Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Jaká je životnost zateplení polystyrenem
ZOFI fasády
19. 6. 2013
Inspirace
23 komentářů
Jaká je životnost polystyrenu ve fasádě? V éteru se nám po stavbách neustále toulají zlidovělé mýty o materiálu fasádní polystyren.

Asi jste už slyšeli, že polystyrenem dům udusíte, že Vám polystyren ve fasádě zmizí (vypaří se), že se budou v domě a na zateplené zdi tvořit plísně, že Vám bude ve zdivu kondenzovat voda a dům spadne. Kdyby to tak opravdu bylo, jsem přesvědčen, že výrobci by jen v České republice neprodávali ty svoje statisíce m3 vyrobeného polystyrenu.

Jako stavař, praktik a člověk, který s polystyrenem dělá přes 10 let, mohu říci, že polystyren je naprosto skvělý, funkční, dobře zpracovatelný tepelný izolant. Na svou obhajobu níže přidávám zajímavé fotky a povídání z provedené sondy do zateplovacího systému rodinného domu, který byl polystyrenem  zateplen před 25 lety.

Co myslíte, jaký je teď stav polystyrenu? Jaká je životnost zabudovaného polystyrenu po 25 letech, vydrží ještě dalších 25let? Je dům poškozen plísní a nakondenzovanou vlhkostí?

Nebudu Vás napínat, níže se vše hned dozvíte.

DŮM: rodinný dům LOKALITA: obec Jablůnka, okres Valašské Meziříčí ZATEPLOVACÍ SYSTÉM: EPS70 tl.30mm + heraklit tl.10mm + vápenocementová omítka s nátěrem VELIKOST SONDY: 50 x 50 cm, severovýchodní strana domu DŮVOD SONDY: zjištění vlhkostních poměrů ve zdivu, úvaha majitele domu, že stávající zateplení zdemontuje a provede nové zateplení domu. Důvodem proč nechce provést dodatečné zateplení na stávající zateplení je navýšení šířky ostění kolem oken, které se mu nelíbí.

Byl jsem požádán panem Nevolou z Jablůnky u Valašského Meziříčí, který vlastní přízemní rodinný dům, abych mu navrhl optimální řešení jeho zateplení a tím snížil energetickou náročnost domu.

Trápili ho plísně v rozích na severní a severovýchodní straně domu a vysoké účty za topení. Po propočtech jsem mu navrhl zateplení šedým polystyrenem v min. tloušťce 100mm ideálně 120mm. jelikož má pán již vyměněny okna za nové plastové a momentální šíře ostění je 15cm, při pomyšlení, že by měl ostění 30cm se mu zateplení 120mm širokým izolantem nelíbilo. Hledali jsme alternativu ve fenolické pěně Kooltherm K5 tl. 60mm, ale z důvodu ceny se mu toto řešení zdálo drahé. Zvažoval tedy demontáž stávajícího zateplení domu. A nalepení nového izolantu šedý grafitový polystyren tl.100mm.

Dům je vyzděný z plynosilikátových bloků šířky 400mm a omítnutý jádrovou omítkou s břízolitovým povrchem. Před 25lety bylo provedeno dodatečné zateplení sendvičovou deskou, kterou tvoří polystyren EPS70 tl.30mm + heraklit tl.15mm.

Tato deska formátu 500 x 2500mm byla na dům aplikována svisle a pouze byla přikotvena plastovou hmoždinkou s ocelovým šroubem. Kotvení v hustotě 4ks/m2 (můj odhad a informace doložené investorem). Na takto zakotvené fasádní obkladové desky připevnili rabitzové pletivo. Pletivo na heraklit připevnili hřebíkem s pivním a sodovkovým vrškem.

Na pletivo nahodili 10-15mm jádrovou omítku a povrchovou strukturu vytvořili tzv. MLÝNKOVOU OMÍTKOU (voda, vápno, jemný písek).

Toto je celá skladba stávajícího povrchu fasády.

Pro sondu jsme vybrali severovýchodní stěnu domu, nejvíce namáhanou a ochlazovanou. Sonda byla provedena 15.4. v jarním počasí při teplotě 12°C a venkovní vlhkosti vzduchu  87%.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Dům, na kterém byla sonda provedena.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Severovýchodní nejnamáhanější stěna, kde byla sonda provedena. Vidíte povrchové poškození plochy fasády řasou a plísní, z důvodu nedostatečného oslunění plochy.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Sonda o přibližném rozměru 500 x 500mm byla vyřezaná flex bruskou s diamantovým kotoučem do stávající fasády.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Ocelovým hákem jsme pomalu vzorek z fasády odebrali. Již z obrázku vidíte krásný řez fasádou a její viditelné vrstvy.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Při odebírání vzorku jsme měli štěstí a narazili jsme na kotevní hmoždinku, kde vidíte jak byl izolant na fasádě uchycen. Také vidíme, že neby na fasádě nalepen a tudíž mezi stěnou a  izolantem vznikal komínový efekt (tj. proudění vzduchu), které mohlo izolant poškodit. Vidíme také, že zateplovací systém s izolantem jsou ve vynikajícím stavu a žádné plísně pod polystyrenem nejsou.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Talířová hmoždinka držela izolant tak dobře, že jsme museli izolant odtrhnout. Zbytek izolace vidíte s hmoždinkou. Hmoždinka se nám nepodařila ze stěny dostat. Ocelový šroub byl pouze rezavý, ale pevnost měl i po 25letech stejnou.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Jasně vidíte, že polystyren je po 25 letech bez žádné známky poškození. Vše perfektně drží (polystyren+heraklit). Není zřejmý žádný % úbytek izolantu. Plocha stěny pod izolantem je bez plísní a není vlhká. Žádná kondenzace zde nebyla zřejmá a to s ohledem na provádění sondy hned po zimě, kdy teploty nebyly vysoké.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Detail kotvy a povrchu stěny. Žádné známky poškození a plísní na stěně. Povrch pod zateplením mírně zprašuje.  Kotvu nelze vydělat, drží velmi dobře.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Jasný řez souvrstvím fasády a napojení zateplení na stěnu. Vše bez poškození.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Detail odlomeného polystyrenu. Udělejte si o jeho stavu sami úsudek. Dle mého názoru bez vad a úbytku. Plísně zde nejsou.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Detail odebraného polystyrenu, který byl zabudován (špatně, neodpovídajícím způsobem k dnešním normám) před 25 lety.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Viditelné pivní vršky s hřebíkem, které držely rabicové pletivo na heraklitu.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Detail řezu souvrstvím zateplení: 1, EPSS70 tl.30mm  2, Heraklit tl. 10-15mm nalepený na EPS 3, Rabicový síť + vršky od sodovek a piva s hřebíkem 4,  Jádrová omítka tl.15mm s povrchem mlýnkové stříkané omítky Jak vidíte kromě rzi rabicové síťe je vše po 25letech doslova OK !!!!! Polystyren prostě nezměnil svůj objem, tvar a ani vlastnosti.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Detail skladby ještě jednou, více z blízka.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Detail vzorku po odtržení.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Detail celého vzorku. Polystyren je zase OK. Je pouze zaprášený. Upozorňuji, že dříve se polystyren nevyráběl pod tak přísnou normou a rozdělením na různé typy a zatížení. Většinou se vyráběl jeden druh s objemovou hotností 18-25kg/m3. Protože hustota polystyrenu z odebraného vzorku a jeho pevnost byla po 25 letech stále vysoká a jednotlivé kuličky držely perfektně při sobě. Z toho usuzuji, že tepelněizolační vlastnost musí být stále stejná.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Ještě jednou detail kotevní hmoždinky. Zabudovaný plast bez sebemenší známky poškození a jeho pevnost je stále velmi vysoká.  Doslova jsem s tím nehl. Jediné poškození jeví ocelový šroub, který je poškozen rzí.

Jaká je životnost zateplení polystyrenem

Poslední detail napojení zateplení k lepence na střeše (hodně nešikovné provedení). Žádný zakládací hliníkový profil s okapničkou. Je zde zřejmé prosakování a menší vzlínání vody z důvodu špatně vyřešeného detailu u styku střecha fasáda. Na životnost polystyrenu to jak vidíte vliv nemělo a vše je zase OK.

Jaký je závěr tématu ŽIVOTNOST POLYSTYRENU  a provedené sondy.

Jsem přesvědčený, že si na základě popisu a fotek uděláte představu a závěr sami a že se všichni shodneme, že polystyren nám v té fasádě nějak nestárne, nemizí, neplesniví, dům nám nevlhne.

Měli jste možnost shlédnout důkaz, že polystyren bez žádných změn ve fasádě je 25let a bude nejméně dalších 25let. A to jsme dělali sondu do nestandardně provedeného zateplení, které neodpovídá žádné dnešní normě a postupu.

A jakou životnost pak musí mít zateplovací systém, který je proveden dle dnešních postupů a norem. Vše je 10x přísnější a materiály dle mého úsudku jsou také na jiné kvalitativní úrovni.

Nebojím se napsat, že dobře provedené zateplení polystyrenem s odpovídající tloušťkou musí vydržet 50 a více let.

Životnost polystyrenu a zateplení polystyrenem je podle mne stejná jako u cihly, betonu a dalších stavebních materiálů.

PS: V článku jsem se nerozepisoval o vlhkostních poměrech na povrchu zdiva, rosném bodu, kondenzaci vlhkosti a navrhovaném opatření jak dům dodatečně zateplit. Toto rozeberu ve svém dalším článku.

Autor článku: Roman Studený, specialista na zateplování fasád www.romanstudeny.cz

Radek 29. 6. 2017 11:27:54

Místo použití polystyrenu pošetřete trochu více peněz a nechte si udělat pořádnou fasádu od profesionálů, kteří ví co dělají

lorenc 25. 6. 2013 15:44:27

takže protoze nechcete rekuperaci tak si dáte vatu která ji má jako nahradit ? jako že vám bude dum dychat a vy nemusíte otevírat okna ?

radimsugar

radimsugar 25. 6. 2013 15:28:19

Pane Lorenc můj dům se blíží k pasivu,ale rekuperaci nechci . Pokud bych jí chtěl tak bych volil místo vaty eps aby dům nemusel dýchat a byli by tepelné ztráty minimální .

lorenc 25. 6. 2013 15:25:10

znovu, co má izolant a rekuperace společného ?

radimsugar

radimsugar 25. 6. 2013 15:22:33

pane Lorenc na vatu musíš použít materiály k ní určené a samozřejmě i nátěř zevnitř . Pokud bych volil rekuperaci tak bych vatu neřešil a zvolil bych eps.

lorenc 25. 6. 2013 15:22:00

ještě doplním..
se skladbou zdi jak píšete budete mít rosny bod ve vatě.
polystyren má nasákavost 5%
desku vaty po namočení nezvednete :D
polystyren pri plném nasáknuti zhorší izolaci o 3-5% takže prakticky vůbec.
vata je prakticky nepoužitelná.

pořád čekám smysluplnou odpověď v čem je vata lepsí.

lorenc 25. 6. 2013 15:17:51

Radim Šugar
naprosto nepochopitelný příspěvek co má vata dělat s rekuperací, vata Vám stejně dýchat nebude když je na ni nastěrkované lepidlo s perlinkou a pak silikátová omítka.

navíc větraní zdmi je 1-3% z celku, větraná fasáda je reklamní blábol aby byl odběr

radimsugar

radimsugar 25. 6. 2013 15:07:48

pane Lorenc obal si polystyrenem dům jako každý profík v okolí a hlavně nezapomen na rekuperaci to je pak jiná káva jinak ani náhodou

lorenc 24. 6. 2013 19:19:22

"Vatu bych zvolil pro lepší tepelně-izolační vlastnosti"
pořád nevidím jaké ?

součinitel tepelne vodivosti a ceny při 15cm.
min. vata 0,037 360kč/m
polystyren 0,039 150kč/m
šedý polyš 0,032 200kč/m

šedá má mnohonásobně lepší izolaci než vata a porad je o 40% levnejsí, nemluvě o ceně za práci.

Jan Růžička 24. 6. 2013 17:10:03

Jé, vy jste mě špatně pocohpili, mě vůbec nezjímá, zda vata propouští vzduch lépe něž polystyren. Tím tedy myslím u mého budoucího domečku. Samozřejmě, že celý dům bude "zabalený v igelitu". Chci tam dát nucené větrání s rekuperací, takže čím méně propustné to bude, tím lépe.
Stejně tak mě ani nezáleží na tom, že vata mnohem méně hoří. Já to jen zmínil jako vlastnost která je důležitá spíše u vysokých bytových domů.
Vatu bych zvolil pro lepší tepelně-izolační vlastnosti a protože mi je prostě sympatičtější (asi jsem podvědomě ovlivněn těmy bludy). Ale jelikož nemám moc peněz, tak nakonec polystyren třeba vyhraje. To je ovšem ještě daleko. Zatím jen teoreticky uvažujeme a hledáme nejvhodnější řešení.

A pokud jsem kritizoval článek, tak se omlouvám, ten je opravdu kvalitní.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš 23. 6. 2013 12:37:58

Konečně pořádný článek, který je objektivní a nerozšiřuje lži o EPS. Někdy je dobré se zeptat lidí co dělají v oboru a nehltat jen nesmyslné články na netu. Na novostavbu ať je z jakéhokoliv zdícího systému EPS je naprosto bez problémů. U starších domů, které nemají dobrou hydroizolaci bych váhal a zřejmě zvolil jinou variantu. Já zatepluji dům z ytongu Lambda EPS 10 cm a vyvracím tvrzení že na ytong EPS nepatří a že se Lambda nemusí zateplovat, což je další nesmysl, neboť kdybych nezateplil tento dům, tak se nevejdu v průkazu PENB do kategorie C!!!

Míra a Maruška

Míra a Maruška 22. 6. 2013 19:37:21

Zdravím, také jsem zastáncem EPS. Možná bych váhal ho dávat na starý dům s neizolovanými základy. Fasádu jsem dělal svépomocí za 95 tisíc s šedým EPS 7cm a hned po první zimě jsme ušetřili polovičku m3 plynu. V létě je v domě příjemné klima. Plíseň v domě (novostavbě) - není.

lorenc 21. 6. 2013 14:46:09

Radim Šugar tohle je přesně ten špatný pohled který jste získal klamavou reklamou na fasadní vatu ...

věřím že pan Roman studeny Vám to objasní v dalších člancích (moc se na ně těším)

mé zkušenosti:
-dům přes zdivo ne"dýchá" (to by neizoloval) pouze propouští vodní páry a to pouze 5% procenty. z 95% se vodní páry větrají netěstnostmi ( u starych oken) a běžnou ventilací.

difuzně otevřeny dům je naprosty nesmysl vyrobců fasadni vaty..

-proč je dává na strop parotěstá folie ? aby vata nenavhla protože je problém. tímto vlastně uzavíráte 1/3 domu

-každá dřevostavba která je izolována vatou je KOMPLETNĚ zabalena do parozabrany, stropy stěny utesněná každá škvírka.

- vyrobci cihel zase tvrdí že porobeton nedýchá protože se tam natahuje lepidlo s perlinkou které uzavírá difuzní průchod...co budete mít na té fasádní vatě ??..stěrku a nebude na ní náhodou silikátová omítka ? měl jste ji někdy v ruce? to je teprve igelit :)

prosím udělejte si vlastní názor porovnáváním materialů. proč se trápit s vatou která se hrozně opracovává nejde zbrousit špatně se na ni nanáší lepidlo a nikdy nebude tak rovná jako EPS.

radimsugar

radimsugar 21. 6. 2013 14:23:47

Vata je dražší , ale domeček bude difusně otevřený . To se o polysterenu říci nedá . Vata má lepší izolační vlastnosti . Dům má dýchat a ne být obalený v igelitu ( polystyren ) . A když někdo nemá na drahou vatu tak at zvolí třeba 44 broušenou palenou cihlu na lepidlo či pěnu . Já osobně tomuto systému moc nevěřím protže by si zedník musel pěkně vyhrát aby nedocházelo k tepelným unikům a proto volím porotherm 30 + 20 vata a omítka .

lorenc 21. 6. 2013 7:55:18

Jan Růžička
vy chcete větranou fasádu pro dřevostavbu ? :D :D

tak si na tohle vzpomeňte až budete stát uvnitř KOMPLETNE IGELITEM ZABALENÉM vnitřku

jak můžete hledet nato že vata nehoří v dřevostavbě :D

Jan Růžička 21. 6. 2013 6:26:44

Ono vždy závisí na správném návrhu zateplení pro konkrétní dům a taky provedení. Že by byl polystyren špatný se rozhodně říci nedá. Fakt je ten, že vata je dražší, ale zase má lepší tepelně-izolační vlastnosti a nerozdíl od polystyrenu nehoří.
Já chci stavět dřevostavdu two by four a a zateplit minerální vatou. Rád bych se přiblížil k pasivnímu standartu.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka 21. 6. 2013 5:08:41

Jakmile je polystyren natažený lepidlem nebo překrytý tím heraklitem, tak na něj UV záření nepůsobí.

Co se týká vlhkosti, tak vata nasáknutá vodou (vlhkostí) má podstatně horší součinitel prostupu tepla než polystyren ve stejném prostředí.

To samé si troufnu tvrdit o pevnosti materiálů. Polystyren ve vodě je stále stejně pevný a objem mění jen nepatrně. Zkuste ponořit fasádní vatu do vody na 24 hodin :-)

Dále je polyš lépe opracovatelný a určitě levnější.

Zeptejte se ve Vašich oblíbených stavebninách, který materiál se více prodává.

Aby bylo jasno, tak já budu zateplovat šedým polystyrenem, takže jsem zaujatý :-)

lorenc 21. 6. 2013 3:59:02

dříve se nezateplovalo takovou tlouštkou jako dnes, eps byl drahý a lidi mu ani nevěřili, topeni bylo relativně levné tak se nato kašlalo.

s dnešními 10-30cm co se na fasády lepí. nastává rosný bod v EPS ne ve stěně takže vám stěny nemohou vlhnou

tohle je důkaz ze EPS nedegraduje(sublimací nebo UV zařením) ani po 25letech.

Jan Růžička 20. 6. 2013 16:38:40

Já teda proti polystyrenu nic nemám, idkyž na dům si ho dát moc nechci, ale tohle mi moc jako důkaz, nepřijde. Polystyren zde nebyl na dům lepený a i v článku je přímo napsáno, že tam byla provětrávaná vzduchová mezera a díky komínovému efektu tam proudil vzduch. To znamená, že v případě, kdy by se tam objevovala vlhkost, tak by byla proudícím vzduchem odváděna pryč. Navíc tedy moc nechápu, kčemu tam to zateplení je, když mělo tak malou tloušťku a navíc díky proudícímu vzduchu mezi zdí a polystyrenem i sníženou izolační schopnost. Celkově mi to nepřijde jako důkaz.

lorenc 20. 6. 2013 15:50:06

a proč Radime ?? :D

radimsugar

radimsugar 20. 6. 2013 15:44:57

POlystyren na fasádu nepatří !! Když zateplit tak vata a omítka !! Lidi proberte se !!

Terka a David

Terka a David 20. 6. 2013 8:09:47

Všem vřele polystyren doporučuji, protože kdo ušetří na tepelné izolaci při realizaci, ten to potom bude celý život doplácet za energie a ušetřené peníze přeplatí mnohonásobně. Jediné co je ale před použitím polystyrenu opravdovou nutností, je nechat si vypočítat tloušťku polystyrenu. Není totiž vždy nejlepší dát co nejvíc. Tloušťka polystyrenu se počítá dle použitého materiálu zdiva, vnitřních omítek, venkovních omítek atd.

Záleží tedy na složení celé zdi, aby bylo zřejmé, kdy vznikne rosný bod.

lorenc 20. 6. 2013 5:51:13

no konečně odborník v pravém slova smyslu.
bohužel mnohé "zkušené" stavebníky nepřesvědčí nikdo o tom že vata "dýchá" :D
a že jejich "rodiče si dali polystyren a objevili se jim doma plíšně a vlhko"
.. ale že zaroven s fasadou si koupili nove plastové okna a jejich větrání netěstnostmi starých oken zkončilo to už si nikdo z nich nepřipustí.

EPS je nejlepší stavební materiál, ja dám 20 ne-li 25cm jak dlouho asi sublimoval takový kusanec kdyby neměl na sobě ochranu (omítku) 30-40let ? :D

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4