Mokré místo na pozemku

Autor: Jitka Klapačová (1 příspěvek)
Kategorie: Stavba domu
22. 10. 2013
10 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

prosím o radu. Máme pozemek zadarmo od přítele dědy, což je super. Ale bohužel momentálně jsme zklamaní a zoufalí, nevíme co s tím. Věděli jsme, že na jednom místě je to vlhké, ale že až tak, to jsme nečekali. O víkendu jsme tam měli bagr, který nám vyrejpával kořeny stromů a na tom již zmíněném vlhkém místě se zabořil. :( Druhý den se tam byl přítel podívat a voda už je na povrchu, jak s tím pohnul. Jelikož nám na tom má stát barák (na toto podmáčené místo vychází terasa, dům bude jednopodlažní bungalov). Dá se vůbec na takovém pozemku stavět?

Prosím o co nejvíce rad.

Moc děkuji

Jitka

Trnka a Heřmánková 2. 6. 2022 7:58:06

Prosím o radu, co v případě, že na pozemku dříve vedl potok, který byl údajně převeden jinam a v dolní části pozemku je stále dost mokro? Údajně se může zhoršit pokud bude hodně pršet. Chtěli bychom stavět na padkách montovanou dřevostavbu, co s tím? Pomůže třeba vykopání studny, drenáž?? Děkuji za informaci.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 25. 11. 2013 20:21:36

Zkuste vyloučit možnost, že na pozemku není pramen. Mám na pozemku vydatný pramen, který je už téměř století zaústěn do několika studní u mne a u nejbližších sousedů. Vodu tedy historicky používáme se sousedy pro zalévání zahrady a všechno šlape, tedy šlapalo, až do posledních let... Čím víc sousedi ustupují od pěstování a předělávají záhony na trávník, tím méně se zdroj vody používá a stoupá hladina vody ve studni. Letošní mokré léto nám ovšem přesáhla hladina ve studni spodní úroveň terénu svažité zahrady, takže se zde objevila voda téměř na povrchu. Protože je zemina u mne výborně propustná, zjistil jsem, že stačí jednou za čas vyčerpat studnu do vodoteče a hladina spodní vody se ihned sníží. Je to v případě vhodných podmínek (mocnost zdroje, propustnost podloží atd.) řešení i u vás, ale zda to pomůže, se nedá stanovit bez znalosti konkrétního případu, proto se zkuste zaměřit na důkladnější výzkum poměrů na Vašem pozemku.

Eliška Balážová 25. 11. 2013 18:33:02

Dobrý den, doufám, že to není proti pravidlům ke stávající diskuzi připojit další související dotaz. Co když důvodem podmáčení bude to, že na pozemku byla spodní voda, tedy mokřad? Dostalo se nám informace, že stačí stavět 40 cm nad terénem (voda je v 70 cm, nezámrzná hloubka je 80 cm). Jde nám o to, zda takový pozemek je vhodný na stavbu RD a jaké komplikace může člověk očekávat, případně co ještě řešit? Napadl nás jen problém s kanalizací. Děkuji všem zkušenějším za odpověď. Eliška

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber 22. 10. 2013 22:24:18

Jedna věc je úprava vodního režimu v místě, ale záruka, že se problémy po čase neprojeví opět, nebo ještě hůře, že se neobjeví jinde a jinak, možná má navést k myšlence, zda není vhodnější změna dispozice domu tak, aby se problematickému místu dokázal vyhnout.

Jitka Klapačová 22. 10. 2013 7:11:40

Moc děkuji za pomoc, v pátek máme dovču, takže začneme řešit příčinu zatím sami a uvidíme. Bagr nám do toho asi nepojede, tudíž budeme muset odčerpat vodu a kopat sami.

stanik 22. 10. 2013 7:00:49

A pokud byly na pozemku v minulosti provedeny meliorace, tak se může jednat třeba jen o porušení nějakého z pér a voda se dostávat na povrch.
Je zde několik možností příčin a jejich řešení, takže rozhodně nevěště hlavu....

stanik 22. 10. 2013 6:44:39

Pokud bude vysoká hladina podzemní vody, tak se to vyřeší soustavou drenáží, tím dojde k odvodnění pozemku i snížení HPV.
Opravdu by to chtělo zapátrat po příčině zamokření. Jedině pak se dá vymyslet způsob řešení. Jestli se Vám to nepodaří zjistit, tak by to chtělo pozvat na místo hydrologa.

Jitka Klapačová 22. 10. 2013 6:31:16

A co by se považovalo za závažné? Pokud by tam byla podzemní voda (nějaký pramen), tak je to asi v háji, že? Jsme z toho tak otráveni. :(

stanik 22. 10. 2013 6:21:07

Zdravím,
určitě by to prvně chtělo vypátrat příčinu onoho zamokření. Může jít o prameniště, prasklé staré vodovodní potrubí (o kterém ani nikdo nemusí vědět, že tam vede), případně průsaky z okolního terénu.
Pokud to nebude nic závažného, tak by to zřejmě šlo vyřešit drenážemi.

Trnka a Heřmánková 2. 6. 2022 7:57:44

Prosím o radu, co v případě, že na pozemku dříve vedl potok, který byl údajně převeden jinam a v dolní části pozemku je stále dost mokro? Údajně se může zhoršit pokud bude hodně pršet. Chtěli bychom stavět na padkách montovanou dřevostavbu, co s tím? Pomůže třeba vykopání studny, drenáž?? Děkuji za informaci.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama