Čím začít sezónu? Zateplením a montáží SDK

Čím začít sezónu? Zateplením a montáží SDK
Saint-gobain.cz
25. 5. 2022
Inspirace
Žádné komentáře

Jaro je tu a s ním i další stavební sezóna. Využijte ji ke zkrášlení domova, zvenku i uvnitř. Teploty už dovolují pustit se třeba do zateplení nebo dokončit fasádu, no a takový sádrokarton žádná teplotní omezení ani nemá. My vám k tomu přinášíme užitečná návody a tipy, aby vám šla práce lépe od ruky. 

Naše první rada zní: nešetřete na tloušťce izolantu. Průzkum v roce 2020 ukázal, že Češi zateplovali v průměru jen 13,5 cm izolace. Odborníci přitom doporučují minimálně 20, při zdražení energií klidně víc. Cenově se navíc nejedná o tak velký rozdíl, izolant je přeci jen jednou z položek, která ovlivňuje celkové náklady na zateplení. To, co investujete navíc, se vám brzy vrátí v nižších účtech za vytápění.

Orientační cenu zateplení si můžete nechat zdarma spočítat v Centru technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Kromě kalkulace vám pomohou také s výběrem správného materiálu, poradí se skladbou konstrukce i obecným montážním postupem. 

5 nejčastějších chyb při zateplování fasády

Žádný učený z nebe nespadl, to je jasné. Některé chyby se ale při realizaci zateplení opravdu nevyplatí. Systém pak nefunguje správně, může docházet k únikům tepla, kondenzaci vlhkosti a dalším nepříjemnostem. Toto jsou oblasti, na které dát pozor: 

  1. Upravte podklad tak aby na něm nebyly nečistoty, prach, mastnota, výkvěty nebo aktivní trhliny. Starou nesoudržnou omítku odstraňte, stabilní stačí napenetrovat. 

  2. Založte ETICS správně, tedy pomocí certifikovaných zakládacích profilů s okapničkou. Použijte moderní plastovou variantu – staré hliníkové lišty vedou ke vzniku liniových tepelných mostů. 

  1. Vyberte vhodný materiál. Izolační desky z minerálních vláken, například ISOVER TF Profi, se obvykle používají od výšky 30 cm od země, kde by měl být použit materiál odolný vůči vodě – extrudovaný nebo perimetrický polystyren (například ISOVER EPS SOKL 3000). Nejčastěji se pro zateplení fasády používají izolační desky z bílého pěnového polystyrenu (např. ISOVER EPS 70F) nebo šedý polystyren s výrazně lepším izolačním účinkem, cca o 20 % (ISOVER EPS GreyWall). Při stejné tloušťce izolace tak dosáhnete ještě lepšího účinku tj. vyšších úspor. 

  1. Dbejte na správné lepení. Lepidlo se běžně nanáší po obvodu desky (rámeček) a dále ve 2–3 vnitřních bodech („buchty“). S běžným cementovým lepidlem můžete pracovat při teplotách +5 až +25 °C, při nižších teplotách použijte speciální lepidlo. 

  2. Dostatečně ukotvěte izolant. Počet hmoždinek zpravidla začíná na 6–8 na m². Kotvení je potřeba přizpůsobit kvalitě a nosnosti stěny i lokalitě, ve které se stavba nachází. Víc k tématu najdete u ISOVER.

Čím začít sezónu? Zateplením a montáží SDK

Příprava základní vrstvy ETICS

Zůstaňme ještě chvíli u kontaktního zateplení a podívejme se, jak vytvořit jeho výztužnou (základní) vrstvu. V tomto kroku se totiž často chybuje. Jedná se přitom o důležitou součást zateplení, která celý systém zpevňuje, chrání ho před UV zářením a vytváří rovný podklad pod omítku.  

Než začnete se základní vrstvou, osaďte nejprve navržené profily a volné hrany a rohy zpevněte vhodnými lištami (jednoduše se zatlačí do vrstvy stěrky). Taky proveďte diagonální vyztužení rohů oken a dveří za pomoci perlinky. Názorně to ukazují následující obrázky.

Čím začít sezónu? Zateplením a montáží SDK

A teď už se můžete pustit do díla. Budete k tomu potřebovat opět stěrku (např. webertmel 700), dále perlinku (třeba weberbat výztuž) a zubové hladítko se zubem 10 mm. Pak postupujte následovně: 

  1. Neneste první vrstvu stěrky. Pokud ji nanášíte na minerální vlnu, je potřeba nejdřív trochu hmoty zatlačit hladítkem do izolantu. 

  1. Přiložte perlinku (od shora dolů) a vtlačujte ji hladítkem do desky od středu k okrajům. Přesahy jednotlivých pásů musí mít alespoň 100 mm. 

Pokud je to třeba, naneste druhou vrstvu stěrky. Platí, že perlinka nesmí být vidět a vrstva stěrky nad ní musí mít alespoň 1 mm (v místech přesahů 0,5 mm). 

Čím začít sezónu? Zateplením a montáží SDK

Máte tepelně-izolační zdivo? Vyberte pečlivě omítku

Domy postavené například z Ytongu nebo Porothermu (či jiných tepelně-izolačních cihel) už nepotřebují další zateplení. Nevýhodou ale je, že se jejich povrch dokáže zahřát až na 70 °C, což klasická vápenocementová omítka nevydrží. Budete potřebovat speciální variantu. 

Seženete ji například u Weber, který přišel rovnou s celým omítkovým systémem. Ten se skládá z jádrové omítky, štuku a penetračního nátěru. Teprve potom přijde na řadu tenkovrstvá omítka (případně fasádní nátěr). U Weber si opět vyberete – můžete zvolit třeba omítku se samočisticím efektem nebo takovou, která reguluje vlhkost. Spotřebu i orientační cenu materiálu za vás spočítá kalkulátor.

Když je venku ošklivo, vrhněte se na interiér

V našich zeměpisných šířkách je příchod jara občas trochu rozpačitý. Pokud prší a teploty se drží kolem nuly, nahrává počasí spíš pracím uvnitř domu. Můžete se proto pustit do montáže sádrokartonu – postavit SDK příčku, podhled, nebo třeba akustickou předstěnu, která ochrání před hlukem od sousedů i z ulice. 

Všechno, co k tomu budete potřebovat, najdete u Rigipsu. Vybírat můžete z celé řady SDK desek, od těch základních přes impregnované či akustické až po jejich kombinace. Specialitou je například Modrá akustická protipožární impregnovaná deska Activ‘Air®, která snižuje koncentraci formaldehydu. Anebo vysokopevnostní deska Habito® H, co unese i kuchyňskou linku. 

Rigips má samozřejmě v nabídce i sádrokartonové profily, šrouby a hmoždinky, tmely, lepidla, pásky i penetrace a omítky. Navíc můžete využít jeho Profikalkulátor a spočítat si množství potřebného materiálu i jeho orientační cenu.

Chcete práci nechat profíkům?

Pokud se nechystáte na rekonstrukci svépomocí, bude se vám hodit portál NejŘemeslníci.cz. Najdete tam totiž ověřené firmy i jednotlivé řemeslníky z různých oborů, můžete si prohlédnout jejich dosavadní práce a přečíst hodnocení předchozích zákazníků. Tak máte jistotu, že si domů nepozvete fušery. Zadání poptávky je přitom zdarma. 

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4