Stavba na klíč vs. částečnou svépomocí

Autor: zvirek (79 příspěvků)
Kategorie: Financování
24. 8. 2014
3 komentáře
Dotaz

V současné době máme dokončen projekt RD a výkaz výměr ( zděný, 2NP, podl. plocha 200 m2, objem cca 1000 m3 ) a stále nejsem rozhodnut zda stavět komplet celou stavbu na klíč, nebo pomocí jednotlivých profesí, které si budu sám vyhledávat, nebo nějakou kombinací z tohoto.

Nyní mi přišla první nabídka na klíč ( na klíč poptávám asi 3 firmy, které stavily známým, příbuzným, kteří jsou s kvalitou spokojeni ) a celkem pálka - 5,5 milionu s DPH ( bez plotů a zpevněných ploch ), což už je za hranice mých možností, resp. tak velkou hypotéku si nechci brát.

Někteří jiní známi v okolí staví s pomocí živnostníků, které si sami shánějí a od nich mohu dosti kostrbatě dostat tipy ( např. mám výborného elektrikáře, levný, dělá to dobře - toho ti doporučím atd. ), takto mi to doporučuje i projektant, s tím, že pak by ceny mohla být i pod 3,5 mil.

Myslíte si, že je reálné dosáhnout takto velké úspory proti stavbě na klíč ? Problém trochu je, že já stavbě nerozumím, takže bych zřejmě potřeboval dobrého dozora, nebo spíše jakéhosi stavbyvedoucího, který by mi koordinoval práce a dohlížel na kvalitu. Ten jistě také něco bude stát a přiznám se trochu se bojím problémů s reklamacemi jednotlivých profesí, když něco nebude sedět, tak to zdrží zase tu další profesi atd.,

Další otázka je nákup materiálu, když to budu kupovat já, tak je spousta akcí typu každá druhá cihla zdarma ( 50% sleva ) a pod, na druhou stranu firma má jen 15% DPH.

Abych ve výsledku neušetřil pár desítek ( set ) tisíc, ale dům byl postaven s chybami, za 2x tak dlouhou dobu a já se zbláznil z reklamací.

zvirek 25. 8. 2014 9:17:46

Ano, tak samozřejmě i u stavby na klíč bych trval na smlouvách po jednotlivých etapách se zaplacením až po dokončení etapy a prohlédnutím výsledku a teprve pokud by bylo vše v pořádku, tak by se přikročilo k další etapě stavby, s tím, že bych rád do smluv zanesl i pokutu z prodlení, pokud by určitá fáze trvala déle, než by bylo uvedeno ve smlouvě.
Právě se ale bojím, že když bude každou etapu dělat jiná firma, tak aby se nevymlouvali, že problém způsobila firma před nimi a ti zase že ne , atd...

Ale asi to bych tento způsob výstavby uplatnil, i když to bude trvat déle, výhody to má, že se dají věci uzpůsobit i v průběhu stavby, když nás napadne nějaký zlepšovák ...
Jen bych rád dopředu věděl, jak reálná šance je takto ušetřit a hlavně kolik, ale to mi asi bohužel stejně nikdo nepoví :-)
Tak mi zkuste napsat vaše zkušenosti, jestli jste měli rozpočet na stavbu na klíč a kolik vás to potom stálo svépomocí ( třeba i jednotlivé části stavby )
Předem dík.

Jirka

Jirka 25. 8. 2014 7:55:58

Stavba na klíč, ani zdaleka neznamená že máte méně starostí, tedy možná ano, na začátku, kdy všechno vypadá růžově, ale až se nastěhujete a bude objevovat zakopané psy, tak se karta obrátí...

Byl bych pro druhou Vámi zminovanou alternativu, s tím, že zainvestujete do dobrého dozoru. Co bylo řečeno o ceně materiálu, tak si pošlete projekt na troje čtvery stavebniny, at vám komplet nacení, a uvidíte, řemeslník vám stejně vezme zboží se slevou a napálí za tabulkovou cenu...

Já jdu cestou že si budu některé věci dělat sám, a na některé si samosebou najmu řemeslníky, s tím, že doplatky za práci budou vždy až po dokončení a kontrole provedeného úkonu.

Pavel

Pavel 24. 8. 2014 20:55:40

Uz jste na to castecne narazil. Protoze nechcete si stavbu dozorovat sam, tak v obou pripadech potrebujete kvalitniho dozora. U stavby na klic tim tuplem. Nedelejte si iluze, ze firma to postavi dokonale dle nejlepsiho vedomi a svedomi. Ac je to o lidech, tak na 90% bude mit firma snahu to odrbat tak, aby mela co nejvetsi zisk a kvalita ( v lepsim pripade) vydrzela minimalne 2 roky kvuli reklamaci.
Myslim, ze tech par desitek tisic se za dozora vyplati. Mel by si na sebe vydelat hlidanim stavby.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama