Montáž oken - předsazeně - výhody, nevýhody ?

Autor: zvirek (79 příspěvků)
30. 4. 2014
6 komentářů
Dotaz

U plánovaného nízkoen. domku se rozmýšlím nad způsobem montáže oken. Konstrukce 30 cm porotherm + 20 cm izolace polystyren, okna plastová, trojsklo, celkem 15 oken, franc. oken a dveří ( vč. 2 větších terasových cca 2,5x2 metry ). Osazovat bude firma.

Vyplatí se montáž oken předsazeně, resp. o kolik dražší může být montáž a o kolik se sníží úniky tepelnými mosty ?

U toho předsazení se také bojím montáže, aby byla provedená správně, je pravděpodobně o dost náročnější na přesné provedení, že ?

Nebo je jednodušší umístit okna do zdiva a polystyrenem jen přikrýt část rámu ( např. u 10 cm rámu zakrýt 5 cm ), to je prý izolačně také dobré řešení ?

zvirek 5. 5. 2014 16:13:10

Také prosím o foto a kontakt na firmu a typ oken co jste osazoval, děkuji.
zvirek@seznam.cz

Martin Reznicek 5. 5. 2014 7:33:15

Dobry den,
budeme mit taktez predsazenou montaz (PD z VPC cihel) a proto bych se chtel zeptat, zda-li nekdo nema zkusenosti s dobrou firmou delajici predsazenou montaz oken v okoli Prahy.

S pozdravem,
Reznicek

Petra a Václav

Petra a Václav 4. 5. 2014 21:23:34

Tak my budeme mít okna určitě právě v izolaci... Neb to máme trochu atyp a v podstatě to ani jinak není výhodné..

U nás totiž máme nosnou konstrukci 8,4 cm (CLT dřevěný masiv) a izolaci 70 cm (2x slaměnný balík) na Z,S a V straně a jižní straně 45 cm (1x slaměnný balík + dřevovláknitá flex izolace - 35 + 10 cm). Takže to určitě půjde do izolace. Okna budou vsazena do kastlíků z OSB. A to jedno z nějvětších oken bude mít 275 kg... Okna se tedy namontují ještě před zateplením do kastlíků.. ty však na některých místech musíme podložit, než tam přijde ta sláma.. která pak bude pro okna dostatečně nosná...

U dřevostavby by jsem takto tepelných mostů neobávala... Neb 3x hurá dřevostavbám... Zase se mi potvrdilo, že v případě pasivního domu to má ve dřevě opravdu smysl...

Jirka a Lucinka 4. 5. 2014 20:59:20

Ahoj, mohl bych dostat pár fotek jak píšeš a název firmy, která vyrábí okna. jirka.pracak@seznam.cz. Děkuji

Pavel a Miluš

Pavel a Miluš 4. 5. 2014 19:58:50

pokud to chapu chcš davat okna skoro do eps a nebo uplně nevim ale mě je montovaly před dvěma tydny a když jsem viděl jak jsou okna těžká jsem rad že je mam zaroven se zdivem a pořadně drží pkud mohu poslat par fotek kotvení rad pošlu nejsou vubec vrtané přes ram ale zavěsy a to nemluvím o klinkovaní montaž je skoro za darmo když vezmu cenu oken firma co mi je montovala je montuje 14 let. mam taky 30 heluz a bdu davat 20 eps. podle meho je lepší okna pořadně vybrat a dohlednout na montaž osobně to je 60% spokojenosti kyž jsem vybiral okna tak jsme se prohrabovaly mnoha a mnoa šmejdy at z polska či z německ jde o to z jakeho profilu jsou okna a jaké jsou skla a jak jsou v ramu vložená to už nemluvim o konaví dvě noci jsem nespl a nakonec jsem vybral a jsou super a montaž taky takž mohu jen doporučit jedno slovaktula kvalita a cena je senza dit mě okan staly jen 160 tisic rad odpovim na dotazy.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 4. 5. 2014 16:46:38

Samozřejmě, že každé jiné řešení, než umístění okna přímo do roviny tepelné izolace, znamená zhoršení tepelných ztrát okolo oken. Dokonalé řešení je pracné a drahé, buďto vynesete okna na kotvách do této úrovně, nebo tepelnou izolaci "přes roh" dotáhnete do ostění, které musí být logicky širší o dvojnásobek tloušťky izolace.

Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že zatímco stěnu budete mít zateplenu třeba na součinitel 0,15 tak rám okna může mít klidně 1,5 a sklo 0,9, což obojí je 10x horší než těch 20cm polystyrenu. Fakticky by Vám stačil přesah jen 2cm, aby úniky tepla okolo rámu byly jen stejně špatné, jako úniky tepla rámem. Což je zase spodní mez, k níž byste se neměl přibližovat.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama