rekuperace vzduchu tepelným čerpadlem

Autor: zvirek (79 příspěvků)
31. 7. 2014
4 komentáře
Dotaz

U plánovaného RD budu mít jako zdroj vytápění TC vzduch-voda Nibe split,

nyní jsem se byl na něj podívat v Dražicích a padlo slovo i o rekuperaci, kterou jsem primárně do domu nechtěl ( en. náročnost B, tep. ztráty 5,2 kW ).

Bylo mi doporučeno, pokud tedy nechci klasickou přetlakovou rekuperaci s rozvody po domě, zapřemýšlet o jednodušší podtlakové rekuperaci : V nečistých místnostech ( wc, koupelny ) se špinavý vzduch odsává do malého tep. čerpadla ( nibe F 120 ), které použije teplý vzduch k ohřevu TUV (ve vnitřní jednotce velkého split TČ ), ochlazený špinavý vzduch poté fouká ven z budovy. Čerstvý vzduch se přivádí do místonstí tzv. fresh klapkami - průchodky ve zdi v pokojích, nebo ventilačními klapkami v oknech - již u většiny nových oken.

Výhodou by měla být méně než poloviční cena proti klasické rekuperaci, navíc nepřítomnost rozvodů rekuperace - odpadá hluk a ev. plísně v rozvodech, poměrně drahý servis atd.

máte s tímto typem výměny vzduchu někdo zkušenost ? Vyplatí se to ?

David 30. 1. 2019 15:36:32

Dobrý den ,nainstaloval jste rekuperaci od Nibe?Přemýšlím že bych ji také nainstaloval ,tak by mě zajímali vaše zkušenosti a poznatky.
Děkuji

Jaromír Bednář 13. 8. 2014 8:32:09

Nevím, zda má nějaký smysl spojovat větrání s ohřevem vody. Když bude potřeba větrat, nemusí být potřeba ohřívat vodu a obráceně. Druhou otázkou je, kolik teplého vzduch si ventilátor vezme. NIBE tento údaj neuvádí, běžný průtok ale bývá okolo 300 m3/ hod. Srovnejte s kubaturou vašeho domu a podle spotřeby teplé vody si také spočítejte, kolik hodin to musí běžet, aby se voda ohřála. Zřejmě dojdete k závěru, že takto získávat teplo ve vašem domě s nízkou tepelnou ztrátou je nesmysl. Toto řešení by připadalo v úvahu tam, kde je z nějakého důvodu tepla přebytek. Například ve stravovacím zařízení u stropu kuchyně, nebo u akumulačních nádrží a nebo ve starých kotelnách, kde jsou úniky tepla z kotle i rozvodů. Cenově pak vychází lépe některá z jednotek THERMBOIL I, popřípadě TERMBOX Air - to je jednotka bez bojleru a dá se napojit na libovolný, již nainstalovamý bojler (a zbudou vám peníze i na rekuperaci).

Z pohledu požadavku na větrání se rekuperace dává proto, aby jste využil minimálně 90% tepla z odcházejícího vzduchu, odchází tedy ven jen necelých 10% - kolik to je kW? Takto malé množství je určitě snazší nahradit, než 100% při normálním větrání. Jeto tedy určitě lepší varianta, než o jaké píšete.

K tomu, abyste úsporně ohřál vodu i v nízkoenergetickém domě je potřeba teplo získávat zvenčí, ne z vnitřku domu. Je tedy výhodné využít slunce - solární systém, to ale nesvítí pořád a je výhodné využít energii z okolí - tepelné čerpadlo, to ale zase nevyužívá energii ze slunce. Je tu řešení, EnergyPanel který využívá obojí. Jde vlastně o solární panel bez izolace, teplo - hoodně tepla se z něj vysává do té míry, že je studený a izolaci nepotřebuje, ba naopak, protože je studenější než okolí, teplo do něj teče i z okolního vzduchu. Proto jediný, celkem malý a lehký panel stačí na ohřev 300 litrů vody po 335 dnů v roce. O "vysávání" tepla se stará termodynamická jednotka pracující na bázi malého tepelného čerpadla. Jednotek je celá řada a lze si tedy vybrat jak různé velikosti, tak i různé typy, viz www.prozname.cz

Kdybych to měl shrnout, nechte rekuperaci dělat svou práci, ohřívat čerstvý vzduch do interiéru a nechte vodu ohřívat vnějším zdrojem tepla v místě spotřeby. Jde to a vyplatí se to

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 1. 8. 2014 18:50:57

Dobrý den, tuhle věc jsem řešil před nějakým časem s jedním klientem, který si to dnes nemůže vynachválit, jde ovšem o pasivní dům, kde každá drobná úspora energie je velmi dobře znát. Pořizovací náklady jsou samozřejmě vyšší, ale bez té rekuperace by se nedostal k dotaci, takže po ekonomické stránce s využitím Zelené úsporám to návratné je. Pro nepasivní dům to nemá význam.

Jinak tento systém nabízí v ČR pouze NIBE, s několika jejich i konkurenčními techniky jsem to tehdy řešil a shodují se v tom, že se to musí umět opravdu dobře navrhnout kvůli rizikům "zamrzání". Nedovoluji si tvrdit, že tomu rozumím natolik, abych vysvětloval pro a proti po stránce technologie, ale důvod, proč si ostatní společnosti nechaly udělat pár prototypů a pak od toho stejně ustoupily zřejmě značí, že to není pro ně až takové terno, buďto malá poptávka, nebo konstrukční obtíže. NIBE bych samozřejmě zcela důvěřoval, jen je to holt trochu dražší, takže bych do toho šel jen v případě, že by mi to někdo zaplatil :)

Pavel

Pavel 31. 7. 2014 20:39:54

Zdravim. Zkuste tento dotaz vznest na http://www.airforum.cz/ Schazi se tam celkem dlst lidi z praxe, kteri se VZT zabyvaji.
Mam ten pocit, ze to, co popisujete se nazuva hybridni vetrani. Osobne mi to o moc levnejsi neprijde, protoze co usetrite na rozvodech, date do klapek nad oknama a pruduchama. Jedna z vuhod rekuperaci je ta, ze vraci dom mistnosti castecne ohraty vzduch.
JInak zadna rekuperace se financne nevyplati Je to o komfortu, protoze v novem baraku musite stejne nejak vetrat. A bud okny nebo strojne.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama