Deska + asfaltové pásy

Autor: Stavebnici R+T (2 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
5. 4. 2022
3 komentáře
Deska + asfaltové pásy
Dotaz

Zdravím stavebníci, za chvíli nás čeká stavba základové desky u trochu neobvyklého domu. Dům je dvoupodlažní, umístěn ve svahu a dolní patro bude napůl zasypáno pod zemí.

Teď k dotazu, v projektu mám navrhnuté svislé roxory, které povedou ze základových pásů, přes tvárnice ZB, přes desku, dále do stěny 1.NP (tvořenou též ZB zalité betonem) až do věnce. V jedné tvárnice ZB by měli být 2 ks roxoru úhlopříčně. Chtěl bych se zeptat na radu hlavně, těch co něco podobného stavěli ( ale budu rád za každou užitečnou radu od kohokoliv).

Otázka zní, jak nejlépe postupovat u betonování desky a hlavně u uhlazování betonu s trčícimi roxory? Poté mě čeká navařování asfaltového pásu pod obvodové stěny a mě vrtá hlavou, jak správně navařit pás, když mi po obvodu bude trčet z desky snad 150 roxoru, které povedou dál obvodovými stěnami? (Přikládám řez domu pro lepší pochopení)

Všem díky a stavbě zdar

Andayon 6. 4. 2022 7:26:39

Dobrý den.
Viděl ten Váš projekt nějaký statik?

Stavebnici R+T 6. 4. 2022 9:37:38

Dobrý den, ano (bez statického posudku bych do takové stavby určitě nešel).
Proč se ptáte?

Majky & L.A.

Majky & L.A. 6. 4. 2022 6:26:17

Dobrý den. Mám naprosto ten samý dům, jako máte Vy. Dum 2 patra, polovina zasypaná ve svahu (navíc v jílu).
Co se týka roxorů, tak to mám od projektanta trochu jinak. Udělal mi trošku úpravu interiéru, aby vnitřní nosné příčky dělaly zároveň rozpony stěn, které budou ve svahu ( aby se měla stěna co je ve svahu o co opřít a za ni mám vyskládáno ZB vysypané štěrkem, kvůli drenáži). Pokud bych měl návrh, jako máte Vy, viděl bych to na vybetonování ZB v desce, napíchání roxorů klasicky vedle sebe svisle a až by jste vyskládal ZB do vyšky 1 patra, tak bych je teprve zkřížil a zafixoval.
Co se týče uhlazování betonu. Pokud to bude dělat firma, ,tak si pořadí, pokud Vy, tak bych stahnul, to co pujde, latí a kolem roxorů tam, kam až to k nim půjde, okolo, co zbyde beton, tak trochu uhladit zednickou lžící a nechat, tam to nebude muset být tak rovné, když na to půjdou další ZB.
U hydroizolace, to bude obdobně. Natáhněte, kam až to k nim půjde, z druhé strany, to samé a na ten kus, co Vám zbyde mezi roxory, použijte tekutou hydroizolace a máte vystaráno. Uhladit hladítkem a pokud chcete mít dobrý pocit, tak můžete gumovými rukavicemi napatlat i kousek roxorů do vyšky.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama