Automatický uzavírací ventil na přívodu vody

Autor: Libor a Maruška (50 příspěvků)
15. 1. 2013
10 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci,

hledám automatický ventil, který se montuje na přívod vody do domu a dokáže automaticky uzavřít přívod vody v případě úniku vody. Pokud vím, tak existují 2 varianty - ventil s elektropohonem, kterému dá impuls k zavření nějaká detekce úniku v domě NEBO mechanický ventil, který zavírá pravděpodobně na základě proteklého množství. Mě zajímá ta druhá varianta - kdysi jsem to někde na netu našel, ale dneska se mi to nedaří najít. Ventil je mechnický a asi se na něm nastavuje proteklé množství, po jakém zavře (nebo doba?) nebo něco úplně jiného.

Já si předpokládám, že funkce je asi následující: Jakmile by ventilem v kuse proteklo více než např. 200 litrů vody, tak uzavře a pak ho musí někdo ručně znovu otevřít. Jinými slovy, běžný odběr v domě, kdy jednorázově proteče např. maximálně 150 litrů při napouštění vany ventil neuzavře, ale jakmile by např. v noci praskla voda, tak po průtoku 200 litrů zavře.

Předem díky za případné odkazy.

Libor a Maruška

Libor a Maruška 17. 1. 2013 13:56:54

Jako obvykle mi nezafungovali odkazy, takže alespoň textově:

YDROSTOP:
http://www.tzb-info.cz/313-pojistne-zarizeni-do-vodovodniho-potrubi - stojí cca 10tisíc
Ještě přidávám pár odkazů na podobné záležitosti:
http://www.tzb-info.cz/327-pojistne-zarizeni-do-vodovodniho-potrubi-ii - stojí cca 23tisíc
http://www.vodostop.cz - stojí cca 20tisíc
http://www.tekniconvert.cz/sikuroaqua-prevence-uniku-vody.html - stojí cca 25tisíc

Libor a Maruška

Libor a Maruška 17. 1. 2013 13:54:14

Nakonec se mi to podařilo nalézt. Pokud by to někoho zajímalo, tak se jedná se o YDROSTOP:
- stojí cca 10tisíc
Ještě přidávám pár odkazů na podobné záležitosti:
- stojí cca 23tisíc
- stojí cca 20tisíc
- stojí cca 25tisíc

Za ty prachy ať si to nechají.
Jen abych všem osvětlil, proč se o to zajímám. Mám v domě celkem ve 4 místnostech čidla zaplavení, která jsou zapojena do zabezpečovačky (v případě vytopení dostanu SMS). Ještě se chystám na přívod vody ve vodoměrné šachtě nainstalovat ventil se servopohonem na zavření přívodu v případě alarmu od některého z čidel zaplavení.
Minulý týden jsem se ale od známého dozvěděl, že mu praskl přívod vody pod základy. Domácnost mu žádná voda nevytopila a přišel na to náhodou, když přišel člověk z vodáren na odečet vodoměru. Zjistil, že od minulého odečtu projeli několikrát více než obvykle. Při odečtu se vodoměr vesele protáčel i když v domě v tu chvíli nebyl odběr. Po nějakém pátrání zjistil, že je to až pod základy. Teď s hrůzou čeká, jaká mu přijde faktura za vodu. Tím chci říct, že asi vůbec není na škodu mít nějaké zařízení, které zjišťuje jestli v době, kdy v domě není odběr vodoměrem neprotéká voda.
Pro inspiraci je můj plán následující:
Servoventil musím pořídit tak jako tak - cena okolo tisícovky. Všiml jsem si, že na vodoměru má kolečko, které ukazuje litry, nasazen plíšek ve tvaru půlkruhu. V práci jsem vyhrabal indukční čidlo a chci otestovat, jestli toto čidlo bude schopno snímat pohyb kolečka. Pokud ano, tak už mám připravené jednoduché PLC od Siemense, do kterého to čidlo zavedu a udělám tam nějakou logiku ve smyslu, že pokud přicházejí pulsy cca 2 hodiny v kuse, tak zavřít servoventil. To samé asi v době klidu (v noci, o dovolené) apod.
Jinak čidlo stojí do pětistovky a místo PLC by se asi dalo použít i nějaké inteligentní relé v ceně do tisícovky.

Honza 24. 11. 2022 12:18:53

Zdravím, je to sice staré vlákno, ale zaujalo mě . Chci se zeptat zda jste nějak pokročil a něco postavil.??

Libor a Maruška

Libor a Maruška 1. 12. 2022 12:57:27

Ahoj, moc jsem nepokročil ... není čas a peníze se hodí jinde. :-) V podstatě jsem jen ověřil, že indukční čidlo v pohodě snímá ten plíšek na kolečku vodoměru, které se točí, když voda teče vodoměrem (1 otáčka 1 litr). Takže jednoduše jsem schopen snímat, kolik litrů vodoměrem protéká a kdy. Ale jak píšu na víc nebyl čas.

Honza 7. 12. 2022 11:27:09

Rozumim. Děkuji za odpověď.

LV 17. 12. 2022 16:36:34

Na Arduinu jsou nějaké indikátory a snímače průtoku vody, ovšem na potrubí cca 6mm. Možná udělat z hlavního porubí bypass, do bypassu dát ten maličký snímač a k tomu nějaký arduino modul. Plus nějaký ten servoventil.

Honza 17. 12. 2022 17:14:11

Myslíte,že by to fungovalo? Máte zajímavý nápad. Pro mě to andruino nic neříká. Chtělo by to více informací. Ale úvaha zajímavá.

Honza 17. 12. 2022 17:16:17

Přemýšlím jestli by ten bypass fungoval a většina vody by šla hlavní trubkou a čidlo na bypassu by to nemuselo spolehlivě na to reagovat. Muselo by se to domyslet do detailu.

LV 18. 12. 2022 12:16:31

Arduino je malý počítač, složený z jednotlivých modulů, používaný mj. pro výuku. Podle použitých senzorů (teplota, pohyb aj.) se tím dají řídit různá zařízení ( zalévání zahrady, ohřev něčeho, modely robotů apod.) Nelze k němu dát klávesnici, ale dá se spojit s různými displeji, servomotory apod.

LV 18. 12. 2022 12:26:17

Já jsem to původně chtěl na hlídání odkapu z pojišťováku u bojleru, protože jsem zažil případy velkých úniků vody (za 70 tisíc Kč). Pak jsem to ale u sebe doma vzdal a strčil jsem hadičku z odkapu bojleru do kbelíku. Kolem kbelíku chodím denně, přeteklo mi to jenom jednou (.... a manželka byla zase nejchytřejší). Vodou z kbelíku pak zaliji kytky.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama