky, ale chtěli zřejmě mít ucelený sortiment pro střechy s krytinou a s nadkrokevní izolací. Tím, že to jsou plechaři, mají docela dobré ceny kovového lemování oken v porovnání s hlavními hráči na trhu. Okna pro pasivy u nich nehledejte, ale pro standardní dům docela postačí:

http://www.satjam.cz/stresni-okna-satjam-aura-127.html

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka 2. 9. 2014 13:08:45

Myslím, že to jsou docela velká střešní okna.

Velux je značka a myslím, že i zde cena odpovídá kvalitě.

Jinak se ve střešních oknech moc nevyznám, takže nemohu doporučit, ani zavrhnout jiné výrobce.

Vzpomněl jsem si ještě na výrobce Fenestra, Roto, Toso.

zvirek 2. 9. 2014 9:56:37

Co je menší okno? budu mít 7 střešních 78x140 cm a jedno tuším 78x112 cm. V podkrovních pokojích budou také ve štítech francouzská okna ( cca 2x1 m ), která budou mít trojsklo.
Ještě bych se znovu zeptal, zda je rozumné vzít Fakro, kde cena trojskla je stejná jako dvojskla veluxu ( standard plus ). Zatím jsem měl v bytě jen obyčejné dřevěné veluxy ( standard ), a byl jsem s nimi celkem spokojen - zejm. množstvím doplňků, které jde nainstalovat, nevím, jak to bude u Fakra.
Nebo doporučíte ještě nějakou jinou značku oken ?

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka 1. 9. 2014 17:01:18

Jestli to jsou velká střešní okna, tak se trojsklo vyplatí.

Ovšem za obvyklý rozdíl (mezi 2 a 3-skly) ... tj. okolo 20%.

Dávat za to 100% navíc je nesmysl.

Nejvíce se střešní okna rosí okolo rámu a potom dole.

V případě menších oken upřednostnit kvalitní rám.
V případě větších si připlatit i za trojsklo, ale rozumně.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama