Lze v ČR stavět kopanou studnu svépomocí?

Lze v ČR stavět kopanou studnu svépomocí?
Mamut
11. 1. 2022
Dotaz
3 komentáře

Lze v ČR stavět kopanou studnu svépomocí?

Dobrý den, měl bych dotaz:

Lze v ČR stavět studnu svépomocí? To znamená zažádat na vodoprávním úřadě, dodat potřebné dokumenty, ale realizaci udělat sám? Nebo je nutné najmout firmu s oprávněním?

Děkuji za jakoukoliv radu či tip a přeji všem stavebníkům hezký den :-).

Trnčis 15. 1. 2022 16:27:07

I když budete mít projekt a povolení, Budete mít problém s kolaudací, pokud nesezenete papír a ten vám jentak asi nikdo nedá. Jinak je to fakt dřina, chce to minimálně 4 silný chlapi a celkem speciálního nářadí. S normálnim krumpáčem, rýčem a lopatou se moc hluboko nedostanete. Stále musíte pažit (kvalitní skruže =nekupovat nejlevnější, prostudovat parametry, vyhnout se Polským), ty levné jsou použitelné třeba max do 1.2m k vrtu.) Praxi nemám, ale schanel jsem podobné informace před 5lety. Naposledy jsem viděl kopat studnu svého otce a dědu s bratry někdy v roce 1980, a prohlubovat v 1997 z 14 na 16m - opuka zbijeckou.). V domě jsem nakonec zvolil vrt +změkčovač vody. ....

Mamut 17. 1. 2022 12:23:48

"I když budete mít projekt a povolení, Budete mít problém s kolaudací, pokud nesezenete papír a ten vám jentak asi nikdo nedá."- tím myslíte papír jako předávací protokol od autorizované firmy?

Trnčis 17. 1. 2022 13:10:25

Přesně tak. já měl od nich dvě věci: 1.- doklad o převzetí stavby - díla od zhotovitele (kde byly parametry studny hloubka, šířka, osazení a i cena) 2. - doklad o čerpací zkoušce. Nejlepší však bude, když položíte dotaz na Váš Odbor životního prostředí a zeptat se, co vše bude potřeba. Já jsem např.nemohl zkolaudovat dům dříve, než byla zkolaudována studny. Většina je ale myslím napsána v povolení studny (které se většinou čte až těsně před kolaudací ;-)

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Poradny_dum

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Poradny_dum
Poradny_dum