Stavba nového plotu na staré základy?

Autor: Lukáš H. (1 příspěvek)
24. 5. 2023
1 komentář
Dotaz

Co udělat se starými základy?

Starý plot s betonovými základy a kovovým plotem už dosloužil, proto bychom ho chtěli vyměnit za nový. Rádi bychom plot z okrasných tvarovek - 2 řady tvarovek dole + na to sloupky vždy ze 2 tvarovek (mezi sloupky pak bude nějaká dřevoplastová deska).

Základy jsou hodně staré, ale velmi zachovalé a pevné a snad metr hluboko, takže nemá smysl je vysekávat a dělat nové. Je popraskaná pouze horní pohledová část betonu, která je nad úrovní terénu cca 20 cm.

Moje představa je obkopat základy a osekat ten horní beton až cca 20-30 cm pod úroveň terénu. Horní část základů pak srovnat novým betonem (nebo něčím jiným?), na to vystavět jednu řadu ze ztraceného bednění a na to pak už tvarovky jak jsem psal výše (2 řady + sloupky). Z obou stran základů + ztracenek chci dát nopovou folii (aspoň do 50 cm), ať to zbytečně nevlhne.

Je to podle vás dobrý postup? Má tam smysl ten pás ze ztraceného bednění pro vytvoření roviny? Nebo základy osekat jen po úroveň terénu, srovnat a na to rovnou stavět z tvarovek? Jde mi především o kvalitní propojení starého a nového.

A má smysl tam někde dávat hydroizolaci? Např. na ten vyspravený základ nebo až na to ztracené bednění?

Díky za všechny postřehy.