Napojení XPS

Napojení XPS
opr
31. 5. 2022
Dotaz
9 komentářů

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak napojit XPS. V projektu má xps o celkové délce 90 cm. Pokud vím, tak se prodává velikost 60 cm. Jak se XPS napojí?

Zvažuji také použití XPS jako šalunk základové desky. Jenže to moc nevychází, říkal jsem si tedy, že použiji jednu XPS jako šalunk (60 cm) a potom 25 cm zbytek nad deskou - tedy celkem 85 cm místo 90 cm.

Otázkou je, jak správně napojit XPS a pak provést hydroizolaci. Hledal jsem ale jednoznačný návod, jak to udělat správně, jsem nenašel.

Díky

Napojení XPS

Jirka 2. 6. 2022 5:17:34

Dejte desky na vysku.

Red 31. 5. 2022 9:48:21

Pokud bude upravený terén dosahovat výšky stejné jako je na přiloženém obrázku, tak nemůžete použít XPS jako bednění a nemůžete XPS dělit v patě zdiva.

Nedokázal by jste totiž vytvořit kvalitní zpětný spoj hydroizolace a dělením desky v těchto místech by jste tento už sám o sobě problematický detail ještě zhoršil.

Ale nevím odkud pochází ten obrázek... zpětný spoj hydro izolace tam vůbec není.
A štěrk pod základové pasy nesmí přijít... tak snad to není z projektu...

opr 31. 5. 2022 18:12:58

Dobrý den,
moc děkuji za reakci.

Ano obrázek je z projektu. Štěrk pod pasy jsem nedal, protože jsem nedával drenáž - která tam také byla (on asi štěrk chyba není když se pod ním udělá drenáž, ale nevím).

Zpět k dotazu:
Jak tedy ostatní dělají zpětný spoj, že to u nich to jde a u mě ne?
Asi dám na vaši radu a udělám normální šalování ze dřeva, i tak pořád nevím jak napojit ty dvě XPS - normálně je jen přiložím nebo je nějak slepit?? Protože bych měl mít 90cm XPS ale XPS se prodává v šířce 60cm, takže uřezat odporovým drátem a nalepit? (ale stejnak to vyjde +- kolem vrcholu desky tedy o5cm níž).
Díky

Red 31. 5. 2022 19:06:13

Někdo má terén níž než je základová deska, třeba o 20-30cm. To pak zpětný spoj není nezbytný.

Někdo používá PVC izolaci a tu pak vytahuje na první šár cihel a vytváří takovou "vanu", což taky není dobře protože voda stále může zatékat mezi izolaci a desku.

Taky se dělají sokly s více vrstev XPS a izolace se řeší pomocí stěrky mezi deskami... tak nic moc.

No a někdo na to prostě sere... šalování z XPS se dělá proto aby si lidi ušetřili práci, ale nějaké detaily už je třeba netrápí... pak to řeší tím, že tam dolepují XPS na různé asflatobitumenové tmely, což zase není ideální.

Je to tom jak moc vám záleží na kvalitě provedení a jak moc chcete nebo nechcete řešit nějaké následky zatékání.


Napojování desek:
Musíte použít desky s polodrážkou a spoj můžete udělat pod terénem u pasu. Nebo desky dávejte na výšku a zbytek vyhazujte nebo zvolte tloušťku tak aby jste mohl zbytek nalepit na horní část a zvýšil jste si sílu izolace.
Tak jak to máte nakreslené, tak tam na úrovni betonové podlahy vzniká tepelný most. Nevím proč je tam takový rozdíl tlouštěk... z hlediska tepelných ztrát je to do očí bijící detail. Dnes se sokly a fasády dělají stejně tlusté bez nějakých okapnic atd...


Ještě ke štěrku pro všechny co to čtou:
Případ, kdy se musí pod pasy použít štěrk existuje, ale na takovém pozemku se skoro nikdy nestaví - jeto totiž bažina, mokřina nebo něco takového.
Jinak nikdy, ale opravnu nikdy nemá přijít štěrk pod desku.
Je to prosté. Na nepropustných zeminách tím tvoříte prostor pro dešťovou vodu, která rozmáčí zeminu a tím významně sníží její únosnost = barák začne sedat a praskat.
No a na propustných zeminách vlastně sypete štěrk na štěrk... asi tím nic nezkazíte, ale vyhodíte úplně zbytečně peníze a hodiny práce.

Blbý je, že projektanti by to měli vědět...

opr 1. 6. 2022 17:36:48

Moc Vám děkuji za vysvětlení.
Dnes jsem to byl ještě konzultovat s autorem projektu.


Říkal že tloušťka izolace klidně může být stejná jako fasády - jen prý mi chtěl ušetřit peníze.

Co se týče šalování tak prý to myslel takto - načrtnul jsem to do obrázku (tedy udělat šalunk z 60cm XPS, potom hydroizolace desky s překrytím celé šířky XPS a zahnutím dolů - pak nopovka).

Dává to nějaký smysl? Nebo stále radíte držet se klasického dřevěného šalování? Práce se až tak nebojím, myslím že to za den dva bude vyšalované....spíš tam mám teď spáru na tu XPS a mám strach že bude čím dál více zanesená...

opr 2. 6. 2022 5:57:08

nedaří se mi nahrat příloha - poslední pokus

Alda 3. 6. 2022 6:42:48

O štěrku pod základovými pasy a drenážích se zmiňuje článek https://www.estav.cz/cz/8690.zaklady-rodinneho-domu-ochrana-zakladove-spary-podsypy-drenaze-2. Momentálně dokončuji dům, který má stejnou skladbu jako ten Váš. Můj názor je, zašalovat deskami nebo OSB deskami (hlavně pořádně ať nevzniknou nálitky betonu přes které se potom musí soklový EPS/XPS upravovat) a potom nalepovat soklový EPS/XPS. Takový postup jsem zvolil na svém RD. Vodorovnou hydroizolaci jsem vytáhnul cca 15cm přes desku, ohnul a nalepil, přes to natavil pás hydroizolace (zpětný spoj), aby byl ve výšce 30cm nad budoucím terénem a nalepil perimetrický polystyren (deska na výšku v mém případě tl.150mm) kolem domu, na to perlinku, lepidlo, marmolit (cca půl desky marmolit, pod terénem jen lepidlo). Zpětný spoj je lepší natavit až těsně před nalepováním soklu, protože když na to svítí delší dobu slunce, začne se v některých místech odlepovat, hlavně na jižní a západní straně. Váš nákres se mi zdá zbytečně komplikovaný, nevím jak byste přilepil hydroizolaci k XPS a jak potom spojil horní a spodní část hydroizolace zpětného spoje?

Red 3. 6. 2022 20:03:58

To je právě jedna z těch situací, kdy by jste musel používat nějaké asfaltové tmely a musel bych jste to stěrkovat, pravděpodobně s perlinkou... Jelikož asfaltové pásy takto na XPS nenatavíte a PVC izolaci takto taky neuděláte, tu jen ohnete nahoru na cihlu.

Navíc by ta izolace byla vystavená vlivům prostředí a zbytečně by byla namáhaná mrazem. Takže by byla potřeba i ještě překrýt další vrstvou XPS.

opr 7. 6. 2022 7:47:36

OK chápu, moc děkuji za trpělivost! - dělám dřevěné bednění

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4