Studna - aneb jak zjistím cenu za zalévání ?

Autor: zvirek (79 příspěvků)
Kategorie: Financování
26. 1. 2014
4 komentáře
Dotaz

Uvažuji zda studnu ano, či ne.

Pozemek je 550m2, zatravená plocha + záhony ( po obvodu 3 stran pozemku ) zaberou asi 350 m2. Netuším, jak odhadnout potřebu vody na zalévání.

Část sousedů staví studnu, část bude zalévat městskou vodou, kde se dá po roce požádat o druhý vodoměr a tak platit jen vodné, nikoliv dražší stočné.

Takže bych prosil , jestli má někdo tušení, jak odhadnout množství vody na zálivku, abych si mohl spočítat, za kolik let by se studna zaplatila.

Předem děkuji

Pavel

Pavel 26. 1. 2014 20:13:01

Ja bych do studny sel. Jak pise pan architekt. Par skruzi pod zem. Kdyz je spravne umistite, tak mate studnu hned. Zalezi na vydatnosti pramenu, ale mohly by vam klidne stacit 3-4 skruze.
Samoztrejme zalezi na tazateli, jak casto chce sekat a zalevat. S castym sekanim a bez stinu chce travnik castejsi zalivku.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 26. 1. 2014 17:48:48

Já bych do studny nešel, maximálně bych si udělal cisternu na dešťovou vodu (pár betonových skruží nebo plastová nádoba pod zem, v nouzi stačí i kubíková nádrž pod okapem) a v případě nutnosti bych do ní jednorázově instaloval ponorné čerpadlo.

zvirek 26. 1. 2014 17:39:34

Velmi děkuji za odkaz. Takže za rok mě cena zálivky vychází na cca 1850 Kč za vodné ( první rok to bude cca dvojnásobek , protože zaplatím i stočné, než mi povolí nainstalovat druhý vodoměr ).

Nevím, přesně, nakolik vyjde vrtaná studna od firmy - parcela je v polabí, s vodou ve studnách zde snad není problém, ale hloubku samozřejmě přesně nevím. Ale odhadem to bude mezi 30 - 40 tisíci. K tomu čerpadlo, která má životnost tak 10 let a může se porouchat dřív.

Další otázka je, jak moc se bude cena vody do budoucna zvyšovat .....

Za těchto znalostí, šli byste do stavby studny, nebo ne - ?
Je mi jasné, že dodatečně dodělávat studnu moc nejde - zničená zahrada,atd. Dosta asi také záleží na umístění studny - proutkař ? Takže bych se měl rozhodnout, než začnu stavět.
Předem díky za návrhy.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 26. 1. 2014 17:08:57

http://www.ekogreen.cz/website/mainmenu/zavlahove-systemy/kolik-vody-potrebujeme-na-zalivku-zahrady/

V praxi ale závisí ještě na tom, jaké je podloží zahrady a jak hluboko je hranice vzlínání spodní vody. Tráva má poměrně hluboké kořínky a pokud nevyžadujete příliš intenzivně pěstovaný "angličák", tak vysejte luční směs a tyto Vám vydrží nepoměrně lépe. Asi tak, jako na louce.

Ještě poslední rada: klíčová je také úvaha o stínu, který by se na té zahradě měl občas i v horkém létě vyskytovat. Že je nejlepším stínítkem strom, je zcela jednoznačné :)

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama