Skladba střechy s nadkrokevkou

Skladba střechy s nadkrokevkou
Zdena
29. 1. 2022
Dotaz
3 komentáře

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o vaši radu v řešení skladby střechy s nadkrokevní izolací (BramacTherm Clima Comfort), kterou máme v plánu - zatím máme rozestavěné základy. Plán byl takový, že nadkrokevní izolace se uloží přímo na krokve a parozábranu si připevníme svépomocí spolu se sádrokartonovým podhledem z vnitřní strany krokví (viz obrázek 1). Nyní přicházíme na spoustu úskalí při realizaci parozábrany (připevnění roštu, těsnost parozábrany, prostupy,...). Hlavní otázka tedy je, zda nebude snazší více funkční a jednodušší na realizaci pobít krokve z vnější strany prkny, na které by se zvenku umístila parozábrana (viz obrázek 2 a 3). Tato varianta pak bude nejspíš i nákladnější i z důvodu toho, že podkroví nevyužíváme až do hřebene, ale jen ke kleštinám (podkroví bude rozděleno zděnými příčkami). Nemá prosím někdo s tímto zkušenost? Realizovali jste pobití palubkami nebo jiným materiálem (obyčejná prkna,...)?

Nebude něčemu vadit vzduchová mezera mezi krokvemi? Izolaci mezi krokvemi nepotřebujeme, dostačující je nadkrokevní izolace.

Skladba střechy s nadkrokevkou
obr. 1 - nadkrokevka bez bednění s podhledem
Skladba střechy s nadkrokevkou
obr. 2 - nadkrokevka s bedněním
Skladba střechy s nadkrokevkou
obr. 3 - nadkrokevka s bedněním a podhledem

František 4. 2. 2022 5:06:13

Aneb, proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě 😃
Vážená paní/slečno, pokud nechcete pohledové krovy, tak pro vás nadkrokevka nemá sebemenší význam. Vždy se musí pokládat na prkenný záklop, na kterém je precizně provedená parozábrana. Je to náročné na pokládku, časově i finančně a nemůže to dělat každej venda (nemyslím to špatně). Zvolte kvalitní DHV, kvalitní čedičovou vatu, zateplete mezikrokevně a máte klid! Levnější, rychlejší a jednodušší řešení.

Mireček 29. 1. 2022 15:42:11

Je fajn, že začínáte s dotazem na fóru, ale důkladně radím konzultovat finálně zvolené řešení s projektantem. Problematika střech je mnohem složitější.
Upřímně si neumím představit jak byste chtěli dělat nakrokevní izolaci, která není do hřebene. Na zbývajících částech krokví budete mít odskok 14cm co s ním? Nastavovat?

Hlavně jde o to, že existují konstrukce střech tzv. dvouplášťové a tříplášťové. A je velice nešťastné, když se míchají dohromady, protože to nefunguje pořádně. Ano "ono se to tak dělá". Bohužel se najdou i hloupí projektanti, kteří se neobtěžují vzdělávat a takhle blbě to rovnou navrhnou bez příslušných větracích opatřeních. Třeba jako u mne. Nechával jsem si dělat znalecký posudek u dvou soudních znalců se zaměřením na střechy a oba se shodli na tom, že nejlepší je mít dvouplášťovou konstrukci.

Žádná parozábrana není funkční na 100%. Pokud máte zaizolovanou střechu do hřebene, případný kondenzát bude bezpečně stékat až po vnější straně fólie pod taškami.
V nezateplené půdě se vysráží na nejbližším studeném povrchu a to bude vnitřní strana pojistné hydroizolace a pak zpět po vnitřní straně to steče do izolace.

Dostatečné větrání musí být řešené průvanem. Nestáčí pouze odvětrávaný hřeben, který nemá odkud přisávat vzduch a vyměňovat ho v nezateplené části půdy.
Dělá se to pak buďto větracími mřížkami ve štítu fasády, nebo větracími škvírami v podbití. Případně plastovými vsuvkami, které se vkládají v nejnižší části nezateplené půdy mezi přesahy pojistné hydroizolace v počtu 1ks v každém krokvovém poli odkud se vzduch nasává a nahoře hřebenem vyfukuje.

Ve finále za ty konstrukční rizika to nestojí. A taky můžete ušetřit i na půdních schodech.

Na stránkách Bramacu jsou uvedené v dokumentaci oba způsoby parozábrany https://www.bramac.cz/uploads/assets/a4-tp-bramactherm-mbi-14x9x2017.pdf
Ale v obou je nutné precizně řešit všechny prostupy. Osobně bych řekl, že z vnějšku to je výhodnější třeba pokud chcete mít přiznaný palubkový pohled.

Pro zajímavost pokud se bojíte o prostupy parotěsu doporučuji realizovat SDK podhled ve 3 vrstvách. Př. https://www.knaufinsulation.cz/postupy/zateplení-střechy/postup-zateplení-střechy-s-vyšší-funkční-bezpečností
Já jsem to takto udělal. Je tam jen pár prostupů fólií pro uchycení profilů a všechny jsou podlepené kaučukovou izolací a prošlo to blower door testem bez problému.
Neprosvítá na termokameře žádná kovová část konstrukce a díky 10cm instalační mezeře elektrikáři v pohodě tahali kabely, aniž by jakkoliv poškodili fólii.

Zdena 30. 1. 2022 9:28:26

Nadkrokevní izolace až do hřebene samozřejmě bude. Bylo to myšleno tak, že jednotlivé pokoje v podkroví nebudou otevřené až do hřebene (záklop v úrovni kleštin). Jde nám tedy hlavně o to, jak realizovat pohledovou část v interiéru. Plán byl takový, že skladbu provedeme jako na obrázku č. 1, tedy krytina, latě, kontralatě, nadkrokevní izolace, krokve, parotěsná fólie, SDK. Máme však strach ze vzduchové mezery mezi krokvemi - nebude zde kondenzovat voda nebo nebudou s tím jiné problémy? Všechny příklady řešení SDK podhledů jsou s izolační výplní mezi krokvemi, což dělat nechceme - zvolená nadkrokevní izolace má tepelnou vodivost λ = 0,021 W/mK. Otázka tedy je, jestli nezvolit řešení s bedněním z palubek, na které se umístí parotěsná fólie (skladba dle obrázku 2). To však střechu prodraží minimálně o dalších 100 000Kč.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4